Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Uv a, uv b ışık

kurnaz.tugay

Yeni Üye
İyi günler, ben su kaplumbağa akvaryumu için ışık bakıyorum. Aliexpresten 25w uv b 5.0 sipariş vericem, ayrıyetten uv a ışık siparişide vermelimiyim yoksa youtubede uv b ışıktan uv a da kaplumbağa yararlanır deniliyor. Burda bir karışıklık yaşıyorum. Lambada sadece uv b yazıyor extra uv a yazan bir imge yok. Işık rengi beyaz.

Ekli dosyalar

• IMG_20230413_143226.jpg
    IMG_20230413_143226.jpg
    353.6 KB · Görüntüleme: 5
Kutusunda uva yazmıyorsa sadece uvb'dir.

Uva almaya gerek yok yerine ısıtma ampulü kullanın aynı etkiyi verir ve ucuzdur.

Bu konuda yazdım.

361 lt. Şu boyutta su kaplumbağası akvaryumu kuruyorum çok cok yeniyim. Çok çok fazla bilgi var. Fotoğraf eklicem şuana kadar aldıklarımı. Akvaryumuda atıcam fotoğraf olarak. Uvb olarak yukardakini sipariş verdim. Isıtıcı ampül olarak 60w ısıtıcı ampul aldım. Kuru alan olarak 52x45 camdan düşünüyorum. Rampa 20 cm uzunluğunda suya batmış plexiden yaptırıcam. Üzerine halısaha çimi koyucam. Kuru alana kum koymayı düşünüyorum Silis kumu. akvaryum tabanına da silis kumu koymayı düşünüyorum. Şuan için su içine ısıtıcı koymıcam adanada yaz vahşi sıcak geçiyor. Akvaryumu tam doldurmayı düşünüyorum. İki tane bebek kapluş. İç filtrem var normal ilerleyen zamanda dış filtreye geçerim. Kaçmasınlar diye kuru alanın kenarlarını sineklikten bir parafan yaptırıcam pimapenciden. Kurulum olarak eksik birşeyim varmı acaba yada yanlış düşündüğüm birşey söylerseniz çok iyi olur.

Ekli dosyalar

• SAVE_20230416_174628.jpg
    SAVE_20230416_174628.jpg
    103.6 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20230416_175004.jpg
    IMG_20230416_175004.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20230408_150553.jpg
    IMG_20230408_150553.jpg
    6.8 MB · Görüntüleme: 7
Burada benim kuru alanın örneği var onu inceleyin. Akvaryum eni 52 cm ise alanın eni 54 cm olsun yanlardan taşsın. Yan camları 3 cm aşağı sarkacak şekilde yapın sağa sola kaymayıp sabit olsun. Kısa cam tarafına yapmayın. Akvaryum üstünde ileri geri kaydırma olanağınız olsun. Ben yaptırdım pişman oldum. Yükseklik 30 cm olsun büyüdüklerinde cama tırmanıyorlar. Ben 25 cm yaptırmıştım. Çıktıkları için mukavva karton ile çerçeve yapmıştım.

Rampa için 20 cm az. Ben 35 cm yaptırıp tatlı bir eğim verdim. Hayvanlar rahat çıkıyor. En az 10 cm'lik kısım su içinde olacak. Benim kullandığım paspastan alın hem temiz hemde salınımı minimize.

Alana kum koymayın. Hayvan ıslak çıktığı için üstüne yapışıyor ve kuruyunca kaşındırıyor.

Adana sıcak kışın su ısıtıcı gerekebilir.

Akvaryum doğrudan güneşi görmesin. 35 derece üstüne çıkmamalı. Filtreleri su soğuttuğu için üst seviye bu dolayısıyla gölge bir yerde durmalı.

Mandallı masa lambam var, ısıtma ampülünü takıyorum masa lambasının baş kısmıda ısınıyor, sizin masa lambalarıda o şekildemi acaba ? elektirikçiye sordum hangisine takarsan tak ısıtma ampülleri başlığıda ısıtır ister istemez dedi normalse sorun yoktur umarım.

Ampul 60w
Masa lambası 240w kadar takılabilir yazıyor. Masa lambam kötü bir üründe değil aslında.

Ekli dosyalar

• IMG_20230506_091045.jpg
    IMG_20230506_091045.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6
Çanakta ısınır. Yetişkin hayvanlar tutabileceği bir mesafede ise eğip üstüne basarak cam üstünden dışarı atlar. Çanak sıcak olduğu için ayaklarını yakarlar ama bu kaçmaya olan isteklerinde engel değildir. Onun için çanak kuru alanın tam ortasına denk gelecek şekilde konumlandırılmalı. Cam kenarlarına yakın değil.

Geri