Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kış uykusu mu?hastalık mı?

beyza

Yeni Üye
bu günlerde birşeyler oldu kapluşuma çok hareketliydi ,yemi gördüğünde atlardı hemen ama bugünlerde neredeyse hiç hareket etmiyor yemde yemiyo eskisi gibi daha küçük kış uykusumu yoksa hastalıkmın anlamadın yardımlarınız için şimdiden teşekkürler:ff:

Cvp: kış uykusu mu?hastalık mı?

iyi forumlar; varsa sizden bir fotoğraf rica edicem; birde akvaryum ekipmanları hakkında yazarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz

Su ısısı kaç derece? Kuru alan ısısı kaç derece? Bunlar bu konuda önemlidir.
Ayrıca yemlerde bayatlama olmuş olabilir mi? Bunuda göz önünde bulundurun.
Bir ihtimal bir sebepten strese girmiş olabilir mi? İştah kapanmasına en büyük etkenlerden biridir.
Bir ihtimalde hasta olabilir. Ancak yem yememenin dışında yüzme bozukluğu veya kuru alanda fazla vakit geçirme gibi başka farklılık var mı?
Yemekten kesilmesinin sebebi vardır ama bilmeden önlemde alınması zor. Bir iştah açma yolu vitamindir. Yemleri vitaminleyin yada bulunduğu yerde iken suya bir kaç damla damlatın. Eğer bu durum bir haftayı geçerse kaplumbağayı sudan çıkarıp başı yukarı gelecek şekilde tutarak biraz zorda olsa vitamini ağzına dökmeye çalışın. Ağzını kapatsa bile kenarlardan kısmen girecektir. Kaplumbağa vitamini hem iştah açabilir hemde daha sonrasında yemsizlikten kaybolacak direnci ayakta tutar. Marka olarak JBL yada Sera vitaminlerini tercih etmek iyi olacaktır.

kuru alana çıkıp dinleniyor eskisi gibi. ama bir sorun daha var eklememişim gözleri kapalı ve açmıyor ama hareket ediyor.ne kadar ugrassamda gözlerini açamadım ısıtıcısı bozuldu bununla bir ilgisi olabilir mi?

Üşütmüş olabilir. Su ısısını ölçün. Gözlerini açmak için müdahale mi ettiniz? Sizin açmaya çalışmanız zarar verecektir. Kesinlikle dokunmayın. Gözlerde şişlik var mı? Yüzmesinde değişiklik var mı?

gözlerine dokunmadım koluna bacaklarına falan dokununca normalde açardı gözlerini hemen ama açmadı ayrı kabda sıcak suya koyunca bir süre sonra birini açtı biraz daha sıcak suda bekletsem zararı olurmu

Hayvanı bu şekilde haşlayabilirainiz. Kesinlikle sıcak su koymayın.ılık suda koymayın. Size sıcak gelmeyen ona zarar verebişir. Su ısılarını ölçmeniz gerektiğini söylüyorum tekrar.
Ayrıca belliki hasta yada başka bir sebeple gözlerini açmak istemiyor. Zorlmanın anlamı yok. Muhtemelen hasta olan hayvanı birde strese sokmamalısınız.

yaa benim Kaplumbağa neden yem yemiyo acaba bisi mi oldu cokta hareketli:ff::ff:

Geri