Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşumun kabuğu yumuşak

altugaltug

Bronz 5 Üye
Merhaba arkadaşlar bugün 2 yeni kaplumbağa aldım ve akvaryumda bakıyorum onlar için napabilirim diye bakarken bu siteye rastladım ve aranıza katıldım. Kaplumbağamın birisi çok sağlıklı ama diğerinin kafasını dışarı çıkardığı yok yem bile yemiyor. Kabuğuda çok yumuşak . Ne yapmalıyım.? Yardımcı olursanız sevinirim . :smile:

( Önceden 2 tane daha beslemiştim ama onlar ölünce bıraktım beslemeyi çok üzüldüm . Tekrar başladım . )

Cvp: Kapluşumun kabuğu yumuşak

Öncelikle bakım koşullarınız nasıl öğrenebilirmiyiz? Akvaryum, ısıtıcı,filtre vs var mı?

Akvaryumda bakıyorum demişşiniz ama ekipmanları varmı ? kaplumbağanız sanıyorum kabuğu 1tl boyutunda yeni aldığım kaplumbağa öyle çünkü onunda özellikle kuyruk kısmı çok yumuşaktı kırılacak gibiydi eski aldığım kaplumbağada öyleydi şuanda hiçbir esneklik yok taş gibi kabuğu var korkmanıza gerek yok haftada 1 gün yemlerine 4 damla damlatıp emdirip öyle verin yine haftada bir günde eczanede satılan Devit-3 isimli ilacı alın damla olanından alın haftada 1 gün yemine 2 damla damlatıp emdirin ve sera tetra gibi kaliteli yemler kullanın önerim sera raffy p , sera raffy ı , sera raffy mineral raffy p ana yem raffy ı 2 günde bir ana yem kadar verin minerali ise haftada bir gün verin yem yememesi ve sizden korkması normal benimde kapluşumu ilk aldığımda 3-4 gün yem yemedi yine beni görünce dibe kaçıyordu elimle dipten alıp karides verdim ve öyle alıştı kaplumbağanıza 1 hafta süre tanıyın 1 hafta sonrada yemezse bir sorun olabilir ölen kaplumbağalarınıza galiba plastik kapta bakıyordunuz ?

Devit-3 yeni doğan çocuklara da verilen bir vitamin.

sadece bu vitamini kullandığımızda sera vitaminler kullanmamıza gerek kalıyor mu

Kaplumbağaların kabuk sertliği büyük ölçüde D vitaminine bağlıdır, Devit 3 ise D vitaminidir.

Yukarıda yazmıştım Devit-3 sadece d vitamini içerir kaplumbağalarda güneşlendirilerek d vitamini alması gerekir ancak kışın soğuk güneşşiz havalarda çıkaramayacağımız için devit-3 adlı küçük çocukların kemikleri gelişşin diye üretilmiş bir vitamindir eczanede satılır kaplumbağa vitamini ise kaplumbağa ihtiyaçları için a vitamini b1 vitamini vs birçok vitamini kapsar ve kaplumbağalar için geliştirilmiştir çok vitamini kapsadığı için multivitamin adı verilir bunlar pet shoplarda satılır kaplumbağa vitaminini haftada bir gün 4 damla devit 3 ise haftada 1 gün 2 damla olarak kaplumbağanıza verin kaplumbağa vitamini olarak eğer maddi durumunuz yeterli ise şiddetle sera reptilin öneririm fiyatı 20 tl civarı onun dışında aslında sera almanıza pek gerek yok ama en iyisi her zaman daha iyidir biyo tortvit alın 5tl fiyatı var birçok kaplumbağa bakan kişi biyo tortvit kullanıyor.

günde 12saat spot ışığında güneşleniyorlar benimkiler tanisali 3gün oldu hala yumuşak kabukları yinede devit 3gerekir mi spot 12saat açık kalıyo iyide güneşleniyorlar

Kapluşumun ısıtıcısı var kuru alanıda var , filtre takmadım şuan için sonradan almayı düşünüyorum. Nasıl sertleştireyim.? Sitede okudum kaplumbağa kabuk sertleştiricisi kullanmayın yazmışlar ama benim kapluşum hiçbir şey yemiyor o kadar halsiz ki ağzını açacak hali yok . :59:

Kabuk sertleştirici kullanmayın, yazılan doğrudur. İmkanınız varsa uvb lamba kullanın. Spot ışık kuru alanda ısınmaları için gereklidir. Ancak tek etkisi vücut ısısını dengelemek içindir. Olmazsa olmaz bir ekipman. Bunun haricinde kabuk gelişimleri için uvb lambada gerekir. Bunu almanız gerekiyor. Ayrıca şu aşamada devit 3 takviyeside öneriyorum.

Filtreyi almayı ertelemeyin. Sık su değişimi yapmanız gerekiyordur. Buda su değerinin dengelenmesini önler ve uygun bir yöntem değildir.

Geri