Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kolda kırmızı beyaz yara

SenaGoksu

Bronz 4 Üye
Merhaba 3 yaşında olduğunu düşündüğüm 10 cm kabuk boyundaki erkek kaplumbağamın kolunda yara gördüm çok telaşlıyım sizce bi şey olur mu? Yara dün yoktu her gün inceliyorum bir şeyi var mı diye ama iki gundur biraz durgun kuru alan rampasına biraz büyüdüğü için yardımsız cikamamayabasladi o yüzden vazgectiartık denemiyor ne kadar çabalasam da iki gündür sudan çıkmadı ve deri değiştirme döneminde acaba ağzıyla soyulan deriyi falan mi çekti de böyle oldu suda ısıtıcı var kuru alan yani evin ici 30 derece ve güneş her zaman vurur onun dışında ısıtıcı lamba yok sarı bir ampulü tam kuru alana vuracak şekilde ayarladım ki baya isitiyor ciksa kabugu kurutsun diye, istahi yerinde yalniz bi tık fazla beslemis olabilirim cunku iki ogun istiyor surekli ben de veriyorum halbuki buyuk sayilir artik iki ogun icin acaba durgunluk da o yuzden mi?

Ekli dosyalar

• 20210503_154437.jpg
    20210503_154437.jpg
    709.6 KB · Görüntüleme: 18
  • 20210503_154453.jpg
    20210503_154453.jpg
    686.7 KB · Görüntüleme: 18
  • 20210503_154433.jpg
    20210503_154433.jpg
    636.9 KB · Görüntüleme: 18
Hayvanın sudan çıkarıp resmini çekebilir misin? Başka bölgelerinde var mı o şişlik. Arka bacak ve boşluğunda.

Isıtıcı lamba olmalı doğrudan kabuğu ısıtıp kurutmalı.

Tabana vitasand marka silis kum al. Bu hayvan için gerekli.

Yiyecek neler veriyorsun? Başka hayvan var mı? Yada sürtüneceği bir dekor vs.

Hayvan kuru alana çıkamıyorsa rampa kısa kalıyordur. Rampa hayvanın yarısı kadar su içinde olmalı o şekilde tutunup rahat çıkar.

Elime aldigimda bacaklarini kendine cektigi için yarayı çekemiyorum. Hayır başka yerinde yok sişlik gibi de degil zaten düz bi yara sadece kafasının arkasında ensesine doğru bi pembelik var ama o yara mıdır normal midir bilemiyorum yara gibi değil daha çok içerden gibi. Silis kum edinecegim isitici lamba da simdilik boyle bi cozum buldum yem olarak stick yem kullaniyorum karides bitti bir iki haftadir veremiyorum ama yenisini sipariş edeceğim uc gun sonra bi de şimdi bu kolundaki yarayı ısırmaya başladı

Hayvanı temiz bir yere koyup bekle ayaklandığı anda resmini çekersin.

Yem olarak sera carnivor tetra reptomin, gammarus yerine tropical reptiles carnivore veya tropical dried fish'in ortaboy kutusundan al. Gammarus ufak kalır artık.

Deri değişimi var ise hayvan çıkarmak için dişler. Bu sebeple deride lezyon oluştuysa bu seferde kaşıntıdan dişler. Ama net göremiyorum.

Silis kum işte bu noktada işe yarıyor sürtünüp eski derileri atıyor.

Dişlediğine göre deri pomadı kullanamayız oral yolla alınması zararlı. O bölgeyi kurutup kulak pamuğu ile baticon yedir. 20-30 dakika kuru yerde beklesin. Sonra kalanı suya tutup yıkar akvaryuma alırsın. Peçete ile silsen ısırıp yiyebilir. Baticonu sabah akşam 2 gün yap.

Ense kısmında dediğin yer hizasında kabuğun kenarını parmağınla yokla olduğundan keskin yada plakaya bağlı ileri çıkıntı var ise bu bölge sürtündüğü için kızarmıştır.

Kafa arkasında bi şey yok sanırım ben evham yapıyorum çünkü bazı açılardan hiç pembelik yok bazen bi tık pembe gibi gözüküyor o kadar hiçbir şişik belirginlik vs yok. Kolu konusunda da şimdi kuru alanda ama o kolu acıdığı için muhtemelen hep geride tutuyor o yüzden belirgin bi resim çekemiyorum en belirgini az önce attiklarim. Pembemsi beyazımsı derisi kalkmış gibi eksta bi şişme yok dediginiz gibi lezyon olabilir. O zaman yarın batikon alıp iki gün uygularım. Sosyal medya üzerinden veterinerlere ulaşmaya çalışıyorum ama cevap vermediler izmir karsiyakada kaplumbağa bakan veteriner bilmiyorum umarım geçer de gerek kalmaz. Beslenme konusunda da dikkat edeceğim dediklerinize stick yemim burda önerilen markalardan değil artakua diye bi marka bolca protein ve vitamin içerdiğini iddia ediyordu bilmeden aldım baya da bi var ona devam etsem sorun olur mu?

O balık yemi diye biliyorum içeriğine bak uyumlu ise kullan bitir. Farklı bölgelere ait hayvanların bazı yemleri diğer hayvanlara içerik bakımından dokunabilir. Yalnız dediğim yemleri mutlaka al. Çeşit tüm ihtiyaçları için gerekli.

Beyaz ışık belli açıdan vurduğunda ince deri altında et doku gözükür. Boyun arkası bu olabilir.

İzmir bu veteriner hekimlik var. Cerrahi müdahale yapmışlardı kulak iltihabında bir arkadaşımızın kaplumbağasına.

İzmir Bornova'da Öz Vet Veteriner Kliniği
Bornova Özkanlar Migros'un yanı vet. Aslı Varol
Mustafa Kemal Cad. 194 Sok.No:48 Bornova/İzmir

Yok kaplumbağa yemi yazıyor üstünde onu bitireyim o zaman diğerlerini de alarak. Evet ben de o veterinere yazdım sosyal medya üzerinden dönüş yapmadılar henüz. Eğer geçmezse en kötü oraya götüreceğim bi şekilde. Teşekkür ederim her şey için.

Geri