Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan hakkında yardım

SiyahSevenAdam

Bronz 5 Üye
Daha önceden arkadaşımın kendi eemek verip yapmış olduğu bir kuru alanım vardı Yeni büyük bir akvaryuma geçtiğim için kendim benzer birşey yapmak istiyorum ama yapan arkadaşım askerde olsuğu için görüşemiyoruz bu konudan dolayı tek yardım talebim Camdan yapıcam Kaplumbağaların duracağı zemin çıkmaları için yapılan yokuşu yine camdan yapıcam ama cam çapraz duracağı için slikonla yapıştırınca tutması için çok ince bir pay var Ve aralarında boşluk kalıyor ve dügün tam bir şekilde yapışmıyor bunun için ona destek vericek veya destek olalmesi için bir yöntem varmı

Cam üstü kuru alan mı; su içi sehpa mı yoksa akvaryum içine yan camlara taban cam ve rampa olan parça camı mı silikonlayacaksın ?

Hayvanların kabuk boyu ve kullanacağın camın kalınlığı nedir ?

Cvp: Kuru alan hakkında yardım

Su içinde sehpa şeklinde yapıcam Cam kalınlığı olarak henüz camları kestirmedim ama dayanıklılık konusunda fikir verirseniz ona göre kestircem kuru alanın zemini genişlik 25 uzunluk 40cm olucak rampada ona göre genişlik 6-7 cm kestiricem ayaklıklarda 45 cm uzunluk genişlik 25 cm bu boyutlar ama belki daha da küçülte bilirim akvaryumum iç genişliği 45 cm uzunluğu 1m Rahat ve yeterli uzun ömürlü olsun istyorum Kaplumbağalarım 8-9 cm arasında şuanda yine rampayı o düz taban için nasıl durdurabilirim örnek model şuanki küçük olan kuru alanım ama camın üstüne çim gibi olan veya bu şekilde tahta şişleri yapıştırmıştık slikonla olmuştu aralarında boşluk da var yine o tar birşer yapıcam

Veya bana daha rahat kolay yapılabilecek bir kuru alan bilgisi video linki verirseniz onuda yapabilirim.

Ekli dosyalar

• IMG_0258.JPG
    IMG_0258.JPG
    1,006.7 KB · Görüntüleme: 62
  • IMG_0257.JPG
    IMG_0257.JPG
    790.9 KB · Görüntüleme: 63
Akvaryum cam kalınlığı nedir ? Bir de yüksekliği ? Bu kuru alan için kullanacağın cam 6 mm olacak.

Bu konuda şöyle bir sehpa çizdim. Buna göre ölçü ayarı yaparsın. Düşünürsen tabi.
mailto:/forum/konu-cam-sehpa-kuru-alan-kullanan-var-mi-acaba-varsa-resim-gonderebilec-birisi.html

Cam kalınlığı 1cm Yükseklik 60 cm ama kapak var üzerinde ortalamada tam cam kısmı 56-57 cm geliyor .

Ekli dosyalar

• IMG_0270.JPG
    IMG_0270.JPG
    929.7 KB · Görüntüleme: 66
Sana en uygun ve ömürlük olan cam üstü kuru alan. Kapağı kullanmıyoruz. Hayvanlar büyüdüğü için amonyak seviyesi de yükselecek. Buna yoğun nemde eklenince bu hayvanlar için iyi olmaz. Şu an için dahi kullanman uygun değil. Kapağı ısıtıcının olmadığı, havanın soğuk olduğu hallerde geceleri akvaryumun iç havasını yumuşatmak için kullanırız. Yoksa normal durumda akvaryum üstü her zaman açıktır. Kuru alan akvaryumun yarısını kaplar.

Dolayısıyla akvaryum üstü kuru alan şart. Şimdi yaptırmazsan sonra yaptıracaksın illaki. Cam kalınlığı buna uygun.

