Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alana Çıkmıyor ve Çok Hareketli

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar. Benim kapluşum kuru alana çıkmıyor hiç. Isıtıcısı var 150 wattlik. Filtresi var. Kuru alani isitmak icin lamba da var. Kuru alanida guzel ve rahat cikiliyor. Sıcak.olmasina ragmen hala cikmiyor. Sadece yemini kuru alanda veriyorum tekrar suya giriyor.
Neden acaba?

Bir de çok hareketli hiç durmuyor. Ozellikle odaya girdigim de akvaryum camina yapisiyor. Bu normal mi?

Cvp: Kuru alana cikmiyor ve Cok hareketli

hareketli olması normal:) kuru alanın sıcaklığını ölçün sudan bir kaç derece yüksek olması gerekiyor,belki üşüdüğü için çıkmıyordur. Birde suda kendilerini güvende hissediyorlar, kuru alana alışmamış veya sizden korkuyor olabilir. Belki siz yokken çıkıyordur.

RE: Kuru alana cikmiyor ve Cok hareketli

Kuru alani sicak :) Lambayla isitiyorum. Benden korktugunu da pek zanletmiyorum. Elime aldigim da ayaklari ve kafasi disarda duruyor. Yemini elimden veriyorum ara sira. :)
Ama niye cikmiyor anlamadim :(

Sıcaktır tabii ki ama kuru alan 33 derece civarında olursa çıkar,ona göre lambayı yaklaştırırsınız. Ölçmenizde fayda var :) Eğer kaplumbağanız akvaryuma yeni geldiyse ona zaman tanıyın, kuru alana alışmaları gerçekten kolay olmuyor. Deneye deneye çıkıyorlar. Benim kaplumbağam (Pakize) önce kuru alana çıkıp bir kaç saniye bekliyordu sonra direk suya dalıyordu. Zamanla bunu sıklaştırdı ve bir süreden sonra alıştı. Sizinki de öyle olur umarım :)

Umarim :) Kuru alan 30 -33 derece. Zaten dogalgaz da var evde. Lamba da var ama cikmiyo iste 3 hafta oldu alali.

Insallah. Zaten 2 hafta kaya vardi. Kayayi kullaniyordum kuru alan olarak. 1 hafta once vantuzlarla yaptigim cd kapagindan kuru alani koydum. Ustune hali kaydirmaz koydum. Cikmasi icin. Dediginiz gibi alisamadi galiba :)

Yeni yaptığınız kuru alana muhtemelen henüz alışamamış, kaplumbağalar yaşam alanlarındaki değişiklikleri tam güvende hissetmezler ise kolay kolay kabul etmezler. Bir süre sonra siz odada yokken çıkmaya başlayacaktır. :)

Geri