Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kış uykusu lütfen yardım edin ....

tyson_rocky

Yeni Üye
kaplumbağımı kış uykusundan zorla uyandırdım 26 derecelik ısıyla başlayıp kademe kademe arttırıp 30 derece de uyandırdım ve inanılmaz karides yedi ama kabugunda yumuşama var ve bu kaplumbağ vitamini ve kabuguna sürülen ilaçtan kullandım başka ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim .....

Cvp: Kış uykusu lütfen yardım edin ....

Kabuğa sürülen ilaçları forum olarak tavsiye etmiyoruz. Bunun dışında tek ynlü beslenmeden kaçınmalısınız. Karidesin yanına vitamini yüksek Tetra ve Sera gibi markaların ana yemini vermelisiniz. Ana yeme vitamin damlatarak destek de sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında kabuğu için ya uvb lamba almalısınız ya da eczanelerde satılan devit 3 bebek vitamini ile takviye etmelisiniz. Forumda devit 3 diye aratırsanız geniş bilgi bulabilirsiniz.

Ayrıca karides ile hergün beslemeniz kaplumbağanızın sağlığı için zararlıdır. Ana yem ile her gün besleyip, karidesi haftada 1-2 kez vermelisiniz.

Akvaryumunuz varmı ? varsa zaten yatmaz ısıtıcısınz varsa yoksa ölüm kabındamı bakıyorusunuz ? kabuğa kesinlikle sürmeyin hiçbir işe yaramadığı gibi kapluşun gözlerine zarar verip gözleri enfeksiyon kapabilir.

akvaryumum var ısıtıcıyı aldıktan sonra uyandı zaten ölüm kabı dediginiz bu plastik kaplarmı ?? bugün bide yem olarak kıyma verdim baya iştahlı yediler bi sıkıntı yoktu ama akvaryumu temizlemek için elime aldıgımda kabugunda yumusama farkettim ....

Kabuğundaki yumuşama için jel kremlerden kullanmayın ölümcül zararları var. Vitamin desteğinde bulunabilir yada uv-b lamba alabilirsiniz. Eğer gün içinde onlarlaysanız hergün 1saat güneşlendirebilirsiniz fakat cam arkasından değil direk olarak almalılar tepeden güneşi. Ama havalar soğuk hastalanabilirler açık havada. En doğrusu yemlerine vitamin damlatmak. Forumda vitaminlerle ilgili konular mevcut. Telefondan girdiğim için link veremiyorum ama aratabilirsiniz.

Bütün bunlardan önce zaten forumda kış uykusu önerilmiyor. Ev ortamındaki kaplumbağaların kış uykusuna ihtiyaçları yoktur. Bir daha kış uykusuna yatırmayı denemeyin.

Geri