Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kulak şişkinliği

tetenoss

Bronz 1 Üye
çok net fotoğraf çekemedim maalesef..:( kırmızı yanağının altında ufacık bi şişlik var.. Buraya yazmıştım 2 gün önce akvaryumdan kaçmıştı.. Yemek düzeni her şeyi normal, gayet de hareketli... Ya düztüğünde o bölgeyi incitti ondan şişti.. Ya da ben o gün panikle onu akvaryuma koymak yerine bir kaba koymuştum, ısıtıcı falan da koymadım yanına ondan dolayı da olmuş olabilir..
Bu sırada fotoğraf çekmek için kuru alana çıkardığımda kaka yaptı galiba benden korktu. Bugün ona haşlanmış ıspanak vermiştim, 2 ısırık aldı sadece ondan da olabilir ama belki hastadır diye onun da fotosunu çektim.

Kulak mı bilmiyorum orası, kırmızı yanağının hemen altı.. Açıkcası dün çok incelememiştim, bugün sabah baya vakit geçirdim ama farketmedim, yeni şimdi farkettim..

Su sıcaklığını falan arttırmak gerekiyor mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: kulak şişkinliği

mümkünse tepeden kafası dışarda iken bir resim iyi olur.

akvaryumdan yakalamsı biraz zor oldu, ondan geç koydum fotoları pardon

kuru alanı çıkarıp yıkadım iyice, iç filtreyi çıkardım süngerini temizledim. Akvaryum suyunu tamamen dğiştirsem mi dip çekim mi yapsam?

hayvan kulak iltihabı olmuş. eczaneden genta damla alıp her gün sabah akşam bir yemine bir damla damlat. kulağına da sabah akşam 2'şer damla.

akvaryumu steril etmelisin tamamen temizlenmeli temiz bulaşık süngeri ile her yerinden geç. kulak enfeksiyonun sebebi kirliliğe bağlı akvaryumdaki zararlı bakteriler. akvaryum içindeki çakılları çıkar. deniz kabuğuda su içindeyse onu da taban temiz olsun. metilen mavisi alıp hergün suyuna 2 damla damlat fazla değil.

su sıcaklığı 28-29 derece olsun kuru alan 32 derece ve lamba 12 saat yansın. uv ampulün yoksa bir tane al onun faydasıda çoktur.

kulak enfeksiyonu ileri safhada değil yani operasyona gerek yok. ilaçla tedavi edilebilir. iştah yüzme konusunda sıkıntısı olmaz sadece boy uzama bir süre durur. göze göre tedavi biraz uzun olur. geçmiş olsun.

bu konuyu incele. ilk baktığım zamanlar benimkilerden birisi de olmuştu. tabana 3-5 mm'lik çakıl sermiştim ondan dolayı enfeksiyonu kapmıştı. o dönem vitamin yoktu sanasol kullanmıştım ama onu alma sakın kullanmıyoruz artık.

Peki bir şey sorucam, kuru alan ısıtmak için normal ampul kullanıyorsunuz değil mi?
Uv ampülüm yok edinmeye çalışırım

Ben de akvaryumu temizlemeyi düşünüyordum, ama yarın metilen mavisi aldıktan sonra toptan temizliyim. Tabanda hiç bir şey yok zaten, deniz kabukları kuru alana süs olsun diye yapıştırmıştım.

İshal konusunda ne diyorsunuz? Bağlantısı yok galiba, bugün ki ıspanaktan olmuştur diye düşünüyorum ben?

Cem Bey, çok teşekkür ederim bilgiler için bu arada..

bu yaş için ıspanağa gerek yok. normal yem ile devam et.

ampul olarak eski tip armut ampullerden lambanın max kaldırdığı watta göre 40-60 W. bunu da bulabilirsen al.

Bulaşık süngeriyle temizleyin yazmışsınız, peki deterjan olarak ne kullanmamı önerirsiniz? Sabun mu yoksa bulaşık deterjanı mı?

kimyasal kullanmıyoruz. sadece içinde su varken tüm camlardan süngerin yeşil kısmını geçeceksin. silikon birleşme noktalarından da ve akvaryumda her ne varsa onları da yıka. yani tam sterilizasyon olsun. bunları yaptıktan sonra suyu boşaltıp maşrapa ile bir su geç tüm camlardan ve onu da boşaltıp temiz suyu koyarsın. içme suyu kullanırsan iyi olur. dipte kalan kirli suyu temiz bir beze çektirip aldıktan sonra tabi.

cem' Alıntı:
ampul olarak eski tip armut ampullerden lambanın max kaldırdığı watta göre 40-60 W. bunu da bulabilirsen al.

Eski tip diil glba benim kullandığım normal marketten aldığım, ama bu dediğiniz ampulu alıcam en yakın zamanda... Çok teşekkür ederim.

Bir de aklıma bir şey takıldı, yeme damla damlatıp emmesini bekleyip suya mı atıcam? Yoksa kuru alanda mı yedirmem gerekiyor?

