Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kireç sorunu

toprak2817

Bronz 3 Üye
Merhaba kaplumbağamın bugün kuru alandayken göz kapaklarının üstünde beyazlıklar fark ettim daha önce de bazen olan bir şeydi.ben tam emin olmamakla birlikte akvaryumda ki kireçten olduğunu, başka sebebi de olabilir tabi.Su değişimini kısmi olarak hafta da bir veya iki kere yapmaya çalışıyorum akvaryum 100 litre mini dış filtre ve iç filtre var iç filtreyi de yine 2 ayda temizliyorum.Ama camda çok kireçlenmeler var onlara bir çare bulamıyorum malesef.Su değişimlerimde ve dip çekimlerinde ph uygunluğuna dikkat ettiğim hazır sulardan kullanıyorum sadece.
Acaba bu durumu nasıl çözebilirim?Hayvanın gözlerine veya başka bir yerine zarar verir mi bu durum çözüm oluşturana kadar?

Musluğa takılan ucuz bir arıtma cihazı alıp suyu ondan alabilirsin. Coconatlı carbon malzeme alıp mini filtrede bir süngerin yerine geçecek kadar miktarı torbaya doldurup mini filtrenin su giriş kısmına koyup kullanabilirsin. Bu suyu yumuşatır. Yalnız ilk su siyah gelir onu kovaya boşaltacaksın su şeffaflaşınca akvaryuma alırsın. Su girişi> carbon malzeme> elyaf> sünger> su çıkışı

Hayvanın gözlerinin resmini atabilir misin bunlar eski deri kalıntısı da olabilir. Hazır su takviyesi yaptığına göre kireç olmayabilir.

İç filtreyi 10 günde bir temizle 2 ay uzun o sürede süngerde biriken kir bakteri kolonisi oluşturur.

Cvp: Kireç sorunu

Bugün yine aynı durum oluşmuş ama düne göre daha az sanki.
Suyun temizliğine ve kalitesine çok dikkat ediyorum aslında ama dediğiniz gibi iç filtreyi daha sık yenilemem gerek sanırım haftalık su değişimleri bir yere kadar idare ediyor.
Kireç iç filtrenin suyu hareketlendirmesinden kaynaklanıyor özellikle filtrenin yakınında ki veya suyu yönelttiği camlarda kireçlenmeler mevcut.Bir kaç kere onları temizlemek istedim ama başarılı olamadım malesef.

Ekli dosyalar

• 59E7E939-3B33-40CD-828C-452DEA766F8A.jpeg
    59E7E939-3B33-40CD-828C-452DEA766F8A.jpeg
    138.1 KB · Görüntüleme: 51
Kireç değil deri değiştiriyor hayvan. Kafa derileri diğer bölgeler gibi sürekli değil ama biraz uzun sürede ufak parçalar halinde çıkar. Hayvan bunları yoğun ipek yapraklı ve sert dallı yapay bitkilere sürtünerek yada ekipman kablolarına sürtünerek atar. Yetişebildiği yerleri de ön ayaklarını sürtüp atar.

Camlardaki damla izleri her daim olur. Arıtma su yada içme suyuda olsa izler görülür. Genel temizlikte bulaşık süngeri ile üstünden geçsekte çare yok.

Geri