Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

mononok

Bronz 5 Üye
merhabalar,
11 cm dişi red eared su kaplumbağam var. 7 ay önce sahiplendim bana küçük bir akvaryumla geldi. akvaryumdaki o yeşil kaplı kısma zaten geldiğinde çıkamıyordu onun için çok küçüktü. onu hayvana uygun hale getirmek için plastik kasayla böyle bir düzenek ve kuru alan yaptık üstüne fotoda gördüğünüz gibi. böylece su seviyesini biraz artırabildim bu şekilde 10 litre suda kalıyordu ama yine de yüzemiyordu. şimdi büyük akvaryuma geçiyorum, daha önce akvaryum yapmadım. dış filtre ve ısıtıcısıyla beraber fotodaki akvaryumu aldım ikinci el olarak daha önce balıklar için kullanılıyormuş. ölçüler 60x50x60 cm (yükseklik 60) taban için kum araştırdım, aslında buraya da baktım vitasand 0.7 sarı kum önerilmiş. başka markalar ve onun arasında ciddi fiyat farkı var. kum seçiminde nelere dikkat etmeliyim? kumu alınca yıkıyor muyuz koymadan önce? bu akvaryuma kaç kg kum almalıyım ve mesela tabanın hepsi kum kaplı olmalı mı yarısı olsa olur mu? kumla ilgili bu tarz sorularım var.
ayrıca daha önce akvaryum hiç kullanmadığım için daha genel sorularım var. kaç cm yüksekliğe kadar su doldurmalı bu akvaryum için? kuru alan olarak yine böyle bir düzenek kurmayı düşünüyorum sizce uygun mu? suyun temiz kalması için akvaryumun üstünü kapatmalı mıyım, kuru alana çıkacağı kısım haricinde? ayrıca 40 cm doldursam 120 litre su olacak tamamı içme suyu mu olmalı bunun? bir kere doldurduktan sonra su değişimi ne zaman olacak? dip çekimi ne kadar sürede bir yapmalıyım?
akvaryum tabanında veya içinde kum hariç olması gerekenler neler? bitki kullanabiliyorsak yemeyeceği bitki ne olabilir mesela? ya da videolarda ağaç kökleri görüyorum onlar faydalı mı, nereden bulabilirim?
dişiler yumurtlayabildikleri için kuytu bir alan isterler diye okumuştum Pakize de uyurken şu an kaldığı akvaryumun en karanlık köşesine gidiyor zaten, bu kuytu alanı nasıl sağlayabilirim, önerileriniz, sizin kullandıklarınız nelerdir bu konuda?
dış filtre ve ısıtıcı hariç ekipman olarak ne lazım? uvb lambası almıştım ama ısıtıcı özelliği pek yok sanırım yine sadece güneş olduğunda çıktı kuru alanına özellikle onun yanına gitmedi yani. onun yanına ısıtıcı lamba olarak ne kullanmalıyım?
bunlar haricinde benim aklıma gelmeyen ama eklemek istediğiniz şeyler olursa çok sevinirim. yukarıda bahsettiklerimin fotolarını da ekliyorum. Pakize'yi çok seviyorum ve eldeki imkanlarla onun için yapabileceklerimi eksizsiz yapmak istiyorum, tavsiyelere önerilere açığım. şimdiden teşekkürler :))

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-02 at 12.59.13 (2).jpeg
    * Image 2023-08-02 at 12.59.13 (2).jpeg
    139.4 KB · Görüntüleme: 30
  • * Image 2023-08-02 at 12.59.12 (1).jpeg
    * Image 2023-08-02 at 12.59.12 (1).jpeg
    171.5 KB · Görüntüleme: 29
  • * Image 2023-08-02 at 12.59.50 (1).jpeg
    * Image 2023-08-02 at 12.59.50 (1).jpeg
    334.6 KB · Görüntüleme: 29
  • * Image 2023-08-02 at 12.59.50.jpeg
    * Image 2023-08-02 at 12.59.50.jpeg
    424.6 KB · Görüntüleme: 26
  • * Image 2023-08-02 at 12.59.49.jpeg
    * Image 2023-08-02 at 12.59.49.jpeg
    179.9 KB · Görüntüleme: 28
Foruma hoşgeldiniz.

