Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Küçük kaplumbağam kış uykusuna yattı.Ne yapmalıyım?

Park Eun Ri

Bronz 5 Üye
Küçük kaplumbağam aldığımızdan beri kış uykusunda.Pet shoptaki koşullar yüzünden...Ne yapmalıyım?Küçük kaplumbağalr için kış uykusu çok tehlikeli :( Vitamin ve başka şeyler gelicek birazdan onlardan vericez..

Cvp: Küçük kaplumbağam kış uykusuna yattı.Ne yapmalıyım?

Uyanma şansı çok çok az. İnşallah kurtulur.

Gerçekten mi? :'( peki ne yapmalıyım uyanma şansını daha fazlaya çıkarmak için?

Bakım şartlarınız nedir ?

Birde su sıcaklığı 12 derece olması gerekiyordu galiba. En azından ben öyle biliyorum.

MurtaZa' Alıntı:
Bakım şartlarınız nedir ?

Birde su sıcaklığı 12 derece olması gerekiyordu galiba. En azından ben öyle biliyorum.

30 değil miydi o? Şuan ısıtıcıları yok ama her an sıcacık olabilicekleri bir yerde.Vitamini,iğnesi,ve bir şeyi daha gelecek birazdan.Pencere kenarındalar.Küçük olduklarından dolayı 15 cm. yarıçaplı kaplumbağalar için olan cam bir evde yaşıyorlar.2 tane küçük kaplumbağa.3 tane kuru alan var -kayalar-.

İğnesi derken ? Isıtıcı şart. Ama kış uykusundayken 12 derece diye biliyorum ben.
Küçücük kaplumbağaya ne iğnesi ya ?

Isıtıcı yoksa çok zor uyanır.Zaten ortam soğuk olunca kış uykusuna yatarlar sabit 30derecede değilse evleri,kış uykusundan kalkamazlar :/
İğneyi veterinerler -20g üstü kaplumbağalara- yaparlar evde yapmaya çalışırsanız hayvan felç olur...

Düzeltiyorum kış uykusu sürecinde suyun sıcaklığı 15 dereceyi geçmemeli. Ve karanlık bir ortamda kalmalı.

Bende tam olarak bilmiyorum.Ablam biliyor.Ayağından veteriner vuruyomuş.Ne iğnesi olduğunu sormayı unuttum.Kaplumbağnın akciğer enfeksyonu olma ihtimli de var.Onun için de olabilir.Veterinere götürüp vurduracağız sanırım...

Kış uykusuna yatma olasılığı düşük, en azından 28 derece su sıcaklığında uyanması gerekir ( tabii akvaryum ısıtıcınız varsa ). Eğer ısıtıcınız olduğu halde bu durumdaysa hasta olmuş olma ihtimali daha yüksek.

Yapabileceğiniz şeyler; uygun yaşam alanı oluşturmak ancak buna rağmen uyku hali devam ediyorsa; akciğer enfeksiyonu olmuş olma riski çok yüksek. Bu durumda ise tedaviye başlamanız gerekir. Forumda akciğer enfeksiyonu ile alakalı çok fazla bilgi var.

Umut Bey , kış uykusu sürecinde en fazla 15 derece suda bulunması gerekmiyor mu ? Yani ben öyle biliyorum. Doğru mu ?

MurtaZa' Alıntı:
Düzeltiyorum kış uykusu sürecinde suyun sıcaklığı 15 dereceyi geçmemeli. Ve karanlık bir ortamda kalmalı.

O dediğin büyük kapluşlar için,çünkü onların kış uykusuna yatmasında çok sakınca yok :/

Pardon o zaman ben yanlış biliyormuşum , kusura bakmayın :)

gazoz' Alıntı:
Isıtıcı yoksa çok zor uyanır.Zaten ortam soğuk olunca kış uykusuna yatarlar sabit 30derecede değilse evleri,kış uykusundan kalkamazlar :/
İğneyi veterinerler -20g üstü kaplumbağalara- yaparlar evde yapmaya çalışırsanız hayvan felç olur...

Evde yapmıycaz zaten.Veterinerde.peki ne iğnesi bu?

kerberos' Alıntı:
Kış uykusuna yatma olasılığı düşük, en azından 28 derece su sıcaklığında uyanması gerekir ( tabii akvaryum ısıtıcınız varsa ). Eğer ısıtıcınız olduğu halde bu durumdaysa hasta olmuş olma ihtimali daha yüksek.

Yapabileceğiniz şeyler; uygun yaşam alanı oluşturmak ancak buna rağmen uyku hali devam ediyorsa; akciğer enfeksiyonu olmuş olma riski çok yüksek. Bu durumda ise tedaviye başlamanız gerekir. Forumda akciğer enfeksiyonu ile alakalı çok fazla bilgi var.

Evet zaten başlıyorum.Yakında kaplumbağa uzmanı olacağım o kadar şeye bakıp,çalıştım ki.Gözüme uyku girmiyor,ölür mü diye :(

MurtaZa' Alıntı:
Umut Bey , kış uykusu sürecinde en fazla 15 derece suda bulunması gerekmiyor mu ? Yani ben öyle biliyorum. Doğru mu ?

Bende tam bilmiyorum ama o sıcaklıklarda olur tahminimce. Zaten kış uykusu; doğal yaşamda hayvanların soğuk hava koşulları ile mücadele edebilmesi için metabolizmanın yavaşlamasıdır. Yani soğuk havalarda hayvanlar bunu zorunlu olarak yapar. Evlerde bakılan hayvanlarda ise buna ihtiyaç yoktur ve doğal bir ortam olmadığı için kış uykusu girişimi başarısız sonuçlanabilir. Başarılı olsa bile kış uykusunun ev ortamında bir faydası yoktur.

Umut Bey'in dediği gibi tropikal bölge hayvanları kış uykusuna yatmaz. Kış uykusuna yatan kaplumabağalar genelde kuzey bölgelerde yaşayın 1-2 türdür. Kırmızı yanaklılar kış uykusuna yatmazlar.

Pet shopta ki bakımlarından olsa gerek çünkü aldığımızda böyleydi.Gözlerine kaplumbağalar için olan göz kremi sürdük.Günde kaç defa o kremi sürmeliyiz?

Geri