Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan ısıtıcısı

duncode

Yeni Üye
Arkadaşlar benim akvaryumumda su ısıtıcı mevcut.Ancak kaplumbağalarım için kuru alana çıktıklarında ısıtıcıya ihtiyacım var.Masa lambam var acaba ona kaç wattlık bir ampul takmam gerekir.ısınmaları için?
Edit tubidik: Başlık içeriğe uygun şekilde düzenlendi.

RE: Isıtıcı için

Kuru alanı ısıtmak için dediğiniz gibi bir masa lambası kullanabilirsiniz.
Kuru alanın sıcaklığını 32-33 derece civarında tutan bir lamba kullanabilirsiniz.
Ben 50W spot şeklinde olan sürüngen lambalarından kullanıyorum.

masa lambasında beyaz 11 wattlık tasarruf ampulu var.acaba bu ampul yerine kaç wattlık almalıyım?ayrıca max 40watt kullanılır yazıyor masa lambasında.

Forum da bir arkadaş (tuncomunco) infrared lamba kullanıyordu ve memnun olduğunu yazmıştı.Eğer forumda araştırma yaparsanız ayrıntılı açıklamasını da bulabilirsiniz.

Kaç watt olacağı önemli değil.Önemli olan kuru alana uzaklık ve o uzaklıktan kuru alanı ısıtabildiği derece... :)
UVB Lamba kullanırsanız kaplumbaganız için en faydalı lambayı kullanmış olursunuz.UVB lamba nedir bilmiyorsanız araştırarak bulabilirsiniz :)

Kuru alanı kaplumbagaların değemeyeceği uzaklıktan 31-33 yapabilen bir lamba yeterli olur.Kesin birşey diyemeyiz kısacası :)

Bide masa lambanın açma kapama düğmesi ayarlıysa
furkan54ozan ın dediği gibi
kaç wat olduğu pek önemli değil. Ayar düğmesinin marifetiyle nekadar aydınlatıcağını ve uzaklığını ayarlıyarak istediğin ısıyı sağlayabilirsin. Masa lamban ayarlı değilse milyoncularda 5- 6 TL ye bulabilirsin. Fakat tasarruflu beyaz ampuller yeterli ısıyı sağlıyamazsın ve gözlerini rahatsız edersin. Uzun vadede körlüğe neden olucağını okumuştum. Bildiğimiz klasik tungsten telli ampul kullanırsanda yosunlaşmayı ve suyun yeşermesini hızlandırırsın. En ideali pet shoplarda 15 - 20 TL arası kolaylıkla bulabileceğin 50 - 100 watlık Daylıght yada
zencefil
in yazdığı gibi infrared lamba kullanabilirsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ayarlı bir anahtar alman iyi olacaktır. Philips'in spot lambaları ayarlanabiliyor.

Geri