Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşumun kabuğunun yumuşaması normal mi?

donmezcan

Bronz 3 Üye
kapluşuma 25-30 L bir akvaryumda bakıyorum. kabuk boyu 4cm. turtle stıck yem kullanıyorum yumurta akı ve 2 gündür az bişi karades veriorum kabuğunun kuyruk kısmında yumuşama var yumuşak olma nedeni küçük olmasımı yoksa hastamı. kenıs k-366 100w ısıtıcı kullanıyorum

Birde iç filtre ne önerirsiniz...

Cvp: kapuşumun kabuğunun yumuşaması normalmi

Yavru kaplumbağalarda kuyruk kısmının yumuşak olması doğal birşey :) Zamanla sertleşicek.
Dolphin şelale filtre öneririm.

AlperDeniz' Alıntı:
Yavru kaplumbağalarda kuyruk kısmının yumuşak olması doğal birşey :) Zamanla sertleşicek.
Dolphin şelale filtre öneririm.

saolun filtre için kesin bir model önerebilirmisiniz

Ama 25-30 L suyunuz varsa sıradan bir iç filtre olur bence.

Kullandığınız yem kaliteli bir yem değil, onun yerine sera rayyf p ve tetra reptomin kullanın. Ayrıca yemlerine devit 3 isimli vitamini damlatıp yemin vitamini emmesini bekledikten kaplumbağanıza verin. Devit 3 kabuk sertleşmesine yardımcı olur. Küçük kaplumbağaların kabukları fazla sert olmayabiliyor ama siz yinede dediklerimi yaparsanız daha da sertleşir. Birde kuru alanınızın olduğunu belirtmemişsiniz, yoksa mutlaka kuru alan yapın. Sürekli suyun içinde durmak da kabuğu yumuşatır.

AlperDeniz' Alıntı:
Ama 25-30 L suyunuz varsa sıradan bir iç filtre olur bence.

teşekkür ederim..

kerberos' Alıntı:
Kullandığınız yem kaliteli bir yem değil, onun yerine sera rayyf p ve tetra reptomin kullanın. Ayrıca yemlerine devit 3 isimli vitamini damlatıp yemin vitamini emmesini bekledikten kaplumbağanıza verin. Devit 3 kabuk sertleşmesine yardımcı olur. Küçük kaplumbağaların kabukları fazla sert olmayabiliyor ama siz yinede dediklerimi yaparsanız daha da sertleşir. Birde kuru alanınızın olduğunu belirtmemişsiniz, yoksa mutlaka kuru alan yapın. Sürekli suyun içinde durmak da kabuğu yumuşatır.

resimde takma yerleri belli oluyor zaten temizlemek için çıkarmıştım önerileriniz için teşekkür ederim..

filtre olarak kesinlikle şelale filtre öneririm ben bunu 64 litrelik akvaryumumda kullanıyorum pırıl pırıl yapıyor
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-sobo-wp-606h-selale-filtre-400lt-12-50tl-50509091/detay

ama sizin akvaryumunuz küçük olduğu için bi küçük modelini almanız yeterli olur
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-sobo-wp-303h-selale-filtre-280ltsaat-9-50tl-58114946/detay

peki yumurta akı vermeye devam ediyimmi

Cvp: Kapluşumun kabuğunun yumuşaması normal mi?

Haftada iki kere verebilirsiniz.

büyüdükçe kaplumbağalar böyle zorlu evrelerden geçerler. kabuk yumuşaması, kabuk beyazlaşması v.b gibi

kerberos' Alıntı:

kuru alanı neyle yapıştıra bilirim yada sabitleye bilirim normal silikon sağlıklımı...

Akvaryum silikonu yada vantuz vb şeylerle sabitleyebilirsiniz. Normal silikon kullanmayın zararlı.

Geri