Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kulak iltihabı

cem

Süper Moderatör
Yönetici
geçen gün benimkilerden birinin kulaklarında hafif şişlik gördüm. bugün veterinere gittim. operasyona gerek yok dedi. daha ufakmış şişliği, şırınga içinde bir antibiyotik verdi. hergün yemine bir damla ve ufak bir su içine iki damla damlatarak 30 dakika bekletmemi söyledi. haftaya arayıp sonucu belirmemi istedi.

bunun soğuktan değil suyun pisliğinden ve bakteri üretmesinden kaynaklandığını ve sadece su değişiminde mavi damla damlatmamı önerdi. mümkün olduğunca suyununda temiz olması gerektiğini belirtti.

bakteri ve pislik olayını minimuma indirmek için bugün gidip 01 ince kum aldım. diğer taşları çıkardım. büyük taş ve kabukları çıkarıp diş fırçasıyla temizledim. dışkı artıklarını aldım. yararlı bakteri derken daha zararlı bakterilere maruz bırakıyormuşuz. bundan sonra maksimum temizlik sağlayacağım. kaplumbağa ile ilgili neticeyi burada daha sonra yazacağım.

Geçmiş olsun Cem. Umarım hemen iyileşir.

Cvp: kulak iltihabı

nihayet kulaklardaki iltihap sıfırladı. ultra sterilizasyon yaptım. lavabo altı filtre su kullandığım halde biyo ichthyo damlattım. suyu haftada iki defa dipten ve üstten akvaryum yarısı kadar su alarak temizledim. iç filtreyi iki günde bir süngerini sıcak suda yıkadım. veterinerin verdiği antibiyotiği (1 ml'lik şırıngada tam dolu) ayrı kapta suya damlatarak kullanıyordum ama kafası hep su dışında olduğu için bir faydası olmuyordu. veterinere sorarak su işini kesip raffy p yem iyi emdiği için iki yeme birer damla damlatarak aynı anda ve 24 saatte bir; aynı şekilde sanasol vitaminide iki yeme iki damla olarak verdim. antibiyotikle vitamini 12 saat arayla aynı anda değil, birini sabah birini akşam.

1. haftada ufakta olsa inmeye başladı. 10. günde sarı olan kısımlar (iltihaplı kısım) azalmaya başladı.

12. günde uva+uvb karma ampulüde alıp kullanmaya başladım. lamba ile sera reptilin vitamini aldım ve sanasolu kesip bununla devam ettim.

15. günde antibiyotik bitti, vitamin ve uv lambaya devam ettim. bir müddet bekleyip öyle veterinere götüreyim dedim, olurda tekrar antibiyotik verirse o sürede böbrekleri dinlenir dedim.

20. gün sarılık (iltihap) kayboldu. bir kulak tarafı düze yakın diğerinde hafif şişlik vardı.

26. gün. bugün baktım kulaklar düz vaziyette. çok şükür kefeni yırttık. tabi bu orta düzeyde olduğu içindi. ağır olsaydı operasyon şart olabilirdi.

Cem benim kaplumbağamın sağ kulağıydı ilk iltihaplanan sonra sol oldu oradan da ameliyat olduk ancak sol tekrarladı.Şimdi de sağ tekrarladı :( pazar yine gideceğim ben de dikkat ediyorum antibiyotiğe su temizliğine yemlere ışık kullanmaya diğer 2 kaplumbağam da hiç sıkıntı yok.Sol tarafından son operasyonu olalı 2 hafta oldu biraz indi çok indi sayılamaz ancak beyazlık yok ...

bende senin sayende bakınca farkettim. erken teshiş sayesinde kurtardım. uva+uvb karma ampulün yoksa hemen al ben faydanın antibiyotikten ziyade bunu kullanmamın olduğunu düşünüyorum. geçmiş olsun fırat.

antibiyotik kullandığım için sol kulağa antibiyotiğin bitmesini ve zaman geçmesini bekledim 1 hafta geçti sağ şişti yani antibiyotik belki sağında şişmesini engeller diye düşünmüştüm.Pazar günü gideceğim izmire. 18saat ışığı açık tutuyorum daha çok kuru alanda dursun diye kızım pek seviyor sıcağı zaten.Artık küçük akvaryuma da koymayacağım orada stres oluyor gibi geldi.Uv temin etmeye çalışayım. Çok üzülüyorum hep yanağını kesiyorlar iltihap çıkıyor sonra 1 hafta çok korkak oluyor kaplumbağam :(

ayırmana gerek yok bulaşıcı değil. hasta oldular mı kendiliğinden çıkıyorlar. marulda ver ara ara çenesini sürekli hareket ettirsin. kulak kısmındaki kılcal damarlarıda çalıştırır. ben kulak iltihabı olduğumda bol bol sakız çiğne demişti. oradan gelen bilgiyle 2 günde bir veriyorum maruldur, kıvırcıktır. uzun süreli yiyorlar ya.

