Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Koku

sonifex

Yeni Üye
Sitenize yeni kayıt oldum. 3,5 senedir kaplumbağa beslemekteyim aynı şekilde 2 tane tosbağam var . Adları faso ,fiso bide kuzemin elinden kurtardığım ufaklık var onada garip ismini koydum. Herneyse soruma geçim ben akvaryumumu temizliyorum ama nedense belli bir süreden sonra koku oluyor.Bunun bir çaresini halen daha bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

filtreniz yeterliyse,her hafta %20 su değişimi yapıyorsanız koku olmaz.

Foruma hoşgeldiniz. Akvaryumunuz ufaksa suyunuz çabuk kirlenir. Su miktarınız ne kadar fazla olursa o kadar geç kirlenecektir. Bu yüzden olabilir. Filtreniz de yetersiz geliyor olabilir. 3 kaplumbağa için en az 150-200 litrelik bir akvaryum şart, onun için de dış filtre kullanmanız şart. Bunları sağladığınız halde koku oluyorsa filtreniz yetersiz geliyor demektir, ayrıca dip çekimi yapmanız da akvaryum temizliğine bayağ katkı sağlar.

Her hafta su değişimi tabiki de yapıyorum. Ayrıca 42 litrelik bir bitkili canlı doğuran akvaryumum var her cumartesi dip çekimi yaparım her 2 tankıma da. Birşey daha soracağım bu suyun üstünde neden yağ tabakası gibi bir şey oluşur. Onuda öğrenim hep merak ederdim.

Filtrenizin yetersiz kalmasından dolayı kullandığınız yemlerin de içeriğine bağlı olarak oluşan yem artıkları ile kaplumbağanızın artıkları oluşturur o tabakayı. Kaplumbağalar için kullandığınız akvaryum kaç litre ve filtrasyon için kullandığınız filtrenin (varsa dış filtre de) kapasitesi hakkında bilgi verirseniz daha net yorum yapabiliriz. Her hafta su değişimi yapmak da sakıncalı, su dengesi sürekli değişmiş olur ve su döngüsüne katkı sağlayan yararlı bakterilerin oluşmasını da engellemiş olursunuz. 1 haftada su değiştirmek zorunda kaldığınıza göre ya akvaryumunuz çok ufak ya da kullandığınız temizlik ekipmanları çok yetersiz diye tahmin ediyorum.

Geri