Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kış uykusuna mı yattı yoksa öldü mü ?

Fantagirro

Yeni Üye
Yaklaşık bir yaşında minik bir su kaplumbağam var. Geçen ay taşınırken rahatsız olmasınlar diye ailemin evinde bıraktım. Sanırım ortamdan rahatsız oldu ya sa sıcaklıktan gitriğimde hareketsizdi . Ayrı bir kaba aldım kış uykusunda sanıryorum ama emin değilim. Üstünü jel gibi bişi kapladı. Her gün suyunu değişiyorum internette az mikrar su olsun kabında diyor öyle yapıyorum ama anlayamadım yardıma ihtiyacım var

Hayvan hiç hareket etmiyor mu? Gözler kapalı mı duruyor? Hayvan su içinde kış uykusuna yatmaz. Jel kapladıysa ölmüş olabilir.

Kaplumbağaların öldüğü şu verilerle anlaşılır.

- hayvan ilk öldüğü 1 saat içinde ele alınır. Boyun ve bacakları sarkıyor ve hafifçe salladığımızda bacaklarını ve başını kabuğa çekmiyor, sallanmaya devam ediyor ve tepki vermiyorsa;
-hayvan kuru bir yere alınır. Olduğu yerde hareket yada tepki vermiyor ise;
-Bu bekletme süresi bir saati geçtikten sonra kaslar kasılıp sertleşir. Hayvan taş gibi olur. 8 saat sonra kaslar gevşer. Bu süre içinde hayvanın derisi de kurur. İçe doğru çekilip büzüşür.
-arka bacak oyuğuna bakılır nefes alıp verirken bu bölüm şişip iner, deri inip kalkmıyor, kısaca hareket yoksa;
-hayvanın göz kapakları aralanır. Yarım saat içinde kapanmaz ve hala açık halde duruyor ise; hayvan ölmüştür.

Hayvan hastalığa bağlı halsizlikte su içinde ters dönebilir, su içinde durabilir, dış filtre su emiş borusuna bacağını başını kaptırmış olabilir. Bu öldüğü anlamına gelmez özellikle büyük kaplumbağaların nefes tutabilme süresi uzundur ama uzun süre durmuşsa boğulmuş da olabilir. Yine de yukarıdaki veriler kontrol edilmeden öldüğü netlik kazanmaz.

En temiz haliyle hayvanı 12-24 saat kuru bir yerde bekletmek kafadaki şüpheleri giderir. Hayvanları canlı canlı gömen az değildir.

Ortamı 22 derece altına inilmemiş ortamda yaşayan hayvanlar için kış uykusu söz konusu değildir. Suda makul ısı 26-28; kuru alanda 31-32 aralığıdır. Su kuru alan ısı farkları 3-4 dereceyi aşmamalıdır.

Geri