Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan İçin Taban Malzemesi Seçimi

ArdaSrrsy

Yeni Üye
Merhabalar,
1 metrelik akvaryumum tabandan çatladığı için acilen bir akvaryum almak zorunda kaldım. Maalesef 80 cm'lik ortasında atkısı olan bir akvaryum bulabildim. Ortasında bir cam parçası olduğu için yeni kuru alanı oraya kurmaya karar verdim. Camcıya istediğim ölçüleri kestirdim ve kuru alanı silikonladım, rampa için de pleksi kestirdim. Şuan da silikonu kururken bende taban malzemesi aramaya çıkacağım.
Taban malzemesi için kıvırcık paspas alsam uygun olur mu, suya kimyasal salınım yapar mı ?
Bir de paspası cama akvaryum silikonu değil de şeffaf silikon ile yapıştırsam suyu zehirler mi?

Bu paspastan alabilirsin. Suya kaymaması için tek parça olsun. Akvaryumun tam ölçüsü nedir. Cam kalınlığı kaç cm?
Bir de genel bir resmini atabilir misin?

Cam kalınlığı uygun ise kuşağı kesip çıkarabilir. Kayıtlarla destekleriz.

80x40x50(Yükseklik) tam ortada bir tane kayıt atılmıştı 15 cm civarı bende o kayıtın arkasına bir 10 cm uzunluğunda bir cam kestirdim ve camdan yanlarına ve arkasına duvar olacak şekilde silikonladım. Sanıyorum fotoğrafla anlatması daha kolay olacak... Eve geldiğim zaman bir resmini atayım. Camın o kadar kalın olduğunu sanmıyorum, en yakın akvaryumcudan kendisinin eskiden balık için kullandığı bir akvaryumu aldım çünkü.

Kuru alanın tabanında çim kullanıp rampasına taş silikonlayabilirsiniz.

20210223_153014.jpg

Bu çimi trendyoldan almıştım oldukça yumuşak ve dayanıklı. Kaplumbağa tırnaklarıyla çimi çıkaramıyor.

Taş ağır gelirse rampayı çizgi çizgi silikonlayarak yapabilirsiniz forumdaki bir arkadaş öyle yapmıştı.

odRnQQ.jpg

Dediğiniz gibi fotoğrafını atarsınız. Cam kalınlığını ölçmeniz iyi olur fazla ağırlık binerse cam çatlayabilir.

Kuru alanın tabanında çim kullanıp rampasına taş silikonlayabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 3145

Bu çimi trendyoldan almıştım oldukça yumuşak ve dayanıklı. Kaplumbağa tırnaklarıyla çimi çıkaramıyor.

Taş ağır gelirse rampayı çizgi çizgi silikonlayarak yapabilirsiniz forumdaki bir arkadaş öyle yapmıştı.

Ekli dosyayı görüntüle 3146

Dediğiniz gibi fotoğrafını atarsınız. Cam kalınlığını ölçmeniz iyi olur fazla ağırlık binerse cam çatlayabilir.
Bende kuru alanın zeminini sizinki gibi çim yapmıştım lakin benimkiler onu parçalıyorlar, sıkıntı parçalamaları değil hem yiyorlar hemde filtre temizliği yaparken süngerden çim artıklarını temizlemek zulüm oluyor :)
Acaba kuru alan zemine lav kırığı yapıştırmak nasıl olur ?

Yassı çakıl olacak yada yukarıda yazdığım "akvaryum üstü kuru alanım" konusundaki paspastan olabilir. Bunu çıkarılıp yıkanması kolay ve ağırlık bindirmemek için tercih ettim. Farklı renkleri mevcut.

Yassı çakıl olacak yada yukarıda yazdığım "akvaryum üstü kuru alanım" konusundaki paspastan olabilir. Bunu çıkarılıp yıkanması kolay ve ağırlık bindirmemek için tercih ettim. Farklı renkleri mevcut.
Ben biraz daha doğal bir ortam oluşturmaya çalışıyorum Cem bey, yoksa sizin konuları baştan aşağı okudum kaç kere :)

O zaman 1-2 cm boyda yassı yada biraz oval çakıl olsun. Sivri uçlu çakıllar altbağayı çizer.

Geri