Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluştan hastalık bulasır mı

galina

Yeni Üye
Daha yeni aldım kapluşumu ama bu yazılanları okuduktan sonra korkuyorum iki günde bir akvaryum suyunu değiştiriyorum ve kirli suyu tuvalete dokuyorum bıde cok sık elıme alıyorum elımı yıkıyorum ama korkuyorum masanın ustunde falan gezdırıyorum bıde dıs fırcası var onu lavaboda falan yıkıyorum acaba bı sorun olurmu hastalık bulasırmı.

Cvp: Kapluştan hastalık bulasır mı

Kaplumbağadan insana bulaşan salmonella bakterisi vardır.Bu bakteri hayvanın sindirim sisteminde bulunur.Dolayısıyla dışkısı ile bizlere bulaşabilir.
Temizlik kurallarına dikkat edildiğinde bu hastalıklardan korunabiliriz.

Su kaplumbağaları Salmonella bakterisi taşıyabilir. Bu çocuk ve yaşlılarda çok tehlikeli olabiliyor. Erişkinlerde daha kolay atlatılabilir. Hatta uzun süre kaplumbağa beslemiş kişiler bağışıklık kazanabilir. Tabi bu veri kesin değildir. Hayvana her dokunuştan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Sofra masasında gezdirmeyin. Yıkadığınız fırça ise banyo lavabosunda yıkayın. Banyo lavaboları nasılsa dezenfekte ediliyor. Kaplumbağayı musluk suyunda yıkamadığınızı düşünüyorum. Akvaryum suyu o kadar sık değişmemeli. Filtre ile temizlenmeli. Bu hastalık direk temas olmadımı havadan geçmez. Bu sebeple bu kadar sık su değişimi ile su değerlerini alt üst etmeyin derim.

Tesekkürler bılgılerınız ıcın yok musluk suyunda yıkamıyorum merak etmeyın :)

Geri