Birinci resimdekine paludaryum diyoruz. Bu 6 cm kabuk boyu sonrası işlevsiz kalır.

Diğeri boyca kısa akvaryumda boyca uzunluk hayvanın yüzmesi için gerekli. Kuru alanı koyunca yine daralacak.

Kum olarak reslerde sadece silis kum kullanıyoruz. Hayvan, bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Topak yapısı sayesinde batmaz. Sindirim sistemi ve bağırsaklara hasar vermez.

Uygun çap 0.5-1 mm aralığında olmalı. Bu ölçü hayvanın rahat yiyebileceği ölçüdür. Silis iki çeşittir. Beyaz ve sarı renk. Beyaz aşırı parlaklık verir, kiri gösterir ve silis diye mermer tozu satıyorlar bu sebeple sarı silis tercih sebebimiz.

Bu ölçüleri sağlayan vitasand marka. Ayrıca yıkanıp sterilize ediliyor. Sadece tozunu çıkarmak için yıkıyoruz. O da kimyasal değmemiş ufak bir leğene 2-3 kiloluk partiler halinde koyup el yakmayan sıcak suda karıştırıp mıncıklayarak tozu açığa çıkarıp suyu döküyor yeni su koyup devam ediyoruz. Ta ki toz gidene kadar. Bazısı fazla tozlu olabiliyor doldur boşalt artıyor.

Markasızlarda petrol artığına kadar her türlü pislik oluyor. Bir markanın daha vardı ama adı aklıma gelmiyor.

Vitasand pro78 marka sarı silis kum.

15 kg civarı al. 5 cm yükseklik eder. Hayvanlar sürekli eşelenip cama iniyor derinlik olsun.

Suyu en az 30 cm yükselt (kum hariç pay) iç filtreler genelde 30 cm yükseklikte. Kaçış boşluğunun çaresi var. Üst kenarlardan mukavva kartonu dışardan çevreleyip paket bandı ile yapıştırarak yeterince yükseklik elde ediyoruz.

Su öncelikle varsa arıtmadan yoksa dinlendirilmiş şebeke suyundan olacak. Bu zaman içme suyu kullanılacak zaman değil.

Dip çekimini kirlendikçe yapın. Eksilen suyu tamamlayın. Su tazeliğini korumuş olur bunda en uygun sifon. Mavi pompalı 2.10 metrelik resun marka dip sifonu. Uzun olduğu için alt ucunu kovaya bırakınca bir el boşa çıkıyor. Rahat çalışıyorsunuz. Kovada akvaryuma ait kimyasal değmemiş kova olsun. Ucundaki yeşilimsi aparatı çıkarınca çekim daha iyi oluyor ama bir miktar kum çekebiliyorsunuz. Kovadaki pis suyu döktükten sonra temiz su ekleyip kumu çalkalayın. Pisliği ayrıştırdıktan sonra kumu akvaryuma dökün kayıp minimize olur.

Dediğiniz şekilde kuru alan olur ama gözüne dalaşacak kenarlarda önlem alın.

Akvaryuma ne koyarsanız parçalar. Kalabalığı sevmiyorlar. Kum ve kaşınmayı severse ki dişilerde bu huy çok nadir, kök kullanırız. Akvaryum dar kök içinde önce bakın bir yerlere sürtünüyor mu yoksa almayın. Onunda sterilizasyonu ayrı.

Üreme organları uygun hale gelince senede bir yada iki kere boş yumurta atarlar. Bunun için birşey hazırlamaya gerek yok suya bıraksın. Yerse kalsiyum alır. Yine de çok bekletmeyin su kalitesini bozar gördüğünüzde kepçe ile alın.

Akvaryum üstü açık kalacak. Uvb ampulü 8 cm kabuk boyu sonrası kullanırız. Bu dönemden sonra daha fazla gerekiyor. Pahalı olduğu için ömrünü tüketmeye gerek yok. Günlük 20 dakika ışıma alması yeterli onun için çok çıktığı saatte 1 saat açık bırakın yeter.

Isıtma ampulü kullanırız. Bu 12 saat yanar. Bu konuda bilgi verdim.

