Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşum sürekli uyuyor, boynunda şişlik var...

Gaffur

Bronz 5 Üye
Gaffur bikaç haftadır gün içerisinde baya uyuyor, her sabah yem veriyorum iştahıda yerinde ve bugün farkettim boynunun sağ tarafında hafif bi şişlik var. Uyumasının sebebi ve bu şişlik hasta olduğunu mu gösteriyor. yardımcı olurmusunuz lütfen.. :ff:

Cvp: Kapluşum sürekli uyuyor, boynunda şişlik var...

Geçmiş olsun. Boynundaki şişlik nasıl iltihap toplanması gibi mi? Nerde uyuyor kaplumbağanız suyun içinde mi kuru alanda mı?

İltihap gibi biraz sanki sivri bi şişlik hafif var, biraz panik yaptım. Kuru alanda uyuyor..

Eğer veterinere götürme imkanınız varsa eğer abse ise ufak bir müdahale ile temizlerler. Panik yapmayın düzelir inşallah durumu. Sürekli kuru alanda uyumasının bu abse ile çok alakalı olacağını zannetmiyorum. Birkaç haftadır uyuyor diyorsunuz bence bir veterinere mutlaka götürün hem abse için hem de halsizliğin nedenine göre gerekiyorsa ona yönelik tedavisi de olur.

Ben büyük ihtimal abse olacağını düşünüyorum. Evde bi yöntem uygulayamazmıyım şu aralar veterinere götüremeyebilirim :( oraya bi sürebileceğim ilaç var mı yada tuzlu suya falan mı koymalıyım bi bilginiz varsa yardım edin lütfen.. :(

Abse tedavisini kapluşlarla ilgileniyor olsun olmasın bütün veterinerler yapabilir. Yani bu bakımdan sıkıntı ise veteriner bulmak size en yakın herhangibir veterinere götürebilirsiniz. Tedaviye gelince öncelikle abse mi başka birşey mi daha net anlamaya çalışmak için bir fotoğraf görme imkanımız var mı?

Ya telden çektim ama pek görünmüyor sanırım sol tarafta bi şişlik sivilce gibi.. :(

mailto:/6yocw9.jpg

Aslında çok da küçük görünmüyor sanki :( Yine söyleyeyim eğer imkanınız varsa muhakkak veterinerin görmesi gerekir ama yoksa öncelikle eczaneden bir antiseptik batikon ya da oksijenli su alın. Bir peçete ya da varsa gazlı bezle absenin üzerinden temizleyin. Absenin birincil tedavisi iltihabı boşaltmak ama siz bunu denemeyin kapluşu yaralayabilirsiniz. Absenin dolmasını ve kendi kendine boşalmasını bekleyeceğiz, bu sırada bactroban ya da daha uygun fiyatlı varsa başka bir antimikrobiyal merhem sürün ve kuru alanda bekletin bir süre kapluşu. İltihap açılıp aktıktan sonra bactroban ve bepanteni karıştırıp sürersiniz. Geçmiş olsun :(

:( peki şimdi akvaryumdaki suyu temizliyip tekrar kapluşu koyuyimmi suyuna yoksa ayrı kaptamı dursun, yarın bu ilaçları almaya çalışıyım gidebilirsem bi veterinere giderim şuanda ne yapmalıyım bi fikriniz varmı yarına ölmüş olarak bulmak istemiyorum :(

Gözlerini kapatmış ve öylece bekliyor fotoğrafta :( Ya ağrısı var abseden dolayı ya da halsizliğe neden olan başka bir hastalığı olabilir. Şu an yapabileceğiniz evde kaya tuzu varsa kaya tuzu yoksa iyotsuz sofra tuzunu boynuna kadar gelecek suya bir iki çay kaşığı kadar döküp 10-15 dk bekletebilirsiniz. Bu sırada akvaryum suyunu temizleyip varsa mavi damla damlatıp sonra akvaryumuna alırsınız. Vitamini varsa yemlerini vitaminli verin bu günlerde. Eğer abse derin ise ağızdan antibiyotik de verebilir veteriner hekim. Geçmiş olsun inşallah sağlığına kavuşur bir an önce :(

Suda bekletiyorum şimdi ve şuan herşey maf olmuş durumda akvaryumuda kırıldı temizliyim derken herşey berbat oldu :'( sabaha kadar bekleyeceği kap var yarın ilk iş petshopdan gerekli malzemleri almak ve de gidebilirsem bi vet.e gitmek :'( off off :'(

Geçmiş olsun ya, beklettiğiniz kapta 10-15 dakika sonra suyunu değiştirip öyle yatın sabaha kadar tuzlu suda kalmasın. İnşallah yarın halledersiniz akvaryumu ve veterineri. Geçmiş olsun tekrar.

Ben çok teşekkür ederim bana yardımcı olduğunuz için sağolun tekrardan...

Acil , hemen ve mutlaka bir veteriner tedavisi gerek. Lütfen gerekeni yapınız.

Yarın gidebilirsem mutlaka gidicem :'(

Geri