Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan Osmancan için sizce uygun mu?

sheida

Bronz 5 Üye
Merhaba,
Osmancan 1 haftadır benimle beraber. Kuru alan için pet shoptan kaya verdiler, kaya biraz alçak olduğu için ben de su seviyesini alçak tutmak zorunda kaldım. Bugün yeni kuru alan için 5 pet shop dolaştım ve veteriner olan bir pet shoptan sonunda bu mantarı aldım, çıkamaz diye çok korktum çünkü kaplumbağam suya o kadar hasretmiş ki 1 saat yüzdü. Sonra eski kayasını dik konuma getirip dayadım veyüzmeye doyunca önce kayaya ordan da mantara çıktı. Mantar seramikten biraz tırtıklı, üstündeki benekler de çıkıntılı.

1 .Su seviyesi iyi mi? Şimdi de çok mu yüksek olmuş?
2. Sizce kuru alan iyi mi? Cam platform yapmak istemiyorum yapamam da zaten :(

mailto:/20za4qv.jpg

mailto:/2sb4vb4.jpg

Su seviyesinin sınırı yok istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Asılı bir kuru alana göre çok kötü ama idare edebilir.

Öncelıkle hayırlı olsun.
Akvaryumunuzu ileride büyütmeniz gerekecektir. :)
Su seviyesi çok olmamış.Gayet normal hatta yukseltme sansınız varsa yükseltin derim...
Kuru alan çok hoş :) ileride kaplumbaganız buyudugunde akvaryum değiştiremezseniz kuru alandan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.Biraz fazla yer kaplıyor diye dusunuyorum :)

bence suyun içinde gereksiz bir kalabalık olmuş yüzme alanını daraltıyo ve görüntüsüde hoş değil yanındaki doğal kayalarlan o mantar ev çok kel alaka durmuş biri doğal goruntulu biri tam tersi ikisi yanyana sanki koycak birşey yokmuşta ne bulduysa doldurmuş izlenimi yaratıyo içinede sinmediğine eminim bende zamanında cok yasadım bu duyguları ( kucukken :p ) anlayabiliyorum suanki duygularını :D Alınmıyosundur umarım o kuru alandan seninde kapluşunda kurtulması lazım yapıcağın şey çok basit bi silikon, birde cd kapağı al sana mis gibi kuru alan :) ondan sonra yaşıyacağın iç huzur düşün mükemmel bir kuru alanın olucak kafan rahat, kapluşta rahat :D istersen sana yardımcıda olabiliriz kuru alanı yapman için. Cd kabın zaten vardır evde. Bir silikon alcaksın o kadar gerisi gercekten cok basit ama akvaryumu ilerde balık akvaryumu falan yapmak istersen camında silikon izleri kalır ona gore kararını vermelisin.

Arkadaşların dediklerine aynen katılıyorum :)
Mantar akvaryumu ortadan 2 ye bölmüş gibi görünüyor.Hem kaya hem mantar çok kalabalık yapmış.Kapluşa yüzecek yer kalmamış.
Cd kabını yanlış hatırlamıyorsam vantuzla sabitleyenler var.Silikona bulaşmadan daha kullanışlı bir kuru alan yapabilirsiniz :)

Yorumlarınız için çok teşekkürler, akşam yatmadan mantarı çıkardım kayayı akvaryum camına dayadım arkaya doğru. Mecbur suyu biraz azalttım.

Ya kayanın altına başka kayalar koyacağım yada başka bir kuru alan yapmaya çalışacağım camdan yada dediğiniz gibi Cd kabından.Peki CD kabı mika gibi birşey kokmuyor mu hep suda kalınca mecbur rampa kısmı su içinde olması lazım?Temizliği kolay oluyor mu?

Cd kabını kullanmadım ama kokacağını ya da bir problem olacağını zannetmiyorum.En sağlıklısı cam oluyor bence.Üstüne kapladığım halı kaydırmaz senelerce su içinde kaldı.Onda bile çok büyük bir bozulma olmadı.Temizlik açısından kayayı temizlemekten daha kolay olacağına eminim :)

Halı kaydırmazı yemiyor mu? :) Bir de yapay çim döşeyenler olduğunu gördüm örneklerden hangisi daha sağlıklıdır ve temizlemesi kolay olur, koku yapmaz?

Benim halı kaydırmazın kenarlarını epey bir kemirmiş :D Ama silikonlu olduğu için koparıp yiyemiyor.Halı kaydırmazın olduğu rampayı daha hiç temizlemedim :D
Çim döşeme harika görünüyor.Ben zamanın da kuru alana koymuştum ama nasıl becerdiyse tırnağını kırmıştı.Ondan sonra çıkardım ve kullanmadım.Ama bu benim keratanın yaramazlığından kaynaklanan bir durum :)

Bir de saatimin CD kabının maddesinden (mika gibi) yapılma bir kabı var temsili olarak cama dışardan yapıştırdım. Biraz küçük ama üstüne halı kaydırmaz koyup silikonla yapıştırsam bir süre idare eder mi? Yoksa yan kısmın kenarları biraz keskin gibi zarar verir mi?

mailto:/img20/1558/img3144ic.jpg

Uploaded with ImageShack.usmailto:/

Bizim CD kabından kastımız: mailto:/incele.asp?m=2&kategori=3&menu=22&yer=3

üzerini yumuşak birşeyle kaplamalısın bence..çünki çok keskin görünüyor.... o_O

Geri