Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor ve yüzmüyor.

AyseColak1010

Yeni Üye
Selamünaleyküm aranıza yeni katıldık.Çocuklarım istediği için bir tane kızıl yanaklı kaplumbağa aldık ama bu kadar detaylı bakımı olduğunu bilmiyordum.Sağ olsun petshopta ki arkadaşta hiç burada anlatılanlardan bahsetmedi.1 hafta oldu alalı hiçbir şekilde ne verdiysem yemiyor,suyunda sümüğümsü şeyler oluşuyor az önce kabuğunu temizledim kayganlaşmış kabuğu.Hep ısıtıcının dibinde arada kafasını kaldırıp nefes alıyor tekrar ısıtıcının altına giriyor.Hep uyuyor gözleri kapalı ama elime aldığımda çok hareketli sanırım bize alışamadı henüz çok ürkek sesimizde,gördüğünde bizi hemen kaçıyor 🙈 Lütfen yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• IMG_1904.jpeg
    IMG_1904.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG_1903.jpeg
    IMG_1903.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG_1902.jpeg
    IMG_1902.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
Selamünaleyküm aranıza yeni katıldık.Çocuklarım istediği için bir tane kızıl yanaklı kaplumbağa aldık ama bu kadar detaylı bakımı olduğunu bilmiyordum.Sağ olsun petshopta ki arkadaşta hiç burada anlatılanlardan bahsetmedi.1 hafta oldu alalı hiçbir şekilde ne verdiysem yemiyor,suyunda sümüğümsü şeyler oluşuyor az önce kabuğunu temizledim kayganlaşmış kabuğu.Hep ısıtıcının dibinde arada kafasını kaldırıp nefes alıyor tekrar ısıtıcının altına giriyor.Hep uyuyor gözleri kapalı ama elime aldığımda çok hareketli sanırım bize alışamadı henüz çok ürkek sesimizde,gördüğünde bizi hemen kaçıyor 🙈 Lütfen yardımcı olur musunuz?
Aleyküm selam. Aynı kaderi yaşıyoruz. Bende bi anlık karar verip aldım çocuklar istiyor diye. Petshop taki çocukta balık gibi hiç bir zorluğu yok deyince inandım. Meğerse çok hassas bakımları varmış. Ben iki tane aldım bide ayır miyim zaten iki taneciktiler. Ama biri dediğiniz gibi çok ürkek hemen ses duysaa kafasını çekiyor. Ve yem yemiyor. Yumurta yedi bugün sevindim.

Foruma hoşgeldiniz.

Kaplumbağa bakımı hem titizlik ister hemde masraflı bir hobidir.

Yeni alınan hayvanlarda bir süre adaptasyon süreci olabilir. Bu dönemde iştahsızlıkta görülebilir.

Yalnız hayvanda bir miktar göz enfeksiyonu var. Üşütmüş de olabilir.

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Gözlerine sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 20-25 dakika bekletin. Diğer hayvana da bir damla damlatın.

Ağzına da sabah akşam bir damla damlatın. 1 hafta sonra bakalım.

Hayvanlar hiçbir şekilde esintiye maruz kalmamalı. Yanlarında pencere açmayın varsa klima olmayan yerde dursun.

Akvaryum alacaksınız. Minimum 30 litre olmak üzere ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Isıtma lambası öncelikli bu konuda bilgi verdim.

Bu konuda da bakım ile ilgili bilgi mevcut.

Yem olarak ne kullanıyorsunuz? Markalı kutu mu? Açık yem mi?

Foruma hoşgeldiniz.

Kaplumbağa bakımı hem titizlik ister hemde masraflı bir hobidir.

Yeni alınan hayvanlarda bir süre adaptasyon süreci olabilir. Bu dönemde iştahsızlıkta görülebilir.

Yalnız hayvanda bir miktar göz enfeksiyonu var. Üşütmüş de olabilir.

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Gözlerine sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Kuru yerde 20-25 dakika bekletin. Diğer hayvana da bir damla damlatın.

Ağzına da sabah akşam bir damla damlatın. 1 hafta sonra bakalım.

Hayvanlar hiçbir şekilde esintiye maruz kalmamalı. Yanlarında pencere açmayın varsa klima olmayan yerde dursun.

Akvaryum alacaksınız. Minimum 30 litre olmak üzere ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Isıtma lambası öncelikli bu konuda bilgi verdim.

Bu konuda da bakım ile ilgili bilgi mevcut.

Yem olarak ne kullanıyorsunuz? Markalı kutu mu? Açık yem mi?

petshopun verdiği yem var açık.Kutulu yem öneriniz varsa alabilirim hemen inşAllah yer

Tetra reptomin baby ve tetra, sera, dajana, yada tropical markaların birinin gammarusunu alın.

Netten alın daha taze ve ucuz olur. Atakan Petshopa bakın. Daha sonra diğer alışveriş sitelerine.

Açık yem kullanmıyoruz bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin.

6 cm kabuk boyu sonrası yem çeşidi artar.

Tetra reptomin baby ve tetra, sera, dajana, yada tropical markaların birinin gammarusunu alın.

Netten alın daha taze ve ucuz olur. Atakan Petshopa bakın. Daha sonra diğer alışveriş sitelerine.

Açık yem kullanmıyoruz bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verin.

6 cm kabuk boyu sonrası yem çeşidi artar.
Peki balıklar için kullanılan filtre kaplumbağa içinde kullanılır mı?

Veya sahip olduğunuz akvaryum varsa kac litre onuda yazabilirsiniz

Markası modeli nedir? Kullanmaya başladınız mı? Hava taşını yetişkinler dişliyor.

Debisi nedir? 400-500-600 lt/h gibi. Motor üstündeki etikette yazar. Kutudan modeli göremiyorum.

Debisi nedir? 400-500-600 lt/h gibi. Motor üstündeki etikette yazar. Kutudan modeli göremiyorum.
Cem bey kusura bakmayın geç döndüm.Filtre bu bide ufak bir kaya almak istiyorum ne alabilirim öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_1960.jpeg
    IMG_1960.jpeg
    41.8 KB · Görüntüleme: 8
400 lt/h debisi var şu an için kullanabilirsiniz. Yeterli gelir. Fazla sirkülasyon yapmadığı için hayvanlar rahat yüzebilir.

400 lt/h debisi var şu an için kullanabilirsiniz. Yeterli gelir. Fazla sirkülasyon yapmadığı için hayvanlar rahat yüzebilir.
Peki kaplumbağanın boyunun 2 katı kadar ku koymam gerekiyor ya filtreyi yan mı yatırmam gerek diltreyş yerleştiremedim suyu fazla koymam gerektiği için

Peki kaplumbağanın boyunun 2 katı kadar ku koymam gerekiyor ya filtreyi yan mı yatırmam gerek diltreyş yerleştiremedim suyu fazla koymam gerektiği için
su yüksekliği ne kadar çoksa o kadar iyi yani illaha 2 katı koymanıza gerek yok ne kadar koyabiliyorsanız o kadar koyun.

O filtre yatay konumlandırılabiliyor. Suyu yükseltebilirsiniz.

Geri