Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alan

Ozgeplttt

Yeni Üye
Merhabalar akwaryumumda yeterli kurı alan yoktu we bende sitenden bi kaç yardım alarak indirimli bi kuru alan sipariş werdim we akwaryumuma yerleştirdim fakat kaplumbağam hiç kurı alanda durmuyo ampulum armut 40 w soft hasta falan olduğunu düşünmüyorum yemini yiyo akwaryumun içinde beni görünce yüzmeye başlıyo kuru alanın altında duruyo bazen baktığımda ne yapmam gerekiyo ???

Lambayı rampaya doğru çevireceksin. Hayvan ısıyı algılamalı ki çıksın. Yalnız kuru alan hayvanın savunmasız olduğu noktadır. Bu sebeple tehdit algılarsa çıkmaz. Onun için civarında fazla hareket olmamalı. Mümkün olduğunca az görün. Seni görürse çıkmak istemez. Bu güvene dayalı bir durumdur. Hayvan kendisine zarar vermeyeceğini anladığında çıkacaktır. Gereksiz yere eline alma bu hayvanı strese sokup senden uzaklaştırır. Her ne kadar güvenbağı oluşsa da hayvan yetişkin olduğunda dahi kaçma eğilimi gösterecektir. Bu içgüdüsel tepkidir. Bir de bulunduğu ortama hayvan kuru alanda iken girersen yavaş hareket et ve göz teması kurma. Senin görmediğini sanırsa inmez. Başka şeylerle ilgilen. Ani hareket ve göz teması kaçma sebebidir. Oda kapısı önünden geçme dahi suya inme sebebidir. Bu sebeple gerekirse oda kapısını kapat.

Cvp: Kuru alan

Pencere önünde akwaryumum telewizyonun yanında zaten kuru alana ışık bakıyo mikrop saçar diye asla akwaryumdan çıkarmıyorum yemi hep elimde weriyorum witamin damlatıp elimi görünce takip bile ediyo alıp kaçıyo yemi :) gece takip ediyorum sürekli sessiz oluyo ama yinede kuru alanon altında motora tutunup öylece duruyo ewet dediğiniz gibi bi ara elime alıp kuru alana bıraktım belki öğrenmedi bilmiyo falan sandım kaçmaya çalıştı kıpırdamadım durdu biraz sonra hızlıca kaçış suya atladı

Cvp: Kuru alan

Belli bir boya kadar hem sabah hem akşam, belli bir boydan sonra sadece sabahları yem vermek daha doğru olacaktır.

Su ve kuru alan sıcaklığı cam derece ile ölçülmeli,
Su 26-28 derece arası, kuru alan 30-32 derece arası sıcaklıkta olmalı.
(kuru alan ısıtma lambasının bir zamanlayıcı aracılığı ile günde 10-12 saat çalıştırılması iyi olur)

Akvaryum çevresindeki hareketlilikten korkarak suya inmesi normaldir, suda kendini daha güvende hisseder.

Geri