Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kule ve Sehpa Tip Kuru Alanlar, Su İçi Dinlenme Sehpaları

AEK

Bordo Bereli
Merhaba,

Size yeni yapılan akvaryumlarım için MAS akvaryum ile dizayn edip hayata geçirdiğimiz akvaryumun üzerine oturtulan kuru alanları, diğer ön tarafı yamuk biçimli akvaryumum için yapılan sehpa şeklinde içine oturtulan kuru alanı ve büyük akvaryumun içerisine istedikleri su seviyesinde dinlenmeleri için yapılan sehpaları tanıtacağım. Dört başlık altında, her başlıkta ilgili ekipmanın resimleri ile anlatarak konuyu özetledim.

Kule Tip Kuru Alan (büyük):

Resimlerde göreceğiniz gibi kuru alanın tümü camdan yapıldı. Zeminine, rampaya ve alt desteklere taş yapıştırıldı. Rampa altından kuru alanın tabanına uzanan destekler yapıldı. Rampanın yanındaki cam hem yüksekten atlamalarını engelliyor, hem de rampanın sabit durmasında üstten camlara yapıştırıldığı için alt desteklere yardımcı görev görüyor. Alt destekleri kuşaklar sebebi ile sonuna kadar uzatamamıştık. Ayrıca gene hem yukarıdan atlamaları engellemek, hem esinti girişlerini kesmek, hem de içerideki sıcak havayı korumak için rampanın bulunduğu bölümde de giriş çıkış haricindeki kısım cam ile kapatıldı.
Akvaryumun üzerinde iki tarafa L şeklinde profil yapıldı ve kayıtların üzerine ekstra cam kesilerek profillerin tam oturması sağlandı. Gerçi kuru alan akvaryum camına ağırlık verdiği için kayıtlar yük çekmiyor. Her iki tarafta da profil olması kuru alanın yönünü değiştirmeme olanak sağlıyor. Kuru alan biraz yukarıda kaldığı için altında rahat nefes alınabilecek boşluk ta mevcut.
Kuru alan 50x80x40h ölçülerinde, rampa uzunluğu 50cm, kuru alan ile rampanın suya girdiği ucu arasındaki yükseklik farkı 30cm, rampanın suya izdüşümü 40cm. Yani rampa 37 derecelik bir açı ile yerleştirildi. Rampanın genişliği ise 35cm. Kuru alan 8mm rodajlı camdan yapıldı.
Kuru alanı kullanmaya başladılar.

Kule Tip Kuru Alan (küçük):

Büyük kuru alan ile aynı mantıkta yapıldı. Ufak tefek farklılıkları var. Bu kuru alan rampasında yan cam yok. Daha küçük olduğu için rahat girişi engellememek için konulmadı. Ancak alt destekler bu akvaryumda kuşak olmadığı için arkaya kadar uzanıyor. Bir farkta bu kuru alan akvaryum camına direk değil akvaryum çerçevesine monte edilen U profile oturuyor olması. Daha ince bir cam olduğu için temas alanını bu şekilde rahatlatmayı düşündük. Gene U profil boydan boya olduğu için kuru alanı diğer yönden de koyabiliriz.
Kuru alan 20x40x26h ölçülerinde, rampa uzunluğu 18cm, kuru alan ile rampanın suya girdiği ucu arasındaki yükseklik farkı 13cm, rampanın suya izdüşümü 13cm. Yani rampa 45 derecelik bir açı ile yerleştirildi. Rampanın genişliği ise 18cm. Kuru alan 6mm camdan yapıldı.
Kuru alanı kullanmaya başladılar.

Sehpa Tip Kuru Alan:
Resimde de görebileceğiniz gibi bende farklı bir malzemeden yapılmış ön tarafı eğri bir akvaryum var. Bu akvaryumda kuru alanı taşlardan oluşturdum. Ancak taşların kapladığı yer sebebi ile akvaryum içine oturtulan bir kuru alan dizayn ettik. Boydan boya uzanan camların arasına uygun yüksekliğe kuru alan zeminini ve rampayı yaptık. Üst tarafın arkası kapalı olduğu için alt tarafın arka kısmını kapatma gereği duymadık. Alt tarafın arkasının kapanması kuru alan camı ile akvaryum camı arasına pislik toplanmasına ve temizlenme zorluğu çekilmesine sebep olabilirdi. Bunu akvaryumun bombesinin geniş olduğu tarafa koyacağım için tapmayı tek taraftan yaptık. Rampanın altında gene arkaya uzanan destekler mevcut. Rampanın diğer tarafında kalan giriş haricindeki boşluk gene camla kapatıldı. Bunu akvaryuma yerleştirdiğimde yeni resimler eklerim.
Kuru alan 25x20x23h ölçülerinde, suya giren ayaklar 27cm, rampa uzunluğu 18cm, kuru alan ile rampanın suya girdiği ucu arasındaki yükseklik farkı 13cm, rampanın suya izdüşümü 13cm. Yani rampa 45 derecelik bir açı ile yerleştirildi. Rampanın genişliği ise 15cm. Kuru alan 6mm camdan yapıldı.

