Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı Yanaklı Kaplumbağa Akvaryum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
24,356
Su üstünde birkaç cm yukarıda olursa akan su akvaryumdaki suya çarpıp hava kabarcığı çıkarır. Ön tapasını çıkaracaksınız.

En alt sepette seramik üstü sünger diğer sepetlerde elyaf>malzeme>elyaf şeklinde olacak.

Geceleri gürültü rahatsız ederse su hizasına indirirsiniz. Hayvan açısından gürültü sorun değil. İki vantuz yeterli sağlamlık vermezse 3 vantuz takın boruya.
 

Sincesoz

Yeni Üye
Katılım
1 Ağu 2022
Mesajlar
14
Akvaryum kurulumunu tam anlamıyla bitirdim. Bir tek lamba eksik onuda en kısa sürede temin edeceğim. Şimdi kaplumbağayı akvaryuma ne zaman koyayım ? Ve direkt suyun içine mi bırakayım yoksa kuru alana mı ? Aynı zamanda beslenme ve takviye olarak ne önerirsiniz ?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
24,356
Filtreyi çalıştırın. İlk pis suyu kovaya boşalttın, suyu uygun ısıya ulaşınca hayvanı suya yada kuru alana bırakabilirsiniz farketmez. Daha geniş ortama girince deli danalar gibi yüzüyorlar. Bu bir nevi mutluluk göstergesidir. Başta derin su görmemişse onun bir şokunu yaşar. Sonra yüzer sonra keşif başlar.

Lamba kuru alana çıkmasında etkendir. Isı onu çıkmaya iter. Ayaklarını havaya kaldırıp gerer. Buna balerin duruşu deriz. En keyifli olduğu andır.

Yem olarak neler veriyorsunuz?
 

Sincesoz

Yeni Üye
Katılım
1 Ağu 2022
Mesajlar
14
Şuan Tetra Reptomin Sticks veriyoruz sadece. Bir şey daha sormak istiyorum. Çelik ısıtıcıya kaplumbağa değdiğinde yanma gibi bir durum olur mu ?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
24,356
Başlarda bir iki temas eder. Yanınca ayağını çeker. Temas etmemeyi öğrenir. Yavru hayvanlarda bu biraz daha uzun sürüyor. Akılları ermiyor. Ama sorun olmaz.

Jbl protemp ısıtıcı plastik kaplamalıdır. Bu hem kırılmasını önler hemde hayvan tutunabilir.

Bu pahalı bir ısıtıcı ama her anlamda dört dörtlük evladiyelik ısıtıcıdır.
 

Sincesoz

Yeni Üye
Katılım
1 Ağu 2022
Mesajlar
14
Cem bey dünden beri çalışıyor kaplumbağayı içine koyduk fakat suyun bulanıklığı gitmedi. Bu normal mi ?
 

Ekli dosyalar

  • 032354E1-411F-469C-8B6F-21D79661B216.jpeg
    032354E1-411F-469C-8B6F-21D79661B216.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 7

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
24,356
Kumu ne kadar yıkasakta bir miktar bulanıklık oluyor. Siz maşrapa ile bir miktar su alıp temiz su ekleyerek süreci kısaltabilirsiniz. Su emiş borusunun ek yerine inmeyecek şekilde su alın. O kısım hava ile temas etmesin, filtre havayı çeker.

Bir kısım toz dibe oturur. Genel temizliklerde önce kumu karıştırıp tozu suya çıkarıp sonra suyu çekin. Bu şekilde bir iki temizlik sonrası toz kalmaz.

Dereceyi tabandan 5 cm yukarıya konumlandırın. Fazla havada kalmış. Derece su ısıtıcıdan uzak köşede olacak. En son ısınabilecek yerde. Böylece gerçek ısı değerini bulur ısıtıcıyı ona göre ayarlarsınız.
 
Üst