Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alanda uyku problemi

tophbeifong

Yeni Üye
Herkese merhaba,

10 yaşında 19 cm kabuk büyüklüğünde dişi bir kaplumbağam var. Her akşam saat 8 gibi tüm ışıklarını kapatıyorum. Kapattığım gibi kuru alanına çıkıp uyumaya başlıyor. Akvaryum ekipmanlarımda bir eksiklik yok. Sadece kuru alan için bir gece lambası almayı düşünüyorum bu sebeple. Akvaryum arada kalan bir yerde rüzgarda kalması da mümkün değil.  Su sıcaklığı 28 derecede sabit. 

Forumda akciğer enfeksiyonu belirtileri olarak kuru alanda fazla vakit geçirmek yazıyordu. Bu belirti haricinde başka bir belirti gözlemlemedim. İştah, hareket yönünden bir tuhaflık yok. Bu nedenle bir davranış mı yoksa hastalık belirtisi mi olduğunu anlayamadığım için en iyi ihtimal olarak bu bölüm altında konuyu açmak istedim. Umarım bir davranıştır ama oldukça tedirginim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hayvanda halsizlik yok ise ya istediği için yada akvaryum içinde gece karanlığında birşeyden korkup çekindiği için durur. Bu bitki yaprağı gölgesi yada bir dekor olabilir. Erkekler dişileri fazlasıyla bunalttığında da çare olarak çıkarlar. Akvaryum zifiri karanlıkta duruyorsa prize takılan loş ışık veren gece lambası kullan yada sokak lambası ışığı vuran bir yere alabilirsin.

Keyfen yada herhangi bir sebeple çıkan hayvan için geceden sabaha kadar 40 W renkli armut ampul yada seramik ampul kullanırız. Renkli armut ampul loş ışık verdiği için hayvan rahatsız olmadan ısınır. Seramik ampul ışık vermez. Ekstra gece lambası kullanırız. Sensörlü led gece lambaları var onlardan bir tane al. Eğer korktuğu için çıkıyorsa sorun çözülür. Sebep bu değilse ısıtma lambası kuracaksın hayvan gece üşür. Renkli armut ampulde loşluk derecesi sırasıyla mavi, yoksa kırmızı yoksa yeşildir.

Bunlar için zamanlayıcı kullanacaksın gündüz kapanınca gece otomatik yanacak sabah bu sönünce gündüz ısıtma yanacak.

Geri