Artık dış filtre kullanma zamanında gelmiş. Bu şekilde sürekli temizlikle uğraşıp eziyete giriyorsun. Su oranı da az en az iki katı olacak. Cam üstü kullandığında yukarıdan 10 cm kadar boşluk bırakacak şekilde komple su doldurursun. Silis kumu da ihmal etme o da gerekli yoksa hayvanlar birbirine sarar. Oyalanacakları birşey lazım.

Cem bey diğer konu başlığında yazmış olduğunuz su içi kuru alandan vazgeçtim çünkü pek birşey anlıyamadım gerçekten sizin deyiminize göre akvaryum üstü kuru alan benim için daha iyi bunda hemfikiriz o zaman dış filtrem var 800 lük ama şuan akvaryum yeni ve bir türlü düzeni oturtamadığım içinde sıkıntı yaşıyorum gerçekten Bazı arkadaşlar kaplardan bazıları ve sizde camdan yaptırmışsınız normal plastik kapla yapmak ne kadar sağlıklı eğer sorunsuzsa öylede yaparım derseniz cam daha iyi öyle yapıcam Ama yine en büyük sorunum şu RAMPA YAPMA işini bir türlü çözemiyorum plastik olursa nasıl yapıcam cam olursa nasıl yapıcam cam kestirdiğim yerde böyle bir ramoa şeklinde bana cam kesicen bir imkanda yer yok bununla ilgili detaylı yardımcı olursanız sevinirim

Eğer istanbul içinde bir yer tanıdık varsa orada çok uçuk bir fiyat olmazsa yaptırmak isterim hatta

Ayrıca plastik kuru alanı yaparsam akvaryumun üstünde sağlam bir şekilde durması için yine slikonla yapıştırmam mı gerekiyor bunuda iletirseniz sevinirim

Kuru alanın silikon ile sabitlenmesi doğru olmaz. Hem akvaryumu hem de kuru alanı temizlemede sorun olur. Akvaryum üstüne koyduğun taktirde ende her iki yanda 5 cm kadar çıkıntı yapmalı. Hafif ve esner yapıda olduğu için kaykılıp akvaryum içine düşebilir. Sabitlenmesi sıkıntılı olur. Hayvanlar ağırlaştıkça hafif olduğu için yerinden oynar.

Orta kısmından 20 cm kadar bir payı iki yandan üstten aşağı hizasına kadar kesip eğeceksin. Bu rampa olacak. O alt kısımdaki parçayı ocakta ısıtarak eğeceksin. 45 dereceden fazla dik eğim verme. O şekilde tutup soğumasını bekle. Sertleşince o şekilde durur. Burada dikkat edeceğin şey ısıya karşı dikkatli tutman. Çok yakın tutarsan erir gider. Hafif ısıtıp kaldır yine yaklaştır yine uzaklaştır. Rampayı uygun şekle getirince alt kısmından kap altına doğru bir plastik parça yapıştır bu sabit tutar. Hayvanlar çıkarken rampa eğilmez.

Sağlıklı ve temiz olan camdır. Hayvan çıktığında dışarıyı seyredebilir. Tehdit oluşturabilecek şeyleri görebildiği için bu hayvanların rahatlamasını sağlar.

Cam kuru alanı benim kuru alanı örnek alarak yaptırabilirsin. Eğimi 45 dereceden biraz yukarı olabilir 40 derece gibi ama uzunluğu uç kısmı 10 cm kadar su içine girebilecek gibi olsun yoksa hayvanlar çıkamaz.

