Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan ısıtma

sercan159

Altın 1 Üye
Arkadaşlar benim bir sorum var ben 40 wattlık soft ampul kullanıyorum.Ama kuru alana 5 cm uzaklıkta olmasına rağmen sıcaklık 30,5 ile 31 derece oluyor.5 cm çok yakın bir 35 36 olması gerekirken 30 derece sıcaklık neden acaba ampul soft diye mi ?

Cvp: Kuru alan ısıtma

Soft olsa bile ısıtması lazım 5cm de çok yakın zaten. Belki elinizdeki derecede bir problem vardır. Genel anlamda kuru alana elinizi uzattığınızda bir sıcaklık oluşuyorsa yeterlidir,tabii eliniz oda sıcaklığındayken.

Yani yeterlidir o zaman ama bir ara başka bir termometre ile de ölçmeye çalışın, bir de 5 cm çok yakın, kapluşlar su sıçratabilirler, ampulun üzerine tırmanmaya çalışabilirler bu sırada yanabilir elleri, daha önce yaşadığım için söylüyorum boylarının uzanabildiği her yere tırmanmaya çalışıyorlar :)

31 derece de yeterlidir. Önemli olan suyun sıcaklığından 2 derece kadar yüksek olmasıdır; ancak 5 cm çok yakın. Örneğin ben şu an 25 watt soft ampül ile 10cmden 32 derece elde ediyorum. Sıcaklığı doğru ölçmek için kaplumbağanızın güneşlendiği bölgeye termometreyi en az 15 dakika tutarak ölçüm yapın.

Bir de odanın sıcaklığı da önemli tabi. Oda soğuksa 40 watt yetmiyor olabilir diyeceğim ama çok düşük bir ihtimal..

Ampulün yakın olmasının gözleri açısından bir zararı olur mu? Ayrıca uv lambasının uzaklığı ne kadar olmalı tahminen?

Soft(boyalı) ampul kullanırsanız ışık kaplumbağalara zarar vermez.
uvb lambası 15-20 cm arası bir mesafede kullanılırsa yeterli olacaktır.

zencefil' Alıntı:
Soft(boyalı) ampul kullanırsanız ışık kaplumbağalara zarar vermez.
uvb lambası 15-20 cm arası bir mesafede kullanılırsa yeterli olacaktır.

çok teşekkürler.

25cm den sonra uv lambalar etkisini yitirmektedir. Tabi bu floraslar için yapılan bir çalışma ama diğerleri için de geçerli olabileceğini düşünüyorum.

Geri