Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kireç uçarmı/çökermi en basit ve kimyasalsız kurtulma yolu nedir?

Mauremys

Bronz 4 Üye
Eskiden küçük akvaryumda 3 damacana su almam yeterli geliyordu. Şimdiyse öyle bir imkanım olmadığından başka nasıl çözebilirim?

Cvp: Kireç uçarmı/çökermi en basit ve kimyasalsız kurtulma yolu nedir?

eve arıtma sistemi yaptırarak oradan su alabilirsin veya şebeke suyunu damacanaya doldurup su düzenleyici katarsın. en az 1 gün bekler. öyle akvaryuma dökersin.

Kireç uçmaz klor uçar.Şebeke suları dezenfeksiyon için klorlanmaktadır.
Akvaryumda kullanılan suyun sertlik oranına göre buharlaşırken kireç oluşumuna sebep olur.
Akvaryumun iç yüzeyinde oluşacak kalıntılar için benim bildiğim JBL firmasının Clean T biyolojik çözücüsü mevcut.
JBL Clean T

Ayrıca daha geniş bilgi için kimya mühendisleri odasının çalışması okunabilir.
Türkiye İçme Suyu Sertlik Limiti Ne Olmalıdır

jbl clean T'ye gerek kalmıyor. genelde camdaki kireçli bölgeler akvaryumun yüzey üstünde görülüyor. buharlaşmaya bağlı azalma olmasa da özellikle hayvanların yaptığı su damlacıkları camlara gelip, kuruyarak yüzeyde kireç izleri bırakıyor. bunları sadece akvaryumda kullanmak üzere yeşil bulaşık süngerleri (scotch-bride) ile temizleyebiliyoruz. elinizde yoksa bir sünger bulundurun bununla aynı zamanda birleşme noktalarındaki kirlerin üzerinden de geçmekte fayda var. 

camda kireçlenme sürekli devam edeceği için jbl clean T kullanmanın esprisi olmuyor. ben akvaryum temizliği zamanları sadece sünger kullanıyorum. tüm camları suyu almadan üstünden geçince camda oluşan alg,artık ve yosun öbekleride çıkıyor.

furkan bu konudaki çalışma biraz daha detaylı ve yakın zaman çalışması. senin verdiğin örnekteki bazı kelimeleri yeni nesil anlamaz.  :smile:
http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/hayatioz_su/sertsu.asp

cem' Alıntı:
jbl clean T'ye gerek kalmıyor. genelde camdaki kireçli bölgeler akvaryumun yüzey üstünde görülüyor. buharlaşmaya bağlı azalma olmasa da özellikle hayvanların yaptığı su damlacıkları camlara gelip, kuruyarak yüzeyde kireç izleri bırakıyor. bunları sadece akvaryumda kullanmak üzere yeşil bulaşık süngerleri (scotch-bride) ile temizleyebiliyoruz. elinizde yoksa bir sünger bulundurun bununla aynı zamanda birleşme noktalarındaki kirlerin üzerinden de geçmekte fayda var. 

camda kireçlenme sürekli devam edeceği için jbl clean T kullanmanın esprisi olmuyor. ben akvaryum temizliği zamanları sadece sünger kullanıyorum. tüm camları suyu almadan üstünden geçince camda oluşan alg,artık ve yosun öbekleride çıkıyor.

furkan bu konudaki çalışma biraz daha detaylı ve yakın zaman çalışması. senin verdiğin örnekteki bazı kelimeleri yeni nesil anlamaz.  :smile:
http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/hayatioz_su/sertsu.asp

:smile: 

Bir habitat düzenlemek tüm fen bilimlerini kapsıyor.Binaenaleyh öğrenilecek çok şey var.
Bizim de bilgi aktarırken yalınlığı ve anlaşılabilirliği azami seviyede tutmamız gerekiyor.Haklısınız.

sizli bizli yazmana gerek yok. o kadar yaşlı değilim. aramızda belli bir samiyet oluştu artık. senli benli yazabilirsin. amacımız forum genelinde sıcak bir ortam oluşturmak. bu bizi foruma ve birbirimize biraz daha bağlıyor. ve sende haklısın.

cem' Alıntı:
sizli bizli yazmana gerek yok. o kadar yaşlı değilim. aramızda belli bir samiyet oluştu artık. senli benli yazabilirsin. amacımız forum genelinde sıcak bir ortam oluşturmak. bu bizi foruma ve birbirimize biraz daha bağlıyor. ve sende haklısın.

Bu konudaki fikrimi daha önce belirtmiştim.Benim açımdan bir problem yok.Nasıl uygun düşüyorsa;forumun gelişimi ve devamlılığı açısından,o şekilde hitap ederim bundan sonra.

Geri