Su ısıtıcıyı ömürlük akvaryuma göre alın. Tekrar kullanabilin. İç filtrede çöp olmaz. Ömürlükte uçuşan derileri toplamada kullanıyoruz. Su ısıtıcıda evladiyelik ve kaplumbağalara uygun plastik korumalı jbl protemp 200 watt var. Tetra ht 200 w ve jbl thermocontrol 200 w sadece cam. İç filtrede sobo 808c köşe filtre. Su en az 30 cm yükseklikte olacak. Jbl tam batabiliyor.

selamlar şimdi öncelikle her şeyi aynı anda alamayacağım aylara böleceğim. vitasand pro78 silis kum alıyorum şimdi. size eldeki malzemelerin fotoğrafını atayım. dış filtre ve ısıtıcı olarak şimdilik bunlar var. bu ısıtıcıyla başlayabilir miyim? dış filtrenin içinde bunlar var başka bir şey eklemem çıkarmam gerekir mi?
sobo 808c köşe filtreyi bulamadım stokta yok görünüyor. başka hangi iç filtreyi önerirsiniz? iç filtre kesin gerekiyor mu bu filtreye ek olarak?
arıtma suyum malesef yok şebeke suyunu nasıl dinlendirebilirim? iki boş damacanam var onları doldursam kaç gün bekletmeliyim?
ısıtıcı ampul olarak da eklediğiniz yazıya baktım ancak tarihi çok eski şu an satışta bulamadım o ampulleri. siz şu an ne kullanıyorsunuz ve nerden alıyorsunuz acaba? 12 saat gece mi gündüz mü yanmalı? genellikle gündüzleri kuru alana çıkıyor bizimki.
dip sifonu olarak da bu var sadece hortumunu yenileyip bunu kullansam olur mu veya böylece kullansam?

bunların yanında beslenmeyle ilgili birkaç soru:
şu an bu forumda gördüğüm kabuk boyuna göre diyete göre gidiyor tetra reptomin, sera mineral, raffy p, sera vital, gammarus ve bir aç gün marul salatalık. başka yerlerde yumurta akı, et vs önerildiğini gördüm. 11 cm dişi başka neler yiyebilir sizce?
teşekkürler tekrar:))

* Image 2023-08-03 at 03.18.32.jpeg

* Image 2023-08-02 at 18.14.12.jpeg
* Image 2023-08-02 at 18.14.13.jpeg
* Image 2023-08-02 at 18.14.13 (1).jpeg
* Image 2023-08-02 at 18.14.13 (2).jpeg

selamlar şimdi öncelikle her şeyi aynı anda alamayacağım aylara böleceğim. vitasand pro78 silis kum alıyorum şimdi. size eldeki malzemelerin fotoğrafını atayım. dış filtre ve ısıtıcı olarak şimdilik bunlar var. bu ısıtıcıyla başlayabilir miyim? dış filtrenin içinde bunlar var başka bir şey eklemem çıkarmam gerekir mi?
sobo 808c köşe filtreyi bulamadım stokta yok görünüyor. başka hangi iç filtreyi önerirsiniz? iç filtre kesin gerekiyor mu bu filtreye ek olarak?
arıtma suyum malesef yok şebeke suyunu nasıl dinlendirebilirim? iki boş damacanam var onları doldursam kaç gün bekletmeliyim?
ısıtıcı ampul olarak da eklediğiniz yazıya baktım ancak tarihi çok eski şu an satışta bulamadım o ampulleri. siz şu an ne kullanıyorsunuz ve nerden alıyorsunuz acaba? 12 saat gece mi gündüz mü yanmalı? genellikle gündüzleri kuru alana çıkıyor bizimki.
dip sifonu olarak da bu var sadece hortumunu yenileyip bunu kullansam olur mu veya böylece kullansam?

bunların yanında beslenmeyle ilgili birkaç soru:
şu an bu forumda gördüğüm kabuk boyuna göre diyete göre gidiyor tetra reptomin, sera mineral, raffy p, sera vital, gammarus ve bir aç gün marul salatalık. başka yerlerde yumurta akı, et vs önerildiğini gördüm. 11 cm dişi başka neler yiyebilir sizce?
teşekkürler tekrar:))

Ekli dosyayı görüntüle 5730

Ekli dosyayı görüntüle 5728Ekli dosyayı görüntüle 5727Ekli dosyayı görüntüle 5726Ekli dosyayı görüntüle 5725
Isıtıcı ampul olarak 52w halojen ampul alabilirsiniz.

