Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kulak duyma

Dilan1903

Taç 2 Üye
Kaplumbağaların kulakları ne derece duyar insanlar gibi hassas mıdır ?
Yeni Konu açmadan bişe daha sorcam ben gece telefonun ışığından akvaryumu aydınlatıyorum 60 saniye de 1 renk degistiriyo mavi yeşil açık mavi kırmızı pembe vs vs. Işığı çok loş tutuyorum rahatsız etmesin diye ışıktan rahatsız olup uyandığınıda görmüyorum fikrinizi alabilir miyim bu konuda da

Cvp: kulak duyma

Kaplumbağaların gözleri hisleri çok kuvvetlidir fakat kulakları biraz daha az duyar insanlara göre sesli konusursan duyarlar tabi diplerine gidip konusursan yine duyuyorlar

Gunduzleri kontrol et huysuzlul falan oluyorsa isik kullanmazsin cunku her hayvana gore degisiyor bu durum gerçekten.

Elektrik süpürgesi açılınca yanına kadar gidiyorum sesten korkup kaçmıyor. Bi yerde kaplumbaganin elektrik süpürgesi sesinden korkup öldüğünü okumuştum ne kadar doğru bilmiyorum tabi

Süpürge değil daha şiddetli sesten de ölmez. Kulakları iyi duyar. Göz hizasında olmayan kör noktalardaki tehlikeleri kulaklarıyla farkedip döner bakarlar.

Hayvanın keyfi yerinde mayışmış ve senden tehlike gelmeyeceğini öğrenmişse kıçını kaldırmaz. Yavru ve tek hayvanlarında bu konuda tepkisi fazla olmaz. Ortamda birden fazla hayvan varsa birinin paniklemesi diğerlerine de yansır. O anki duruma normalde tepki vermeyen hayvan bile suya kaçar.

Gece lambası kullanacaksan kendinden fişli birşey al. Led olanları daha uzun ömürlüdür. Dışarıdan sokak ışığı gelmiyor ise loş ceren bir lamba kullanmak iyi olur.

yani kaplumbağa ya dikkat etmek gerek bende 2 watt lık mavi ve 3 watllık beyaz su altı ledi var özellikle mavi çok loş olsa da kaplumbağamın iki ışıkda da uyumadığını fark ettim. cep telefonu yerine batabilen dalgıç ledler var onları düşünrseniz daha iyi olabilir

Bana güvendigini biliyorum demek ki dediğiniz gibi ondan kaçmıyor. İdareten telefon kullanıyorum renk değiştirmesi sorun olur mu onu öğrenmek istedim

renk değiştirmesi sanmıyorum olmaz ama karanlık da mavi ve kırmıızı ışıklar en az gözü rahatsız eden ışıklardır (insan gözü için konuşuyorum) çalıştığım yerde biz bu yüzden kırmızı kullanırız kullanıcağımız zaman, onun dışında ışığın şiddetine duyarlı gözüküyor benim kaplumbağam şiddeti yüksekse uyumuyor zaten, ama cem bey daha detaylı anlatır sanırım

Sürüngenlerin gözlerinde dört fotoreseptör vardır.Bu durum ultraviyole ışınlardan biri olan UV-A'yı da görebilmelerine olanak sağlar.Bu yüzden yeşil,kırmızı ve mavi renkleri insanların algıladığı şekilde algılamazlar.Gece ışık kaynağı olarak kırmızı,mavi ve yeşil renklerden biri kullanılacaksa düşük şiddette ışık yayan soğuk renk formları tercih edilmeli.
Ses suda,havada olduğundan yaklaşık beş kat daha hızlı yayılır.Bundan dolayı dış kulak oluşumu bu tip canlılarda gözlenmez.Dolayısıyla amfibik canlılar karada geçirdikleri sürelerde çoğu zaman tetiktedirler.

Ben 19:00-21:00 arası dalgıç florasan kullanıyorum. 6 W bu hayvanları uyutmaz dolayısıyla gece lambası olarak kullanılmaz. Sadece ısıtma lambasını kapadıktan sonra yatma saatine kadar yanar.
mailto:/y5o4BM.jpg

Gece ise bu led gece lambasını kullanıyorum. Sabah 06:30'a kadar yanıyor. Olurda su içinde hareket ederseler loş ışık sağı solu gösterecek kadar aydınlatıyor.
mailto:/D263Vz.jpg

Dalgıç florasanı su içine özellikle koymadım. Bir önceki içine su alıp bozulmuştu.

Anladım 60 saniyede 1 ışık renk degistiriyo benim mavi yeşil pembe kırmızı gibi tonlar alıyo ama loş şekilde sadece sağı solu görsün diye renk değişimi onu rahatsız eder mi bunu öğrenmek istiyorum

cem bey 1 ay öncesine kadar uyuyordu ama mavi ledle hatta 2 hafta öncesine kadar zaten sizin ki 6 watt bir de florasan gibiyse 360 derece aydınlatıyor benim ki tek led 2 watt flaşsız fotosunu çekebilirsem koyarım buraya

ha bu bahsettiğm sürede ki tek değişiklik led hafif  yosunlanmıştı onu temizledim

Bu tip renk değiştiren led şerit kullanan arkadaşımız vardı.

Hani sakıncası ne olabilir dersen belki renk değişimi akvaryum içinde duran ürünlerde gölge ve yansıma farklılığı yapıp hayvan üzerinde bir algı oluşturabilir. Sabit bir ışık olması iyi olur.

Cem abi, çok gereklimi bu gece lambası benimkiler kapattıktan 30 dk sonra falan uyuyorlar direk.

Teşekkür ederim. Gece kalkıp gezerse kafasını gözünü şişirmesin bi yere vurarak diye kullanılıyor

Özellikle orta boy hayvanlar için gerekli büyükler tabanda uyuduğunda sabaha kadar çıkmıyorlar. Oysa 7-12 cm kabuk boyuna kadar olan hayvanlar su içinde uyuduğunda arada nefes almak için su yüzüne çıkıp iniyorlar. Bu görmedikleri bir karanlıkta gözlerini çarpmalarına sebep olabiliyor. Daha üst ve alt boydakilerde de olabilir. Ama bu orta boydakiler biraz daha hareketli

Geri