Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Klasik Ampul kullanılabilir mi?

Cvp: Klasik Ampul kullanılabilir mi?

Boya zamanla çözünebilir dikkatli olun derim. Ben zamanında hep 15 watt ile ısıtıyordum yakından. Hepsi de zevkle çıkıyorlardı kuru alana bilginize. :)

Seramik ısıtıcılar, adından belirtildiği gibi normal duya takılan bir seramikten ve içinden geçen akkor yapıdan oluşur. Sadece sıcaklık verir; hiç ışık vermez genelde 100watt ve üzeri şekilde mevcuttur.

Uvb lamba kullananlar tercih edebilir böylelikle uvb lambanın ışığını ve seramik lambanın ısısını kullanabilirler. Bizim forumumuzda Serhan Bey kullanıyor örneğin.

Bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

Elimde 150 wattlık seramik ısıtıcı ve koruyucu ızgarası var; ancak kullanamıyorum.

Kullanmama sebebim: ısıtıcıyı uzak konumlandıracak ekipmanım yoktu. Yakından da çok fazla ısıtıyordu.

Seramik ısıtıcı alacaksanız iki kez düşünün genelde çok ısıtıyorlar. Poludaryumdan çok teraryumlar için kullanılıyor.

Zaten 100watt aşağısını bulmak mümkün değil. Bu da en iyi ihtimalle 25-30cm lik bir uzaklığa yerleştirmek gerekir. Dediğiniz gibi teraryumlar için daha ideal ama paludaryumlar için de uvb lambanın yanına güzel bir tamamlayıcı. :)

zaten idareten kullanacağım Burak bey, kısa sürede çözünmez sanırım :)

Son olarak birşey daha soracağım. Biraz çok oldu farkındayım ama yanlış bir şey yapmamayım.

mailto:/forum/Konu-aydinlatma-hakkinda-hersey-isitma-lambalari-ve-uv-lambalar.html

Emre Bey,

Bu linkte gün ışığı lambasından bahsetmişsiniz. Ben UVB lamba ve klasik ampül kullanıyorum. Bunlarında haricinde gün ışığı lambasına gerek var mı? Yoksa bunlar gün ışığı yerine geçiyor mu?

Şimdiden teşekkürler. Bu son sorumdu.

Şöyle ki işin biraz teorik kısmı var yani her lamba farklı spektrumda ışık veriyor. Gün ışığı lambası güneşe en yakın renkleri vermekte dolayısıyla bizim florasan ya da sarı ışıkların yanında ek olarak kullanılması güzel olabilir fakat şart değildir. Genelde büyük akvaryumlarda kapağa monte ederek kullanılıyor zaten o yüzden sizin almanıza gerek yok Derya Hanım :) Uvb ve ısıtma lambası hayli hayli yeter :)

ben sadece kapağı kapatıyorum ve sürekli cıkıyorlar kuru alana kalıyorlarda istedikleri kadar fakat hızlı kuruyamayıp mantar olmalarından korkuyorum leşef zaten oldu galiba :(

Karahan Bey,

Acilen bir lamba alın ve kuru alana yerleştirin. Lamba taş çatlasa 2 TL dir. 40 watt beyaza boyalı bir lamba işinizi görecektir.

Emre Bey şu sulu boyayla boyanan ampul işini kimseye önermeyin size tavsiyem. Boyamıştım 2 saat kurumasını bekledim. Biraz önce yaktığımda bildiğiniz duman çıktı. Hemen kapattım. Belki enerji tasarruflu ampullerde olabilir boyama işi ama ısı verenlerde asla...

İlginç ben odamda gece lambası olarak kullanıyorum 25 watt maviye boyamıştım. Demek ısı fazla gelmiş..

Her zaman dikkatli olmak gerekiyor demek.

Aranıza yeni katıldım, ben de ısıtıcı lamba düşünüyorum ve petshoplarda satılan bir çok ürünün arasında kararsız kaldım. Ayrıca bazılarının arasındaki fiyat farkı öyle böyle değil. Bu da kafamda soru işaretleri oluşturuyor. Gün ışığı kaynağı olarak sunulan hem ısı hem ışık kaynağı bu ampullerden mesela UV Heat D3 Flood Ampül 100 Watt'lık ampul diğerlerine göre daha pahalı. Hem Uv-A hem Uv-B kaynağı olduğu için midir bilemem.

Hoşgeldiniz.Normal lambalar sadece ısı verirken o lambalar Ultra Viyole ışın veriyor,yani güneş ışığını taklit ediyor.Eğer ona paranız yetmiyorsa normal ampul alın 40-60w
O lamba 100w olduğu için yada kaliteli olduğu için daha pahalı olabilir...

gazoz' Alıntı:
Hoşgeldiniz.Normal lambalar sadece ısı verirken o lambalar Ultra Viyole ışın veriyor,yani güneş ışığını taklit ediyor.Eğer ona paranız yetmiyorsa normal ampul alın 40-60w
O lamba 100w olduğu için yada kaliteli olduğu için daha pahalı olabilir...

Bu kadar kısa süre zarfında cevap beklemiyordum açıkçası :133: Cevabınız için çok teşekkür ederim. Misal ben 30 wattlık gün ışığı lambası alsam sanırım hem ısı hem de güneş ışığı ihtiyacını karşılamış olur muyum?

Burayı okumanızı tavsiye ederim, aydınlatma ile akalı her şey mevcut.

mailto:/forum/Konu-aydinlatma-hakkinda-hersey-isitma-lambalari-ve-uv-lambalar.html

Geri