Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Küçük Akvaryum

Dreamland

Bronz 1 Üye
Küçük akvaryum daha çabuk bulanıklaşır ve daha çabuk kirlenir mi? 4 günde 1 su değiştirmek zorunda kaliyorum :)

Cvp: Küçük Akvaryum

Su hacmi ne kadar fazla olursa suyunuz o kadar az kirlenir.Çünkü küçük hacımlı akvaryumlarda su değerlerini oturtmak çok zor.
Fakat doğru bir filtrasyonla ve düzenli olarak su değişiyle akvaryum suyunuzun daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Konu temizlik kategorisine taşındı.

Siz filtre kullanıyormusunuz.

Filterede kullansanız suyunuz en fazla 4 gün dayanabilir 4 günde bir değişim yapmanız şart.

Jadeite' Alıntı:
Filterede kullansanız suyunuz en fazla 4 gün dayanabilir 4 günde bir değişim yapmanız şart.

Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz acaba.
Tamamen su değişimi yapmak çok yanlış bir şey.Küçük akvaryumda aylarca dip çekimi ve düzenli su değişimleriyle suyun düzenini çok rahat koruyabilirsniz.

Benim arkadaşımda su kaplumbağası besliyor küçük akvaryumda besliyordu ve su kaplumbağası çok sağlıklıydı ona bir gün sordum küçük akvaryumun çabuk kirlenip kirlenmediği konusunda bilgi aldım ve küçük akvaryumda nasıl bu kadar iyi baktığını sordum bana aynen böyle cevap verdi 'filtrede olsa suyu 3-4 günde bir kirleniyor hijyenine çok dikkat ediyorum ve suyunu 3-4 günde bir değiştiriyorum dedi' Yani anlayacağınız Arzu hanım ben gözlemlerimi söylüyorum. Kaplumbağası şu an 4 yaşında daha büyük bir akvaryum aldı ama küçük akvaryumdada çok sağlıklı olmasının sırrını bu şekilde açıkladı.

Pakize 7 yaşına doğru gidiyor :)
Bu hobide artık bir çok şeyi yaşadım.Sadece kaplumbağa değil su dünyasına meraklı birisi olarak cevap vereyim.

Akvaryum suyunu ilk doldurduğunuzda ki (mutlaka dinlendirilmiş su kullanılmalı) kaplumbağaya yeni bir ortam sunmuş oluyoruz.Tam kaplumbağa bu ortama alışmışken tutup yeniden değiştiriyoruz.Bu bir bakış açısı.
Diğeri ise;

Akvaryumumuzda bize çok faydalı olan bakteriler yaşayabilir.Tabi biz onlara izin verirsek.
Sürekli yapılan tamamen su değişimleri yüzünden asla su değerlerimizi sağlayamayız.
Bunun için mümkün olduğu kadar filtrasyon iyi olmalı.Akvaryum hacmına bağlı olarakta belirli aralıklarla kısmi su değişimleri yapılmalı.Dipte kalan yem artıkleri ve dışkı parçaları için ise dip çekimi yapılmalıdır.
Eğer bu şekilde doğru bir sistem kurabilirsek zaten asla tamemen su değişimi yapmamıza gerek kalmaz.Çünkü suyun hiç bir zaman kirlenmediğini göreceksiniz.
Suya bakılınca hafif sarılık veya çok hafif renk değişimleri o suyun kirli olduğunu göstermez.

Küçük akvaryumlarda bu dediğim su değerlerinin oturması biraz zor ama imkansız değil.
Daha önce bunu başardım.
Hatta Pakize'nin akvaryumunda da yaptığım ölçümler buyurun bu konuda mevcut.
mailto:/forum/Konu-su-degerlerinin-olcumu.html

Küçük akvaryumda da buna yakın sonuçlara ulaştım.
Onun için hastalık gibi olaylar olmadan tamamen su değişimine karşıyım.

10 litre akvaryum ekipmanların hepsi tamam ama suyu 3 - 4 günde bir değiştiriyorum çünkü bulanıyor su sanırım buda akvaryumun küçük olmasından kaynaklı buraya yazılanlardan bunu çıkartıyorum ?

yapacağın tek birşey var filtreni hafta 1 kere temizlemen 2 haftada bir 5 litre su al içinden 5 litre ekle

Lütfen kelimeleri daha dikkatli yazalım/alcatraz

Arzu hanımın basettiği gibi su hemen 3-4 günde temizlenmez komple iyi bir filtre kullanırsanız daha uzun dayanır su ama yinede haftada bir bir sürahi alıp dinlendirilmiş 1 sürahi geri koyabilirsiniz.

bende komple su değişimine karşıyım.düzenli olarak dip çekimi yaptıktan sonra suyu tamamen değiştirmenize gerek kalmayacaktır.biraz akvaryumdaki sudan alıp aldığınız kadar temiz ve dinlenmiş suyu eklemeniz daha sağlıklı olacaktır..

Geri