Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kapluşumun derisinde beyaz lekeler var :(

nisaa

Yeni Üye
sevgili arkadaşlar benim 2 tane kapluşum var henüz küçükler alalı 3 4 ay oldu elimden geldiğince düzgün besleyip vitaminlerini verip sularını değiştirmeye çalışıyorum ama okul dersane felan su temizliğini biraz aksattım ve 2 kapluşumdada kafalarının üzerinde kireçimsi beyaz lekeler oluştu halsiz gözükmüyorlar zaten yeni farkettim bu olayı ilk birinde çıktı diğer gün diğerinde ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun :'(

Cvp: kapluşumun derisinde beyaz lekeler var :(

Çeşme suyunun kirecinden kaynaklanıyor olabilir, net bir fotoğraf çekip yüklerseniz yardımcı olabiliriz.
Birde bakım şartlarınız hakkında bilgi verebilirmisiniz.

[attachment=916] böyle lekeler yanaklarındada oluşmaya başladı bana çoğalıyolarmış gibi geliyor. kapluşlarıma büyük plastik biyerde bakıyorum güneşlenmek için kayaları var karidesle besliyorum ısıtıcısı yok ama kaloriferin üstünde duruyolar sularını sürekli çeşmeden dolduruyorum düzenli olarak vitaminlerini damlatıp fırçalıyorum

Ekli dosyalar

• 414029_10150572021617809_790212808_8942031_613793792_o.jpg
    414029_10150572021617809_790212808_8942031_613793792_o.jpg
    253.5 KB · Görüntüleme: 387

Öncelikli olarak bakım şartlarını düzeltmek zorundasınız sağlıklı bir şekilde yaşaması için kaplumbağanın.
Yoksa ne yaparsanız yapın sağlıklı ve olması gereken sekilde büyüyemez.

Başını üzerinde ki leke yansıma mı yoksa leke mi ben anlayamadım?

Birde kaplumbağanız bana göre özel bir kaplumbağa.Üst kabuğunda bir plaka fazla var.
O'nun değerini bilin ve uygun şartları hazırlayın lütfen.

Arzu hanım haklı bakım şartlarını düzeltmeniz gerekir. Kalorifer peteği ısıtmaya yeterli gelmez, ısıtsa bile sıcaklığı sabit tutmaz.

Bakımla alakalı bilgileri buradan edinebilirsiniz. mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakmaya-baslayanlar-icin-kapsamli-bir-ozet.html

Beyazlıkla alakalı fotoğrafta net bir şey yok. Suyun içindeyken görünmüyor ve kötü bir kokusu yoksa kireçtir. Eğer suyun içinde de kendi belli ediyor ve kötü kokup ipliksi bir yapısı varsa mantardır. Çeşme suyunu da en az 2 gün dinlendirip öyle kullanın.

Ne Tür vitamin kullanıyorsunuz ?

Bakım şartlarını düzeltmem konusunda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Fotoğrafta kafasının üzerindeki yansıma değil.Beyaz leke suyun içindede kendini belli ediyor ama kötü koku yaymıyor ipliksi bi yapıdada değil. kaplunbağama iltifatinız için teşekkürler bu arada :smile: vitamin olarak deep fix reptivit kullanıyorum birde kabuk koruyucu jel.

Kabuk koruyucu jeli bırakıp devit-3 alın.O jellerin yaradan çok zararı oluyor.Devit-3ü ayda 2 kere kabuğa sürün,haftada 2 kere yeme damlatıp verin.

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler jellerin zararlı olduğunu bilmiyordum en kısa zamanda almaya çalışıcam peki bu jelin ne gibi zararları var kaplunbağalarımı aldığımdan beri kullanıyorum çünkü

İçindeki maddeleri bilmediğimizden dolayı yararlı olmadığı kesin.Zararı ise kaplumbağaların gözlerini körlüğe kadar götürebilmesi.Ayrıca bir yerde okuduğum kadarıyla iç organlara da zararı var.

Geri