Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kızım Hasta Olabilir mi?

dalya

Bronz 5 Üye
kızlarım uzun süredir oldukça sağlıklı görünüyorlar.yem yemelerinde,hareketliliklerinde hiç bir sorun yok..ama gündüzleri evde olmadığım için sürekli gözetimde tutamıyorum haliyle.bir kaç gündür burda okuduklarımdan etkilenip dün akşam biraz inceledim onları.kızlardan birisi arada bir ağzını açıp böyle nefes almaya çalışır gibi birşey yapıyor.hatta bir seferinde bir ses çıkardı bunu yaparken.sanki nefes almak için zorşanıypr gibi.ama yem yemesinde ve hareketliliğinde bir değişiklik yok..bunun dışında herşey oldukça normal ve sağlıklı görünüyor.yinede ben endişelendim.sizce kızım hasta olabilir mi?

Cvp: kızım hasta olabilr mi?

Kaplumbağanız bu hareketi ağzını açıp kapatmayı kuru alanda ve çok sık olarak mı yapıyor?

Sağlıklı kaplumbağalarda ağzını açabilir hatta ses çıkarabilir.
Anormal durum ise bunun sürekli hale gelmesidir.

dedğim gibi gündüzleri çalıştığım için evde olamıyorum ve çok gözlemleyemedim. ama dün bi kaç kere yaptı bunu..karaya fazla çıkmıyor.suda yapıyor... geceleri uyurken bir ses duyardım ama bunca zamandır kaplumbağa beslememe rağmen ses çıkardıklarını bilmezdim.meğer kızlardan geliyormuş..sağlıklı kaplumbağalarda ses çıkarırmıyı yani?

Evet özellikle sessiz ortamda sesi duyabilirsiniz.
Eğer yem yemesinde, yüzmesinde bir problem yoksa ve karada da fazla vakit geçirmiyorsa bir problemi olduğunu zannetmiyorum.

Bunu duyduğuma sevindim.. Biraz panik olmuştum. Teşekkürler :)

Evet sık sık gerçekleştirmiyorsa bir sorunu yoktur diye düşünüyorum

Bende Arzu hanıma katılıyorum. Hareketliyse ve yem yemesinde bir sorun yoksa bence de şimdilik endişelenmeye gerek yok :) Suda yüzerken yan durmuyor di mi?

Cvp: Kızım Hasta Olabilir mi?

hareketlerinin normal olmasına aldanmayın akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabilir benimde başıma geldi ve yem yemesinde sorun yok diye önemsemedim sonuç hüsran... umarım bir sorun yoktur siz takip edin ağzını sonuna kadar açıyorsa esniyordur ama arka rakaya bir kaç defa az açıyorsa akciğer enfeksiyonu başlangıcı olabilir.

biraz korkuttuysm kusura bakmayın dikkatli olmak lazım.

Geri