Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kedisi olan veya deneyimli olanlar bakabilir mi?

kapluscuklar

Bronz 4 Üye
Arkadalar dün akşam yağmur yağıyordu İzmir'de, aşağıda da daha önceden de gördüğümüz 5 tane kedi yavrusuyla annesi vardı. Tabii yavrular kaçmış annesi oradaydı. Bizim kapıcının kızı da evimizden 200-300 metre uzakta olan camiden bulmuş yavruların bir tanesini. Akşam olunca ablama söyledim, yazık yavru aşağıda ıslanmasın hastalanmasın, yanımıza alalım dedim. Malum anneler günü de yaklaşıyor annem hayvanları çok sever, bari bir kedi olsun hediyemiz dedim. Aldık aşağıdan kediyi. Kediciğimiz çok sağlıklı, tombul mu tombul, koyu gri ve gördüğüm kadarıyla bembeyaz iki dişi var. Sağlıklı bir ev kedisi olması için neler yapabiliriz, onun için neler alabiliriz? Vee tabii ki iki tane su kaplumbağam var. Birşeyler yapar mı? Dişleri kaşınıyor galiba elimizi ısırıyor.:33::D:t65y::smile::rolleyes::148::133:

Veterinere gidebilirsiniz mesela. Gerekli AŞI, YEMEK , OYUNCAKLAR vs...

Sizi uyarıyorum. Şuan biberonla süt verin. Ve çok dikkat edin. Gaz sıkışması olup ölüyorlar. Karnına masaj yapıcaksınız.
VETERİNERE GIDİP GEREKLİ AŞILARI YAPTIRMALISINIZ.

AYRICA BİR EVCİL HAYVAN BAKMAK KAPLUMBAĞA BAKMAYA BENZEMEZ. BENİM YAVRU GOLDENİMİN BANA AYDA 200-250 TL MASRAFI OLUYOR. EVIN HER YERİNE TUVALETİNİ YAPIYOR. GERÇİ BENİM KÖPÜŞÜN TUVALET EĞITIMI VAR BİRAZ. EN UFAK HASTALIĞINDA VETERINER SİZE YÜKLÜ BİR MİKTAR GEÇIRIYOR. :)
MESELA UYKU SAATLERİM ÇOK AZALDI. KÖPEĞIM 6-7 GIBI KALKIP BENI YALAYARAK MAMA ISTIYOR. VE OYUN..

Cvp: Kedisi olan veya deneyimli olanlar bakabilir mi?

Ya ben de bakıyorum 2 tane golden var :D Aşıları falan yarın yaptıracağız. Zaten kedinin doğasında var kuma tuvalet yapıyorlar. Sürekli uyuyor yavru diye herhalde. Bu arada korkmayın goldenlar başka evde :D Ve kaplumbağalarıma birşey yapar mı? Önlem olarak rafın üstüne koydum akvaryumu korkudan :D Birde dişlerini kaşıması için tahta gibi birşey verelim mi?

Hayır sakın tahta vermeyin. Oyuncak almalısınız. Anladığım kadarıyla goldenlara siz bakmıyorsunuz :) Yani zorluğun farkında değilsiniz ;) Hem kedi ve GOLDEN bir arada yaşayabilir :)

Neyse hiç vakit kaybetmeden aşılarını yaptırın. Zor , zahmetli ve masraflı olucak. İlk sorum bu masrafın altından kalkabilicek gücünüz var di mi? Acilen PUUPY kuru mamalardan alın.