Bu mesafeyi şu şekilde saptayabilirsin. Metre ve su terazisi kullan. Bunları birinden bulursun. Metreyi akvaryum üst hizasından tutacaksın. Metre ile su terazisini üstüste koy. Terazi üstünde 45 derecelik açı gösteren kapsul var. Ona göre eğim vererek aşağı doğru metreyi ve teraziyi çapraz biçimde uzat. Kaçış boşluğu ve 10 cm kadar suyu alacak biçimde uzatıp metrede gelen sayıya bak. Biz 45 derecelik açı verdik. Buna tatlı bir eğim vermek için su içindeki ucu az birşey kaldır çok değil. Eğim ne kadar az olursa rampa o kadar uzun olur. Uzun olması iyi olmaz. Bu seferde inerlerken karşı cam ile mesafe az olacağı için sürekli çarpacaklardır. Kaçış boşluğunu da 7-8 cm kadar bırak. Fazla olmasın 10 cm suya gireceği için rampayı uzun tutmak zorunda kalırsın.

Rampanın yanlarına da yelpaze biçiminde cam yaptırırsın. Ben sonradan yaptırdım hayvanlar büyüyünce rampa kenarından dışarı atlamaya başladılar. O konuda son halinin bir resmini koymuştum diye hatırlıyorum. Benim kuru alanın birebir ölçüsünü yaptırabilirsin. Yalnız akvaryum eni farklı ende dış kenarlardan birer cm uzun yaptır. Benim akvaryumda 50 cm idi. Ben kuru alan enini 52 cm yaptırdım.

Bundan dar yaptırma içlerinde dişi vardı diye hatırlıyorum. O hayvan büyüdüğünde manevra yapmada zorlanmasın.

İnternetten bulduğum şu resimdeki kuru alanı camcı ile konuştum lazer ile rampayıda birleştiricek slikonla destekleyip Rampanın ucundan kaç cm suyun içerisinde kalsın ve açısı kaç olsun bunu yazarsanız sevinirim birde bahsetmiş olduğunuz camı oturtma sistemi sanırım aynı akvaryum kapaklarında olduğu gibi onuda camcıya söylerim ona göre yaparız Maliyet olarakta çok uygun bir fiyat verdi Camların kalınlığı 6mm olucak Kenar yükseklikleri 25cm olarak düşündüm İyi mi dir buda son kez ölçüler üzerinde bilgi verirseniz sevinirim sizin akvaryununuzu gösterdim ama onunla ilgili net birşey demedi ama ben sizinkine benzer diye bu da aklıma yattı

https://i.hizliresim.com/lbBzvE.jpg

Taban camı 8 mm olsun bendeki 8'lik olduğu halde çatladı. yan ve rampalar 6 mm camdan. Ben 25 cm yapmıştım ama hayvanlar lambayı indirip üstüne basarak atlıyorlardı. Tabi bunu yapan dişilerdi. Yumurtlama zamanı yer bulmak için kaçıyorlardı. Keşke 30 cm yaptırsaydım dediğim oldu. 30 yaptır garanti olsun. Yada 28 cm.

İki yan camı taban camından 3 cm aşağı sarkıt ki kaykılıp düşmesin bu camlar akvaryum üstünde tutar. Arka cama uzantı yaptırma akvaryum üstünden temizlik yaparken öbür uca kaydırabilesin. Yani 30 cm yükseklik yaptırırsan yan camları 33 cm kestir. Arka camı 30 cm. Kuru alan eni akvaryumun dışından birer cm uzun olsun ki akvaryum üstüne rahat otursun.

Su içine 10 cm kadar girecek rampa ucu. Eğimi 40 derece gibi yaptır. 45 dereceden yukarı dönük olarak. Rampaya yandan bak, rampayı üçgenin geniş kenarı gibi düşün. Taban camından su içine doğru dik kenar 18 cm olacak. 8 cm kaçış boşluğu 10 cm su içine pay. Buna göre 40 derecelik açı ile rampayı uygun uzunluğa getir.

Ben köşelerde dönüşler yaptırdığım için bunlar maliyeti artırdı. Basit düzende düz çerçeve uğraştırmadığı için ucuz olur.

Rampayı iyi desteklesin. Hayvan 1 kilo ağırlığa kadar çıkıyor.

Geri