Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaybolan kapluşumu buldum ama...

arzu_orta

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar herkese iyi bayramlar. 19 Ekimde kaybolan kaplumbağam bugün ortaya çıktı. O kadar çok aradım ama bulamamıştım bugünse kendi kendine ortaya çıkıverdi. Ama o kadar bitkin bir durumda ki şu an ne yapacağım bilmiyorum. Akvaryuma koydum hemen diğerini de ayırdım biraz yem verdim ama yemlere bakmıyor bile hatta yemler yüzüne gelince korkuyor. Yan yüzüyor gibi hatta kendini bırakıyor,sadece nefes almak için yukarı çıkıyor. Bunca zaman sonra canlı buldum ne yapabilirim acaba önerilerinizi bekliyorum.

Cvp: Kaybolan kapluşumu buldum ama...

Bu zamana kadar ölmemiş olması ve canlı kalması mucize gibi bişey. Belli ki kapluşunuz bitkin düşmüş. Ayrıca hastalanmış olma ihtimali de var. Su ısısını 30 dereceye yükseltmenizi ve vitamin takviyesinde bulunmanızı öneririm. Yem yemiyorsa en azından yemi lapa haline getirip azar azar ağızdan enjektörle vermeyi deneyin. Tabi kapluşun ağzını açmayı başarabilirseniz. Umarım bir an önce kendini toparlar. Geçmiş olsun...

Şu an dediğinz gibi lapa olmuş yemi elimizle yedirmeye çalışıyoruz biraz biraz yemeye başladı. Diğer kaplumbağayı yanına koysam bir sakıncası olur mu ne olur ne olmaz diye ayırdım şimdi. Sanırım akciğer enfeksiyonu belirtisi gösteriyor altında kırmızılıklar var,yan yüzüyor yanaklarının rengi solmuş sanki. Bugün yapabileceğim başka bir şey var mıdır acaba. Bu arada cevap için teşekkürler:)

Diğer kapluştan mutlaka ayırın. Kapluş akciğer enfeksiyonuna yakalanmış olabilir. Yazdığınız belirtiler bu yönde. Diğer kapluşa da bulaşmaması açısından ayırmanızı öneririm. Ayrıca su ısısını 30-33 derece arasında bir sıcaklığa ayarlayın. Suyuna da vitamin damlatın mutlaka. Şu an için yapabileceğiniz tek şey kapluşun durumunu gözlemek. Eğer kaplumbağalardan anlayan bir veteriner bulabilirseniz en kısa zamanda bir gösterin derim. Onun haricinde yapabileceğiniz pek birşey yok. Umarım düzelir. Tekrar geçmiş olsun.

Suyu hemen yükseltiyorum, şu an ayrılar bi müddet iyileşene dek ayrı tutarım. İnşallah yaşatabilirim hemen veteriner arayışlarına giricem çok şükür yaşıyor tekrardan teşekkür ederim iyi bayramlar:)

Rica ederim. Sizede iyi bayramlar :)

ALLAH yar ve yardımcınız olsun o nasıl bir kaybolmaymış acayip bir durum...

Geri