Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan - farklı dizayn - resimli

falconjs

Yeni Üye
Akvaryumum ufak olduğu için farklı bişeyler yapmayı düşündüm. Aklıma ilk gelen akvaryum dışında bir kuru alan.Kafamda tasarladıktan sonra hemen uygulamaya geçtim.Hatalı yönlerim olduysa - uygulamada veya anlatımda - acemiliğime verim lütfen.
-köpük tabak
-yapıştırıcı
-şeffaf pvc ( genelde defterlerin kapak sayfası için kullanılır, ben defterimden kopardım)
-Sabitleyici ( eski su motorumun tutkaçlarını kullandım)
-halı kaydırmaz ( halının altındakinden kestim :) )
- bnm için sıfır maliyet oldu :D
Görüntüler kaliteli değil ama anlaşılır.

Köpük tabağın 3 kenarınıi kestim. kenarlardan birini kesmediğim 4. kenara ekleyip rampayı uzattım.altta kalan kısmına sert birşey yapıştırarak güçlendirebiliriz
mailto:/1z2kemp.jpg mailto:/wl6cfd.jpg

mailto:/124ts7n.jpg

Şeffaf pvcyi( defter kapağı) köpük tabağımızın 3 tarafını kaplayacak şekilde ölçüp kesiyoruz.Rapma tarafı boş kalacak. daha sonra Yapıştıralım
mailto:/29dees1.jpg mailto:/zwfb7a.jpg

mailto:/2dikqix.jpg

Şimdi Pvc mizi köpük tabakla birleştirme zamanı. Dikkat etmemiz gereken şey pvcnin kaplumbağanın uzanamayacağı yükseklikte olması gerekir.
mailto:/hrhavt.jpg mailto:/2usbevd.jpg

Halı kaydırmaz ekleme sırası
mailto:/2wd5blu.jpg mailto:/euppch.jpg

Daha sonra tutkaçlarımızla sabitleyelim. Alternatif olarak fazlaca sabitleciyi çeşitlendirebiliriz. Yeterki kuru alanımız kaplumbağa üzerine çıktığında sallanmasın veya devrilmesin.

mailto:/al4una.jpg

Ve benim küçük akvaryumumda nasıl durduğuna bakalım :) Bence oldukça şirin ve yer kaplamıyor.
mailto:/2vmu58g.jpg mailto:/2heab0m.jpg

Cvp: Kuru alan - farklı dizayn - resimli

Gayet guzel bir calısma.Bende kullanabilirim :D

Ama tutkaçlaral oraya nası tutturdunuz.:ff::ff:

çok güzel olmuş

Çok saolun :)

memolik12' Alıntı:
Gayet guzel bir calısma.Bende kullanabilirim :D

Ama tutkaçlaral oraya nası tutturdunuz.:ff::ff:

Akvaryumun dışına köpüğe destek olması için tam altına koydum. kaplumbağayı taşıyabiliyo o şekilde. ama bnm kaplumbağam tırmamanmaya çalıştığı zaman devriliyo. o yuzden bi destek daha yaptım. akvaryumun dışına köpüğün altına koydum sert mukavvadan 2 destek daha. onlarıda akvaryumun çerçevelerine dayadım. Şimdi top oynasa devrilmez :)[/b]

elinize kolunuza sağlık güzel olmuş.

Çok Güzel Olmuş Bende Yapmayı Düşündüm Tşkler.

emeğinize sağlık ama bir noktaya değinmek isterim.

Eğer evinizde merkezi ısıtma yoksa veya ev ısınız düşük değerlerde ise kuru alanın üstünü kapatmanızı ve hatta bir lamba yardımıyla bu bölgeyi ısıtmanızı öneririm.Kuru alan ısısı hakkında araştırma yaparsanız bu konuda bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.Tabi ısı konusunda sorun yoksa ayrı.Tasarım olarak çok güzel ve kullanışlı olmuş.Emeğinize sağlık.

Geri