Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kum kaynaklı su bulanıklığı

Venüs

Bronz 3 Üye
0.7 mm silis kum aldım, 2 saat suda beklettim ve 10-15 defa mıncıklayarak ve doldur taşır yöntemi ile kumları temizledim.

Akvaryuma koymadan önceki suda hiç bulanıklık yoktu.

Genel temizlik yapmıştım. Kumu akvaryuma koydum, yeni suyu ekledim. Su bulandı. Sarımtırak bir renk aldı. Yaklaşık 2 saattir böyle. Filtreyi çalıştırdım sudaki tozlardan dolayıdır diye.

Kaplumbağları içine su tamamen düz renk olunca mı koymam gerekli?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210106-180842.jpg
    Screenshot_20210106-180842.jpg
    562.6 KB · Görüntüleme: 38
Merve hanım merhaba,

Tabiki iyice yıkamak gerekiyor ama her nekadar yıkansa bile akvaryumun suyunu bulandırabiliyor.

Kum koymayı iki şekilde yapıyoruz
Bunun için su seviyesini sıfıra çekip kumu koyuyoruz ve daha sonra kumun üstüne tabak koyup suyu tabağa çarpacak şekilde döküyoruz.
Eğer akvaryumda su varken yıkanmış kumu ilave ediyorsak kumu koyduktan sonra su değişimi yapıyor ve filtrenin çalışmasıyla birlikte suyun oturmasını bekliyoruz.

Ön camdaki hava kabarcıkları genelde sudaki klordan kaynaklı olur. Dinlenmiş su koydunuz değil mi ?

Zaman geçmiş filtreyi 3 defa her saat başı alttan torba geçirip fişini çekerek çıkar. İçindeki tozlar suya akmasın. Lavaboda yıkayıp yerine tak. Ertesi gün sabah bir kez daha temizle.

Kalan toz kuma oturur. Süreci hızlandırmak için bir miktar su alıp yavaşça temiz su dök. Rampaya çarptırarak yavaşça dökebilirsin.

Hafif bulanıklık hayvanlar için sorun değil.

Merve hanım merhaba,

Tabiki iyice yıkamak gerekiyor ama her nekadar yıkansa bile akvaryumun suyunu bulandırabiliyor.

Kum koymayı iki şekilde yapıyoruz
Bunun için su seviyesini sıfıra çekip kumu koyuyoruz ve daha sonra kumun üstüne tabak koyup suyu tabağa çarpacak şekilde döküyoruz.
Eğer akvaryumda su varken yıkanmış kumu ilave ediyorsak kumu koyduktan sonra su değişimi yapıyor ve filtrenin çalışmasıyla birlikte suyun oturmasını bekliyoruz.

Ön camdaki hava kabarcıkları genelde sudaki klordan kaynaklı olur. Dinlenmiş su koydunuz değil mi ?
Merhabalar Ahmet Bey,

İlk defa yaptığım için yanlış uygulama yapmışım. Suyu 0'a çektim fakat tabak koymadım, ondan dolayı fazla havalanmış olmalılar.

pH 6.99 olan Korusu kullanıyorum, hazır. Isıtıcı çalıştırdığım zaman kabarcıklar çıkmaya başlıyor. Çözemedim maalesef sebebini.

Teşekkür ederim ????????

Zaman geçmiş filtreyi 3 defa her saat başı alttan torba geçirip fişini çekerek çıkar. İçindeki tozlar suya akmasın. Lavaboda yıkayıp yerine tak. Ertesi gün sabah bir kez daha temizle.

Kalan toz kuma oturur. Süreci hızlandırmak için bir miktar su alıp yavaşça temiz su dök. Rampaya çarptırarak yavaşça dökebilirsin.

Hafif bulanıklık hayvanlar için sorun değil.
Tamamdır bu söylediklerinizi de yapacağım, teşekkür ederim ????????

Moderatör tarafında düzenlendi:
Su dökülürken hava kabarcıkları oluşur bunlar büyükte olabilir gözle görülmeyek kadar ufakta. Kum altında kalan hava boşluk bulduğunda yada karıştırıldığında açığa çıkar. Camdakiler ise biriken hava kabarcıklarının cama ve birbirlerine yapışıp büyümesiyle gözükür hale gelir. Bunlar silindikçe kaybolur. Dışarıdan suya konan yada hava ile temas etmiş ekipman ve malzemelerde de hava kabarcıkları olur. Bunda da prensip camdaki ile aynıdır.

Isıtıcı suyu ısıttıkça kabarcık içindeki hava yani gazlar(oksijen, amonyak, klor vs.) suya göre daha hızlı ısınır ve ısınan gazlar genleşerek büyür, büyüyen kabarcık sudan hafif olduğu için yükselir.

Geri