Su İçi Dinlenme Sehpaları:

Yüksek su derinliği ve bitkilerin yüzeye ulaşamaması kaplumbağaların dinlenmesi için sorun olabilirdi. Düşündük taşındık, akvaryum içine dinlenme alanı yapmaya karar verdik. Benim aklıma ilk önce cama yapıştırılabilecek taşla kaplı cam plakalar oldu. Ancak bunlar demonte olacağı için herhangi bir değişiklik yapılamıyordu. Sonra aklımıza akvaryum içine gene komple taş kaplı cam sehpalar yapmak geldi. Bu sehpaların istedikleri seviyede dinlenebilmeleri için açılı yapılmasını her iki tarafının da içinden geçiş yapılabilecek şekilde açık olmasını istedim. Sehpaların alt ve üst birleşme noktalarına taşlarla kaplanan cam kulak ve kayıt şeklinde destekler yapıldı. Bu kaplumbağalar vurunca ya da üzerine yük binince esnemesini engelliyor. Aşağıdaki resmilerde görülen iç içe geçmiş iki sehpadır. İç içe geçmesinin avantajı akvaryum içinde yer kaplamaması içindir. İki parçadan oluşması ileride akvaryum içi boşalırsa ön arka şekilde konulabilmesi içinde avantaj. Bu arada alt taraftan da camla birleştirildiği için akvaryumun zeminine camların çizilmemesi ve birbirine değdiği için stresi azaltması için boydan boya pleksi konuldu. Şu an kum olduğu için gözükmüyor. Ayrıca küçük sehpanın içine de mangrow kökü sıkıştırdığım için net belli değil. Üç parçadan oluşan kökler suyu çekip yüzeye çıkmayınca birbirine monte edilip su üzerine kadar ulaşabiliyor. Akvaryumun içini tekrar toparlayıp görüntüsü güzel olunca komple tanıtımını yapacağım. O esnada sehpalar daha net gözükecek. Bu arada sehpalar 6mm camdan yapıldı.
Büyük sehpa iki cam arası açıklık 45cm ile taşların kaplandığı cam duvar 30cm eninde, yükseklik yukarıda eğimli bölümde 60cm ve 50cm olarak iki farklı değer ile meydana geliyor.
Küçük sehpa iki cam arası açıklık 35cm ile taşların kaplandığı cam duvar 30cm eninde, yükseklik yukarıda eğimli bölümde 40cm ve 30cm olarak iki farklı değer ile meydana geliyor.
Sehpaları özellikle gece uyurken kullanıyorlar.

Bu arada resimlerde benimkilerle beraber şu an bende misafir kalan arkadaşımın kaplumbağaları da modellik yapmış :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: Kule ve Sehpa Tip Kuru Alanlar, Su İçi Dinlenme Sehpaları

Çok güzel kullanışlı ve profesyonel bir çalışma özellikle kuru alanlara bayıldım. Emre bey elinize sağlık çok uğraştırmış gibi görünüyor ama fazla fazla değmiş emeklerinize.

vay!Çok güzel olmuş bende böyle birşeyler düşünüyordum,bana örnek oldunuz,teşekkür ederim ellerinize sağlık:)

Çok güzel olmuş herşeyi düşünmüşsünüz tebrik ederim :)

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bu tarz düşüncesi olanlar için detaylıca anlatmaya çalıştım.
Fatma hanım, gerçekten bayağı uğraşıldı. İki ay kadar sürdü tasarımdan teslimata kadar. Evde akvaryumlarım olduğu için beklemem sakınca yaratmadı.
Kafamdaki tasarımların aynısını yaptılar. Hatta sehpalar ve büyük kuru alan korkulukları yapan firmanın fikirleriydi. Büyük olan akvaryum gerçekten çok güzel oldu. İçindeki kökler suiçinde duracak duruma gelince onuda detaylıca paylaşacağım. Önce güvenlik ve kaplumbağaların rahatı düşünüldü :)

kardeşim tek kelıme ıle harıka olmus tebrik ederım

Bi sorum olcak su içinde dinlenme sehpalarını camdan mı yaptın bıde ustune neyle kapladın aynı sekılde dıger rampalarıda

Teşekkür ederim :)
Tümü camdan yapıldı. Üzerleri akvaryum silikonu ile taş yapıştırılarak kaplandı. Taşlar tek tek yapıştırıldı. Sehpaların arkalarında gene taş kaplı cam kulaklar ve plakalar var. Yukarıda bahsettiğim gibi esnemeye karşı destek. Çünkü içinden geçebilmeleri için cam sehpaların iki tarafı da açık, sallanmaya müsait.