Mama verme.Ev yemeklerinden ver.Ben 3 tane kedi besliyordum.Hepsi çok tatlı.Aşı gerekince veteriner lazım olmasını söylerse yaptır.Eğer alt kattaysanız tuvalete alıştırmak için kumları bir yere toparla.Onu oraya koy ve başka bir kedinin dışkısını koklat.Eğer kedini tuvalete yapmasını istiyorsan tuvaletin içine dışkı koy ve aynı şekilde koklat büyük itimalle zorlada olsa yapacaktır.Kedin yavruysa ve vahşi olmasını istemiyorsan normal süt ver bu arada kediler peyniri çok sever. :) Eğer yetişkinse kıyma ve etle besle sana daha çok bağlanacaktır.Ve kediler alıştıkları kişinin kokusu olan her cisimin üstünde uyurlar.Bu onlara rahatlık verir...

Kediler çok sağdık hayvanlardır. ..:t65y:

Yardımcı olduysam ne mutlu bana. :smile:

Kediler şirin hayvanlardır ancak kapluşlar açısından tehlikeli olabilir. Rafa ya da üst taraflara koymak geçici bir çözüm olur kediler çoğu yere tırmanıyorlar.
İkisine aynı evde bakacaksan başka bir çözüm yolu bulmalısın.

Butterfly_20_00' Alıntı:
Mama verme.Ev yemeklerinden ver.Ben 3 tane kedi besliyordum.Hepsi çok tatlı.Aşı gerekince veteriner lazım olmasını söylerse yaptır.Eğer alt kattaysanız tuvalete alıştırmak için kumları bir yere toparla.Onu oraya koy ve başka bir kedinin dışkısını koklat.Eğer kedini tuvalete yapmasını istiyorsan tuvaletin içine dışkı koy ve aynı şekilde koklat büyük itimalle zorlada olsa yapacaktır.Kedin yavruysa ve vahşi olmasını istemiyorsan normal süt ver bu arada kediler peyniri çok sever. :) Eğer yetişkinse kıyma ve etle besle sana daha çok bağlanacaktır.Ve kediler alıştıkları kişinin kokusu olan her cisimin üstünde uyurlar.Bu onlara rahatlık verir...

Yardımcı olmadınız, çok SAÇMA konuştunuz! Evcil hayvanlar kesinlikle kuru mamalarla beslenir. Sizin yediğiniz zeytin yağlı, salçalı vs.. yemeleri sakıncalı. Lütfen yalan yanlış bilgiler vermeyin! Ayrıca aşıları her zaman olmalı. Zamanı filan yok!

Teşekkürler... Maddi durumumuz yerinde maşallah :)

Kesinlikle Batterfly'ın dediklerini ciddiye alma. Ev yemeği filan verme :) İzmir'de neredesiniz? Size veteriner önerebilirim. Bugün yada yarın hemen gitmelisiniz. Dışardan aldınız, her an hasta olabilir. Çünkü yavruların bağışıklık sistemi çok zayıf.

Bence de alperin dediklerini yap.Ev yemeği verme,kuru mama ver.Aşılarını da sürekli yaptır.

AlperDeniz' Alıntı:
Butterfly_20_00' Alıntı:

Yardımcı olmadınız, çok SAÇMA konuştunuz! Evcil hayvanlar kesinlikle kuru mamalarla beslenir. Sizin yediğiniz zeytin yağlı, salçalı vs.. yemeleri sakıncalı. Lütfen yalan yanlış bilgiler vermeyin! Ayrıca aşıları her zaman olmalı. Zamanı filan yok!

