Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Mantar Hastalığı mı? kireç mi?

fsn

Yeni Üye
Merhaba, kaplumbağıyı aldığım zaman kabuğu çok sağlıklı ve yeşildi. Fanusuna belli bir süre sonra küçük küçük taşlardan koydum. Kendini taşlara çarptı. Bir süre sonra da kabuğunda bu şekilde beyazlıklar oluşmaya başladı. Mantar olduğunu düşünerek sabah ve akşam kabuğuna batikon sürüp suyuna metilen mavisi ve vitamin damlatmaya başladım. Fakat gözle görünür bi değişim göremedim. Sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_6024.jpeg
    IMG_6024.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 42
Foruma hoşgeldiniz.

Taşları çıkarın. Akvaryuma geçin bu kaba ölüm kabı deriz. Bunda hayvan gelişemez. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Hayvana ait orta sert diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça ve fazla bastırmadan ovalayın sonra kaba emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Sonra bir daha resmini çekin.

Hayvanın gözlerinde bir problem var mı?

Hangi marka yemleri kullanıyorsunuz?

Hayvanın iştahında problem var mı?

Merhaba, nasıl bir akvaryum kullanmalıyım?
Akvaryumun içine ne koymalıyım?
Kaplumbağam çok hareketli, iştahı oldukça yerinde ilk günden beri yem kabını gördüğü an koşarak geliyor ve yemi saniyeler içinde yiyor. Gözlerinde herhangi bir sorun yok gayet iyi. Önerebileceğiniz yem varsa onu da yazabilirsiniz. Bu vitamini yemine damlatıp ya da suyuna o şekilde kullanıyoruz. Cevabınızı bekliyorum ona göre bir akvaryum almaya gideceğim. G

Ekli dosyalar

• IMG_6051.jpeg
    IMG_6051.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_6048.jpeg
    IMG_6048.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 26
  • IMG_6050.jpeg
    IMG_6050.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 23
  • IMG_6049.jpeg
    IMG_6049.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 28
Düzdikdörtgen akvaryum olacak. Ölçüyü belirleyin. Ona göre ekipmanları önereyim. Su ısıtıcı, ısıtma lambası, iç filtre ve kuru alan olacak. Tabanda vitasand pro78 marka sarı silis kum kullanıyoruz.

Ek olarak tetra reptomin baby alın.

Gammarusu bitince kutuda alın açık yem kullanmıyoruz. Bu bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir.

Merhaba, normal balık akvaryumu mu yoksa bu tarz bir akvaryum mu almam gerekiyor?
Bu akvaryumun ölçüleri 23/23/19
Ölçüleri söylerseniz ben ona göre bulabilirim.
Cinsiyeti erkek olarak söylendi. Nasıl anlayacağız o konu hakkında da bilgi alabilir miyim?

Ekli dosyalar

• IMG_6055.png
    IMG_6055.png
    2.7 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_6056.png
    IMG_6056.png
    261.3 KB · Görüntüleme: 8
Bunlara paludaryum deniyor. Birkaç aydan fazla kullanılamaz.

Camcıya da yaptırabilirsiniz. En azından 50*25*30h ve 6 mm cam kalınlığında minimum baz olmak üzere daha büyükte yaptırabilirsiniz. Yada alabilirsiniz. Bu ölçü 1 seneye kadar götürür.

Tamamdır teşekkür ederim hepsini temin ediyorum. tetra reptomin baby yemini internette bulamadım nereden temin edebileceğimi biliyor musunuz? Yoksa başka bir yem tavsiye eder misiniz? Birde kaplumbağayı kaç gün arayla kaya tuzuyla fırçalamam lazım ve suyunu değiştirmeliyim?

Fırçalamaya gerek yok olan plaka altında kalanlar onlarda plaka açılıp atılmadan çıkmaz.

Vitamin damlayı haftada bir ağzına yada stick yemine bir damla damlatıp verin.

Repto baby kalmadıysa tropical axothl veya tropical biorept supreme young yemi alabilirsiniz.

Atakan petshopta var ikisi de. Bu da alışveriş yaptığımız siteler arasında.

Teşekkür ederim bilgiler için çok yardımcı oldunuz hepsini uygulayacağım.

Tekrar merhaba ben dediğiniz her şeyi temin ettim yemi günde kaç tane ve sabah akşam olmak üzere mi vermeliyim?

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün 8 cm sonrası tek öğüne düşeriz.

Şu an hangi yemler var elinizde?

Yeni gördüm. Cinsiyet 10 cm kabuk boyuna doğru anlaşılır.

tropical biorept supreme young yemi elimde mevcut kaplumbağam şu an 4,5cm kabuk boyunda

Tamam sabahları tropicali atın bakın yemede zorlanırsa ikiye kırıp verin. Gagaları henüz yumuşaktır ısırırken zorlanırlar.

Akşamları da gammarus verin. Stick yemin boyu 1 cm var mı?

Tamam sabahları tropicali atın bakın yemede zorlanırsa ikiye kırıp verin. Gagaları henüz yumuşaktır ısırırken zorlanırlar.

Akşamları da gammarus verin. Stick yemin boyu 1 cm var mı?

O zaman stick yemden yeme durumuna bakın 1,5-2 adet gammarustan 5 tane verirsiniz. Stick sabah gammarus akşam

Bize sabah 1 gammarus akşam bir gammarus verin dediler stick yemi almadan ve size sormadan önce böyle devam etmiştik fazla verirseniz ölür daha yavru dediler şimdi sizin dediğiniz gibi devam edicem teşekkür ederim.

Onları dinlemeyin. Hayvanlar büyümesin diye aç bırakırlar. Büyük hayvanı alan olmaz. Bari bir stick deseydi.

Tamamdır her şey için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Geri