dün verdm marul peki yemi nasıl ayarlıyorsun marul verince?
bir de dezenfektan damlattım malum mavi renk akvaryum 240ltre civarı 6damla yerine 8oldu akvaryum çok az mavi oldu sorun olur mu :( biraz su değişimi yaptım ama hala mavimsi

Geçmiş olsun Cem. Bence bu tür enfeksiyonlara suda çoğalan bakteriler neden oluyo. Bende bundan korktuğum için suyu haftada bir değiştiriyorum ek önlem olarak bugün filtreye zeolit malzemesinden ekledim @AEK bu maddenin sudaki bakteri dengesini sağlayacağını söylemişti.

sağol vanilya sipahi. bende iyi bakteri üresin diye beklerken zararlılarıda üretmişim. benim iltihap olan kaplumbağada hep dipte gezdiğinden böyle oldu.

fırat düzelene kadar mavi kullan. ama bio ichthyo olsun blue methylen değil. mavi olmasında sakınca yok. ama aşırıya kaçmayacak şekilde ayarla, şeffafımsı mavi ton. ben zararını görmedim hayvanlarda, hatta filtre çalışırken damlatıyorum. hem filtre içine giriyor hemde suya dağılımı güzel oluyor. sadece su değişimi sonrası yapıyorum. değişme derken pislikleri aldıktan sonraki su ekleme. tam su değişimi değil.

marulu ilk başlarda orta körpe yapraktan ortasındaki kalınlığı kopararak, hergün öğlen veriyordum iki kaplumbağam var. şimdi 2 günde bir. yemlerde değişim yok sabah ve akşam veriyorum. dinlenme günü yapmıyorum. marul veya kıvırcık sindirim sistemini rahatlatıyor.

Sanırım bizim şakirde kulak iltihabi oldu.resmini ekledim. Sizdekiyle aynimi? Antibiyotik ve UV lamba ile üstesinden gelebilirmiyiz.Yetiş cem bey :)

Ekli dosyalar

• 20160226_213239-1.jpg
    20160226_213239-1.jpg
    233.4 KB · Görüntüleme: 359

evet kulak iltihabı var. eczaneden genta ya da gentagut damla alıp kulakların her ikisine sabah akşam 3'er damla damlat. bir yemine de sabah akşam iki damla damlatıp ağzına uzat yesin. bunu iki hafta boyunca bu şekilde devam et. 

akvaryum ve ekipmanların var mı ?

suyu temiz tut. metilen mavisi yoksa onu da al. her gün bir damla suyuna damlat. hayvanın alt üst bağasının birer resmini de çekebilir misin biraz problem var gibi gözüküyor.

Cem abi hazır konusu açılmışken eczaneye gittiğimizde sadece "genta damla" diyerek mi alıyoruz ? Ben şimdiden hazırlıyım elimden geldiğince temiz bakıyorum ama ne olur ne olmaz.

Birde metilen mavisini nereden edinebilirim ?

genta damla dediğinde verirler. gentagut ile aynı ürün. firma farklı birisi bulunmazsa diğeri alınabilir. 5-6 lira birşeydi sanırım.

metilen mavisini ya netten ya petshoptan alacaksın. oranına göre yüksekten aşağı sırayla deep fix metilen mavisi yada yeni adıyla deep fix dezopur, bio-ichthyo ve contra-ichthyo emsal oranlı. yalnız bunlar dış filtrelerde ve filtre malzemesi içeren ürünlerle birlikte kullanılmaz. doğal döngü yapan bakterileri öldürür.

Internetten sipariş ver ben öyle yaptım pet shoptakiler fiyat uçuruyor

Öyle yapmayı düşünüyorum dediğiniz gibi petshoplarda her türlü dalavere var malesefki.

http://www.hepsiburada.com/deep-fix-contra-ichtyo-akvaryum-su-duzenleyici-deri-losyonu-30-ml-p-PTMARDF042

Cem beyin tavsiyesi üzerine aldım bu markayı

Geri