"Yardımcı olmadınız, çok saçma konuştunuz." demişsiniz ama üzgünüm ki asıl siz herhangi bir bilgi sahibi olmadan konuşmuşsunuz. 20 senedir hayvan bakıyorum. Şu an 17 kedim, bir köpeğim var. Aşıların zamanları vardır, periyodik olarak veteriner kontrolünde takip edilir. Kafanıza göre her aşıyı her zaman yapamazsınız. Zira ufak yavruların bünyesi kaldırmaz, kısırlaştırılmak için bile 6 ayı geçme zorunlulukları vardır. Bunun yanı sıra yavru kedilere kuru mama verilmez. Dişleri kırılır! Biberon veya şırınga ile beslenilmeli. Bebeklerimize verdiğimiz sulu mamalar yapılmalı ve KESİNLİKLE pastorize kutu süt verilmemeli. Verilecek olsa bile su ile seyreltilmeli. Bu süt yavruları ishal yapar ve yavru kediler ishale yakalandıklarında çok zor hayatta kalırlar. Ve tabii ki karınları okşanıp zeytinyağı ile popolarına masaj yapılarak tuvalete çıkmaları sağlanmalıdır.
Ev yemekleri konusuna gelince; büyük kedilerde zaman zaman ev yemekleri verilmesi veterinerlerce onaylanmıştır. Her öğün aynı kuru mamayı yemek hayvanları da sıkıyor bir süre sonra. Önemli olan çiğ et ve domatesli ürünleri vermekten kaçınmak.
Son olarak sizden ricam düşüncenizi iyi kötü belirtmek isteseniz bile saygı çerçevesinden çıkmayınız.

kapluscuklar' Alıntı:
Arkadalar dün akşam yağmur yağıyordu İzmir'de, aşağıda da daha önceden de gördüğümüz 5 tane kedi yavrusuyla annesi vardı. Tabii yavrular kaçmış annesi oradaydı. Bizim kapıcının kızı da evimizden 200-300 metre uzakta olan camiden bulmuş yavruların bir tanesini. Akşam olunca ablama söyledim, yazık yavru aşağıda ıslanmasın hastalanmasın, yanımıza alalım dedim. Malum anneler günü de yaklaşıyor annem hayvanları çok sever, bari bir kedi olsun hediyemiz dedim. Aldık aşağıdan kediyi. Kediciğimiz çok sağlıklı, tombul mu tombul, koyu gri ve gördüğüm kadarıyla bembeyaz iki dişi var. Sağlıklı bir ev kedisi olması için neler yapabiliriz, onun için neler alabiliriz? Vee tabii ki iki tane su kaplumbağam var. Birşeyler yapar mı? Dişleri kaşınıyor galiba elimizi ısırıyor.:33::D:t65y::smile::rolleyes::148::133:
Benimde 4 ay önce anne ve 2 yavru olarak bahçede vahşi kedilerim vardı ama ben besliyordum. Anne yavrunun tekini erkek kedilere baktırınca diğer yavruyu terk etti. Bende evime aldım miniği. Sütünü sulandırıpta vermelisin ama su klorlu olmasın dikkat et. Şırıngayla ya da Pet-shop lardan biberon almalısın. Kesinlikte 1 2 ay mama verme . Kıymayı sütle ıslatıp verebilirsin 2 aylık olunca. 3 4 aylık oldu mu mama ya başlayabilirsin . Ama ev yemeklerinden de verebilirsin onlar için bi sorun olmaz. Küçük yavrular kakalarını yapamazlar. Poposunu ovup kakasını yapmasına yardım etmelisiniz. Yoksa hastalanabilirler kolay gelsin. :) Benim lokumum şimdi kocaman oldu yeni kardeş yaptı annesi ona yeni kardeşi olunca eski yavrusunu da yanına aldı. Çok mutluyuz şimdi. :)

Ev yemeği fikri biraz saçma olmuş. Katılıyorum.
Benim de bir kedim var. en kaliteli mama whiskas Onlardan besleyin derim
Kum vb. leri hakkında zaten bilgi sahibisiniz.
Aşılarını 2-3 güne yaptırın banyo yaparken iyice temizleyin...
Ayrıca ona günde 30dk-1 saat arası zaman ayırın.
Onu sevin onla oynayın. Ona pet shoplardan oyuncakta alabilirsiniz. Daha mutlu olur.
Başka sormak istediğiniz konu varsa buyrun sorun.

Unutmuşum. Dışkısını yaparken arkadaşların dediği gibi ona yardımcı olun. Ev yemeği ara sıra verebilirsiniz...

Geri