Vitamine gerek var mı bu aşamada? Gerek varsa vitamin de alayım yarın

elden yiyor ise damlatıp yemi ağzına tık. yemezse yani suya attığında yiyor ise suya salınım yapacağı için bir yerine iki damla damlatıp emdir. hemen önüne at yesin. ilk yem olarak ver tadı değişik olacağı için diğer yemlerin tadını almadan yesin. tükürük bezleri olmadığı için kuru yerde yiyemezler.

vitamine gerek yok aslında bu kırgınlığı varsa onu alması ve iştah açması için. mineral yem varsa o yeterli olur. raffy P'deki kırmızılarda mineral yemdir. bunu ayırıp ayrı bir öğün olarak verirsin.

sarfiyatsız ampulleri diyoran onlar ısı vermez. bu dediğim ampulden veya eski buna benzer armut ampullerden olmalı.

carnivor var bende, raffy p yok... Kırgınlığı yok, gayet güzel yüzüyor yem yiyor.. Teşekkürler cevaplarınız için

tamam normal düzende carnivor vermen yeterli gereken vitamini ondan alır. ekstraya gerek yok.

Ispanak insanda dahil fazla tüketildiğinde dahil dışkıya etki eden bir besin.Kişinin metabolizmasına göre değişse de standart kabul edilen bir belirti.Bu yüzden kaplumbağalar için marul gibi rahatlıkla kullanılabilecek bir besin değil.

Ampul konusunda da gerekli bilgiler forumda Aydınlatma Hakkında Her Şey isimli konuda mevcut.
Geçmiş olsun.

Bende operasyona gerek yok diye dusunuyorum bu boylarda bir hayvanin kulak enfeksyonunu antibiyotikle gecirmistim ancak hekimin gormesi ve gerekliyse antibiyotigi onun ayarlamasi daha iyi olur gorusundeyim ozellikle istanbuldaysaniz.

Merhaba tedaviye başladım,
İki damla kulağına damlattım, ama sanki canı acıdı gibi :( Canı acımıyordur di mi? :(
Mavi damlayı akvaryuma damlattım, kapluşu ne zmn koyacağım? Hemen koymak istemedim mavi damla zarar verir diye?
Şu an kuru bir alanda, ışığını yaktım, ve kalorifer kenarında inşallah üşütmem hayvanı

Alisarp' Alıntı:
Bende operasyona gerek yok diye dusunuyorum bu boylarda bir hayvanin kulak enfeksyonunu antibiyotikle gecirmistim ancak hekimin gormesi ve gerekliyse antibiyotigi onun ayarlamasi daha iyi olur gorusundeyim ozellikle istanbuldaysaniz.

Merhaba,
Ankaradayım, aslında çok yakınımda bir veterinerimiz var.Dün akşam buraya acil yapılcak bir şey varsa diye yazmıştım. Sağolsun Cem Bey, tedaviyi çok ayrıntılı bir şekilde anlattı bana.. Genta uygulamasının yanında veterinere de gitmem gerekiyor mu sizce? Açıkcası veterinerlere çok da güvenmiyorum, daha önce bi kaç kötü tecrübem olmuştu..

cem' Alıntı:
sarfiyatsız ampulleri diyoran onlar ısı vermez. bu dediğim ampulden veya eski buna benzer armut ampullerden olmalı.

evet ısı vermiyormuş gerçekten kullandığım ampul :(

Bugün uygulamaya başladım, aklıma takılan bir kaç soru var 

1. Suyu günlük değiştirmeli miyim? (Ya da dip çekimi kaç günde bir yapayım?)
2. Mavi damlayı her gün 2 damla damlatmaya devam ediyim mi? Bu sırada kaplumbağa suda kalacak mı? 
3. Bugün, Genta damlayı kapluşa damlattıktan sonra, kuru bir alanda beklettim. Bu doğru bir uygulama mı? Böyle yapmaya devam ediyim mi? 15 dk yeterli mi? 

hayvan akvaryumda dursun. damlattığın metilen fazla değil zararı olmaz. tersine hayvanı sakinleştirir.

akvaryumu komple temizlediysen 1 hafta değişim yapmadan dursun su yarında iki damla damlat sonrasında 2 günde bir iki damla damlat.

gentayı kulağına ikişervve gözlerine de birer damla damlat. 5 dakika kadar kuru bir yerde dursun. sonra akvaryuma al. üstüne kuru alandaki kadar yakın olmayacak şekilde lambayı da tutarsan hayvan üşümez.

ampulü ankaradaysan bauhaustan alabilirsin. bir kaç tane al yedek dursun. patlarsa değişirsin.

vet. hekime götürmene gerek yok.

Tekzenden, holojen, uv filtreli bi ampul buldum bgn. Markasını hatırlayamadım ama ısıtıyor. Olmaz mı bu da?

Haftaiçi bauhaustan söylediğiniz ampulu de alıcam:)

tetenoss' Alıntı:
Tekzenden, holojen, uv filtreli bi ampul buldum bgn. Markasını hatırlayamadım ama ısıtıyor. Olmaz mı bu da?
Haftaiçi bauhaustan söylediğiniz ampulu de alıcam:)
Kuru alanı ısıtmak için iki seçeneğiniz var ya flamanlı ampul kullanacaksınız ya da seramik ampul.Seramik ampul(sadece ısı yayar) kullandığınızda ek olarak aydınlatma da kullanmanız gerektiği için maddi açıdan daha külfetli olacaktır.

halojen ampullerin ısı yayımı yüksektir. resmi var mı ve kaç watt ?

Geri