Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Önerisi

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhaba millet.
15cm kabuk boyunda bir kaplumbağam var. Ona uygun olarak nasıl bir kuru alan önerirsiniz? Link atarsanız sevinirim.

Cvp: Kuru Alan Önerisi

Hazır olarak almayı düşünüyorsanız aşağıdakilerin boyutu sizin kaplumbağanız için uygun görünüyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Boyut olarak büyük olan kaplumbağalar için her zaman asma kat öneriyorum.Ufacık turtle banklar bence eziyet gibi oluyor.
Tabi Ecem gibi akvaryumun uygun köşelerine birden fazla kullanılmadığı sürece bu hazır kuru alanları sıkıntı olarak görüyorum.

Zencefil' Alıntı:
Boyut olarak büyük olan kaplumbağalar için her zaman asma kat öneriyorum.Ufacık turtle banklar bence eziyet gibi oluyor.
Tabi Ecem gibi akvaryumun uygun köşelerine birden fazla kullanılmadığı sürece bu hazır kuru alanları sıkıntı olarak görüyorum.

Asma kat derken neyi kastettiniz acaba? Örnek verir misiniz Arzu Hanım

Bakın bu tip . Emre abinin akvaryumundan , kapluşunuz için en iyisi böyle bir kuru alan

Moderatör tarafında düzenlendi:

Merhaba,

Bende kuru alan arıyorum.
Sanırım sitede bilmeyen kalmadı :133:
Yeni bir şeyler bulursan bana da bir haber vermeni rica ederim.

İyi günler dilerim.

Benimde iki adet yeşilim var.12 ve 13,5 cm kabuk boyları var. 30cm e 37 cm kuru alanım var. Fotoğrafta görüldüğü gibi akvaryumun üst seviyesinden 8cm altta duruyor. Atlamamaları için yetersiz bir yükseklik biliyorum ama benim sorum farklı. Kuru alanın 3 kenarını illa kapatmalı mıyım ? Isı tutması için bu daha mi iyi olur? Yoksa sadece dışarı çıkmalarını önlemek için ön tarafına duvar yapsam yeterli midir ?

mailto:/img716/7379/dsc02408ia.jpg
mailto:/img706/885/dsc02409y.jpg
mailto:/img163/4263/dsc02410lb.jpg

Not: Fotoları tecrübe edinme amaçlı olarak farklı boyutlarda yükledim, yanlış anlaşılmasın ^^

evet kapatmalısın hatta 30 cm yaparsan ve alt kısım kaplumbağalarla birlikte o ağırlığı taşıyorsa üstüne kıskaç lambayı da monte edersin. duruşu bu şekilde olmaz kenara al böylece akvaryumun hayvanlar açısından ferahlığı da artmış olur. hemde rampadan rahat çıkarlar. ısı konusunda da avantajlı olur üç taraf kapalı ve lamba tepeden vuracak.

Cem' e kesinlikle katılıyorum. Hem etrafı kapatmanın bir avantajı arada cam vs açılırsa esintiden korunurlar. Ne kadar uzakta olsalar belli olmaz.

Hep bu bilgisisz satıcılar yüzünden oluyor. Önce akvaryumu yaptırıp sonra siteyi bulunca , içindeki her şeyi söküp evde dizayn etmek zorunda kaldım. :59:

Duvar yüksekliğini 30 cm yapmam çok zor akvaryumun yerinden dolayı. 20 - 25 arsı bir şey olacak gibi duruyor. Pleksi kestircem hafif olması için, en azından ışıkların yeri düzgün olacak :smile:

Isıtma lambasının gücü buna göre düşünülmeli. Yani 20 cm duvarda lamba aşağıda sarkacağı için zemine yaklaşık 12-15 cm mesafede olur. 40 w ampul rahatlıkla iş görür. UVB takılan lambayıda hafif yan tutarsanız tamamdır.

önerileriniz doğrultusunda 25 cm yüksekliğinde pleksiden duvar ördüm :smile: . Maşallah hiç yadırgamadılar 1 saat sonra çıktılar 3 saattir uyuyolar. rampayı söküp daha dibe alıcam keyifleri bitince, kuru alanımız bitti sayılır.

mailto:/img96/3934/dsc02418dd.jpg
mailto:/img546/696/dsc02420m.jpg

Çok güzel olmuş, elinize sağlık. Ufaklıklarada hayırlı olsun :)

furkan gerçekten güzel olmuş. hayırlı olsun. köşelere dıştan da bir silicon at desteği tam olsun. lamba kastırmasın. hatta ön kısmın üstünden de 4-5 cm'lik ende bir kayıt atıp iki kenarı köprü gibi birleştirirsen mükemmel sağlamlıkta olur. bende pleksi bulursam aynı bu şekilde yaptırıcam. pleksiyi nereden aldın ? daha doğrusu nerede satıyorlar ?

Cvp: RE: Kuru Alan Önerisi

AEK' Alıntı:
Çok güzel olmuş, elinize sağlık. Ufaklıklarada hayırlı olsun :)

Teşekkürler, sayenizde 5 senedir sahibi olduğum kaplumbağalara yeni yeni bakmaya başladım, şimdiye kadar boşa geçmiş zaman. Kuru alanı yukarı çıkarınca su seviyesinide arttırdım oda güzel oldu.

cem' Alıntı:
furkan gerçekten güzel olmuş. hayırlı olsun. köşelere dıştan da bir silicon at desteği tam olsun. lamba kastırmasın. hatta ön kısmın üstünden de 4-5 cm'lik ende bir kayıt atıp iki kenarı köprü gibi birleştirirsen mükemmel sağlamlıkta olur. bende pleksi bulursam aynı bu şekilde yaptırıcam. pleksiyi nereden aldın ? daha doğrusu nerede satıyorlar ?

Ben tabelacıya sormuştum, o da bana bu işleri yapan bir yeri söyledi kısmete yakın çıktı. Morpleksi diye bir yer. Camcı yada tabelecıya sormak en garantisi gibi.

Pleksiyi kestirirken artan bir parçayı atıyolardı dedim onu da verirmisin ben evde öyle güzel kesemiyorum, tam desteklik, geliştirmeler devam edicek katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

sen deyince aklıma geldi. geçen sene apartmanın isim numara tabelasını yaptırmıştım. aklıma gelmemişti iyi mi, sağolasın.

Bu kaplumbağaların ikiside mi erkek?

AEK' Alıntı:
Bu kaplumbağaların ikiside mi erkek?

Güzel bir sorun. Nasıl anlıyacağım bunu ? :smile: Eğer tırnak uzunluğuna bakarak anlaşılıyorsa birirnin tırnağı diğerinden daha uzun. Ama bilemiyorum tabii cinsiyetlerini.

Erkeklerin kuyruğu kalın-uzun ve ön ayak tırnakları uzun olur. En belirgin iki özellik.

İlk resimdeki arkası dönük kaplumbağanın kuyruğu kalın, erkek olduğunu düşünüyorum. İkinci resimdeki yüzü dönük kaplumbağanında tırnağı bayağı uzun geldi, gene erkek olduğunu düşünüyorum.

Geri