Bu arada taşlar doğal cilasız granit. Firma dere çakılı alacaktı. Ben bana bırakın dedim ve taş dünyasına gidip bunları seçtim.

gerçekten mükemmel olmuş yana yana kuruma alanı yaratmaya çalışan bana ağzı açık hayran hayran baktırdı ama sanırım bu beni aşar :( bugün bende yeni bir akvaryum aldım ve köşelikli kuru alan almak istiyorumda nerden alacağımı bilemiyorum bi kaçtane petshopa baktım ama bulamadım internet sitesi bilen varmı sipariş ettirsem

ffts1' Alıntı:
gerçekten mükemmel olmuş yana yana kuruma alanı yaratmaya çalışan bana ağzı açık hayran hayran baktırdı ama sanırım bu beni aşar :( bugün bende yeni bir akvaryum aldım ve köşelikli kuru alan almak istiyorumda nerden alacağımı bilemiyorum bi kaçtane petshopa baktım ama bulamadım internet sitesi bilen varmı sipariş ettirsem

Teşekkürler :) Çok zor değil. Benim için bir kaç detayı düşünmek zaman aldı o kadar. İlerde uygun akvaryuma yapabilirsiniz.

Aşağıdaki linkte sanırım bahsettiğiniz ürün var. Kaplumbağa adası olarak geçiyor.
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=157&page=4

teşekkürler hepsi süper

Sehpa tip kuru alan yapmayı ben de düşünüyorum. Akvaryumun hemen bitiminde, akvaryumun dibine koyabileceğim sizinkisi bir kuru alan en mantıklısı geliyor şu anda. Bu sehpa tipi camı yaptırırken ne kadar bir ücret aldı camcı?

Bunun için ücret almadı. Büyük akvaryum ve kuru alanı yaptırınca küçük akvaryum, kuru alanı ve bu sehpayı hediye yaptı sağolsun.

Camcının adresi veya numarasını verirseniz gidip yaptırayım ben de. Fiyat çok abartı olmazsa, sizden tecrübesi olduğuna göre güzel bir şey yapabilir diye düşünüyorum.

http://www.masakvaryum.com/tr/mas-tr/Index.asp#00
Buradan iletişime geçebilirsiniz.

Gerçekten harika olmuş . Emeğinize sağlık . :smile: Sanırım kaplumbağalarınız dünya'nın en mutlu ve şanslı kaplumbağaları . ^^

Teşekkürler :)
En rahat edecekleri şekilde yapmaya çalıştım.

Emre Abi yaptıkların çok hoşuma gitti. Ben de senin tasarımın aynısını 100x40x50 akvaryumuma uydurmak istiyorum. Şu anda şöyle bir çizim var elimde. Düşüncelerini almak isterim. Bir de ben bu işi evde kendim yapacağım fazla zor olmaz değil mi?
mailto:/m9yjgj.jpg

Çizim çok güzel olmuş. Bir nokta kafama takıldı. Kuru alan 36 cm eninde akvaryum ise 40 cm. Bunu nasıl oturtacaksın. Bunun dışında ölçüler uygun gibi. Akvaryumda kuşak varmı? Kuru alanı oturtmaya mani olabilen bir parça. Dizaynda bunu hesaba katmak gerekiyor.

Bir camcıya birleştirtsen daha iyi olur. Sen sadece rampa ve kuru alanı taşla kaplamakla uğraşırsın.
Birde eğer diğer ölçüleri değiştirmeden yan duvarları 50-60 cm yaparsan rampadan atlamalarını daha rahat engellersin. Böylece rampa eninide 20 cm yapabilirsin. Ek fikir işte :)

Yorumlar için teşekkürler. 36 cm olmasının sebebi akvaryumun alüminyum çerçeveleri. Yanlardan 2 şer cm içe doğru girintileri var. Evet akvaryumda kayıt-kuşak var. Bu yüzden rampa desteğini arkaya kadar götürmedim, kısa tuttum. Bunun dışında tasarıma mani olan bir parça yok. Yan duvar fikri iyimiş, tasarıma ekleyeceğim :) 36 cm meselesi için paintten şöyle bir şey yaptım :
mailto:/rs4flv.png

Bence o şekilde kayıtlara çok yük binecek. Kuru alanı akvaryum camları taşımalı. Akvaryumda çerçeve mi var. Yani kuru alanı büyük yapıp akvaryumun camlarına oturtma şansın yok mu?

Geri