Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hastalık

Gülizar

Bronz 4 Üye
Merhabalar bı sorum olacakti Su kablumbagamin kabuğunda yumuşak sarı bir leke var yaşadığım şehirde veteriner yok malesef yardimci olursanız sevinirim onu kaybetmek istemiyorum çok üzgünüm .😢

Ekli dosyalar

• 16832268990841877285576645478730.jpg
    16832268990841877285576645478730.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 15
Tırnakla kazınıyor mu yoksa plaka içinde mi?

Suya girdiğinde gözüküyor mu?

Korkmayın kaybedilecek bir durum yok hayvan görünüş olarak sağlıklı.

Suya girince de görünüyor hocam yani önceden yoktu ama yumuşamış dokundugumda yumuşak ti içten iltihapli gibi sanki dışarı çıkarmıyorum normalde fotoğraf çekebilmek için çıkardım suyun içindeyken de sürekli saklaniyor hep taşın altına giriyor sadece yemek vakti yemek yiyip köşesine çekiliyor

Yüzeyde değilse plaka içine işlemiştir. Plaka atana kadar çıkmaz. Mantar ise ısıtma lambası onu kurutur, yayılmasını önler.

Anlıyorum günlük yarım saat guneslenmesi için güneşe bırakıyorum suda iken ve gölgelik alan da bırakıyorum yeterli olur mu sizce

Hayvanı güneşlendirmeye çıkarmayın ısıtma lambası alın
Bu konudan bilgi edinebilirsiniz :

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim şu an bı kovada barınıyor akvaryuma almaya cesaret edemedim daha küçük diye alayım mı peki su seviyesi ne kadar olmalı akvaryum 25 litrelik foto gerekirse atabilirim onun için en uygun yaşam alanı yapmaya hazırım yeterki sağlıklı ve uzun bı ömrü olsun

Akvaryumun fotoğrafını lütfen gönderir misiniz

Tabiki buyrun Su ısıtıcı aldım sıcaklığı sabit olsun diye ama su seviyesinden dolayı kullnamak mümkün değil galiba

Ekli dosyalar

• 1683311568877310982671142709785.jpg
    1683311568877310982671142709785.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 4
Bu akvaryuma geçmeden önce buraya kuru alan yapmanız gerekiyor şurdan bilgi alabilirsiniz :
Kuru alanı hayvanın kaçamayacağı yüksekliğe kurmayı unutmayın.

Dipteki bütün taşları çıkartın.
Kuru alan geldikten sonra su seviyesi bayağı bi yükselicektir su ısıtıcıyı takıp 28 dereceye ayarlarsınız.
Isıtma lambasını muhakkak alın.
Su ısıtıcı , kuru alan ve ısıtma lambası en gerekli malzemeler.

Hayvanın büyümesiyle orantılı olarak akvaryumu büyütmek durumuyla karşılacaksınız ona göre bu akvaryumu hazırlayın ya da daha büyük akvaryumlara geçin.

Anladım teşekkür ederim ilginiz için en kısa zamanda uygulamaya geçecem ama ısıtıcınin tamamı su içinde olmalı su az ise bu biraz zor olacak

Su seviyesini net olarak cevap veremem ama fotoğraftaki su seviyesi yeterli değil onu kesin olarak söyleyebilirim. Min 30 litre su kaç yıl götürür eğer bu akvaryumu kullanacaksanız kuru alanı hayvanın kaçamayacağı max yüksekliğe kurun(hayvanın bir sıkıntı çıkmazsa zamanla büyüyeceğini de unutmayıp ona göre kurun) bu şekilde su ısıtıcıyı da takarsınız su seviyesi de yükselir.

Bu sureçte hayvanın suyu soğuk olmasın , üşütmesin dikkat edin.

Anladım sadece fazla olursa sıkıntı olur mu diye endişe ediyorum hadi balık neyse de sürüngen için su çok olursa sorun olur mu diye sordum 😊

Hiç sıkıntı yok bu hayvanlar derin sularda yüzebilirler . Boyca uzun akvaryum yüzüp gelişmesini, derinlik ise akciğerlerinin gelişmesi ve nefes tutabilme kapasitesini artırır. Endişe etmenize gerek yok.

Çok sevindim o zaman yarın ilk iş onun yuvasını hazırlamak olacak tüm bilgiler için tekrar teşekkür ederim yavrumu çok sevdiğim için zarar gormesini istemedim ondan bu endişem benim için sıradan bı hayvan değil çok değerli bı varlik

Kafanıza takılan bir soru olursa mutlaka sorun :)

Hayvan sağlıklı. Minimum 15 cm derinlikte su olmalı. Bu yatay konumlandırmalı tam batan su ısıtıcılarda alt sınır.

Su ısıtıcı ısıtma lambası ve kuru alan öncelikli.

Dikkatte alacağım umarım herşey güzel olur onun için teşekkür ederim 😊

Geri