Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Yapımı

TheSilici

Bronz 2 Üye
Arkadaşlar sizler için yeni bir kuru alan daha tasarlamış bulunuyorum.
İlk öncelikle sizin nasıl bir paludaryumunuz var bilmiyorum.Ama ben uygun ölüçülerle anlatayım. Siz kendiniz ayarlarsınız.
-----------------------------------------------
Plexiglassa diye bir ürün var genellikle tabelacılar da bulunur;cam daha saydam nerdeyse yok denecek kadar kamufle özelliği vardır(ama paludaryuma koymadan önce zımparalamak gerekir).Biz plexiglassa ile çalışacağız
-----------------------------------------------
Malzemeler:
#20*20 boyutunda plexiglassa
üstünü nasıl dizayn edersiniz bilmem ama ben yine de dekoru yazayım
#Dip bitkisi,yassı büyük çakıllar veya taşlar(dere çakılı ya da melek taşı),halı kaymaz,ıslak zemin paspası(bunlardan birini ya da ikisini kullanacağız tabi ki isteğe bağlı
#Akvaryum silikonu
----------------------------------------------
Yapım Aşaması:İlk öncelikle plexiglassa yı sipariş veriyoruz.Geldiğinde 20*20 boyutunda ki plexigllasamızı 4'e ayırıyoruz(üstünden bir keçeli kalem yardımıyla çiziyoruz).Böylece 20*20 boyutunda ki plexiglassa mız 10*10 luk karelere ayrılıyor.Önden bizim için uygun bir kareyi küçük bir işlemle tabelacı da ısıtıp o parçaya eğim veriyoruz(tabiki tabelacı yapıyor).Böylelikle bir karesi eğimli diğer kareleri ise L şeklini alıyor
Sıra geldi dizayna:
*Plexiglassamızın suya inen kısmını yassı büyük taşlarla kaplıyoruz
*Plexiglassamızın suya inen kısmını halı kaymazla kaplıyoruz
*Plexiglassamızın suya inen kısmını ıslak zemin paspasıyla kaplıyoruz
Boş kalan kısmı taşlarla süsleyebiliriz ama düz bir zemin olması için taşların arasında ki orantıyı iyi ayarlamalıyız veya boş kalan kısmı dip bitkisi ile donatıp bir kaplumbağa bahçesi yapmış oluruz

Hadi bakalım kolay gelsin:)

Paylaşım için çok teşekkürler, elinizde konuyla ilgili fotoğraflar varsa onları da bekleriz.

Evet resim eklersen daha da açıklayıcı olur.Kulağa gayet hoş geliyor doğrusu.

Resim olsaydı daha açıklayıcı olurdu.Ama yinede fikir almış oluruz.Teşekkürler.
İyi forumlar.

yaa keşke görebilseydik nasıl bişeye benziyor diye ama ii fikir olsa gerek :) Size gelen maliyeti ne kadar peki ?

Güzel Bir Anlatım.Teşekkürler.kuru alanı olmayanlar veya kuru alanı yenilemek isteyenler için yararlı.
benim kuru alanım camdan yaptırdım,eğimli . üstündede halıkaydırmaz var ama kapluş sagolsun halıkaydırmazı suya çekıyor tırnagıyla :D

Geri