Su ısıtıcı tam batabilen model mi?

Camı ince gibi geldi. Sert darbe vurursa kırma riski var.

Dış filtreyi çözemedim. Bundan su kaçağı olmuyor mu? Kapalı halde ve malzemeleri çıkardıktan sonra kutunun resimlerini çekebilir misiniz.

Biri siyahsa karbon malzeme diğeri seachem matrikse benziyor. Bunların dizilimini nasıl yapıyorsunuz?

Kafa motoru tamam yeterli güçte. İç filtreyi öteleyelim duruma göre bakarız.

Akvaryumdaki su oranında 5 litrelik petşişelere suyu doldurun. Aynı sıcaklıkta boş bir odaya koyun. Ağızlarını açıp tülbent bez ile kapatıp bir günlüğüne bekletirseniz klor uçar. Sonra kapağını kapayın. Lazım oldukça kullanır. Sonra petşişeye su doldurup bekletirsiniz.

Su düzenleyiciler pahalıya gelir. Basit düzende olsa ucuz bir arıtma cihazı doğrudan şebeke suyundan iyidir. Bundan petşişelere doldurursunuz.

O ampulleri ecolite artık üretmiyor. Markaya takılmayın. Örnek olarak koydum. Wiselite, phillips, osram markaların 52-53 watt şeffaf halojen ampulleri var.

Dip sifonu olur. Benim dediğimde bunun musluksuz hali.

Sadece gündüz 12 saat yakıyoruz. Geceleri suda uyumalı böylece özellikle kış ayları üşümez.

Yaptığınız uygulama yeterli. Haşlanmış yumurta akı verebilirsiniz et vermeyin yemden uzaklaştırıyor.

Günde bir öğün veriyorsunuz değil mi? 8 cm sonrası günde bir öğüne düşüyoruz.

Anasayfada su kaplumbağası blog konusuna girip 3.sayfaya bakın. Beslenme ile ilgili bilgi mevcut.

baktım teşekkürler.
ısıtıcı tam batıyor eski sahibi kullanabileceğimi söyledi kaplumbağayla, camı çok ince durmuyor ama kurunca dikkat ederim çok çarpıyorsa değiştirmek gerekir.
dış filtrede en alta yeşil keçe malzeme üzerine bu iki poşet üzerine boru geliyormuş borunun üzerine de elyaf kapatmamı söyledi eski sahibi. bu fotoğraftaki kutu akvaryumun dışında yanında duracak sanırım. bu top filtrenin içine başka bir şey almalı mıyım?

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-04 at 16.37.09.jpeg
    * Image 2023-08-04 at 16.37.09.jpeg
    314.5 KB · Görüntüleme: 13
  • * Image 2023-08-04 at 16.29.58.jpeg
    * Image 2023-08-04 at 16.29.58.jpeg
    394.9 KB · Görüntüleme: 14
  • * Image 2023-08-04 at 16.29.57.jpeg
    * Image 2023-08-04 at 16.29.57.jpeg
    324.7 KB · Görüntüleme: 13
Çok eğreti birşeye benziyor. Su kaçırırsa parkeleri mahveder.

Bu sanırım akvaryum içinde duracak kutuya su girdikçe alttaki delikten akvaryuma akacak.

Carbonun ömrü 1-1,5 ay eski ise işlevini tamamlamıştır. Bir de zeolite alacaksınız.

Pro78 silis kum bu 3 sefer yıkadım ama renk tamamen gitmedi bu renk normal mi koyabilir miyim hayvanı?

Ekli dosyalar

• 20230807_094344.jpg
    20230807_094344.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20230807-WA0002.jpeg
    IMG-20230807-WA0002.jpeg
    990.3 KB · Görüntüleme: 18
Kumu karıştırıp biraz daha tozu ortaya çıkarıp suyu alın yeni su ekleyin daha çabuk durulur.

Ne kadar yıkasakta bulanıklık oluyor.

Cem bey kumu akvaryumda su varken koysak olur mu? Sonuçta dibe çöküyor.

Son düzenleme:
Zaten su varken koyacaksın yavaşça dök. Hatta çorba tabağını ters çevirip koy üstünden dök.

Geri