Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru alandaki halı kaymaz yapıştırma

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Selamlar forum üyeleri ve Cem bey. 2 ay önce kuru alandaki yapışkan kalktı artık halı kaymaz durmamaya başladı. Akvaryum silikonu bir türlü temin edemedim baktığım sıra o gün şehir içinde almış ailem ama bu normal şeffaf silikon. Bununla yapsak kaç saat havalandırmamız gerekir yada olur mu? Görseli bırakıyorum.
bunun aynısı. Bu süreçte japonla filan denedi bizimkiler de pek sağlam olmadı hem çok kokuyordu hayvan içinde olsa zarar verirdi

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu kadar büyüğe gerek yok. Tüpte satılan ufak şeffaf silikon yeterli. Belli yerlerden noktasal yapıştırma yeterli olur. Su içine uygulanmayacağı için akvaryum silikonuna gerek yok. Mastik tipler suya dayanımlı değildir. Ondan da almayın.

Silikon iki gün beklerse iyi olur. İkinci gün sertleşip kokusu azalır. Hayvan en azından ilk gün kuru alana çıkmasın. Suda tutunacağı tünek olsun. Bir iki gün suda durmasında bir sıkıntı olmaz.

Japon kullanmayın o uçucu olduğu için solunum yolları ve göze zararlı. Bizi mahvediyor hayvanı haşat eder.

Yüzeyleri kuru olmak kaydıyla, temizleyip çift taraflı bant yapıştırılabilir. Bundan beklemeye gerek kalmaz. 1-2 metrelik rulo halinde satılıyor. Dört kenardan birkaç cm'lik kesip yapıştırılarak tutturulabilir. Açılan olursa yerine yeni bir parça konabilir. Doğrudan suya temas etmeyeceği için bir süre gider.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Bu kadar büyüğe gerek yok. Tüpte satılan ufak şeffaf silikon yeterli. Belli yerlerden noktasal yapıştırma yeterli olur. Su içine uygulanmayacağı için akvaryum silikonuna gerek yok. Mastik tipler suya dayanımlı değildir. Ondan da almayın.

Silikon iki gün beklerse iyi olur. İkinci gün sertleşip kokusu azalır. Hayvan en azından ilk gün kuru alana çıkmasın. Suda tutunacağı tünek olsun. Bir iki gün suda durmasında bir sıkıntı olmaz.

Japon kullanmayın o uçucu olduğu için solunum yolları ve göze zararlı. Bizi mahvediyor hayvanı haşat eder.

Yüzeyleri kuru olmak kaydıyla, temizleyip çift taraflı bant yapıştırılabilir. Bundan beklemeye gerek kalmaz. 1-2 metrelik rulo halinde satılıyor. Dört kenardan birkaç cm'lik kesip yapıştırılarak tutturulabilir. Açılan olursa yerine yeni bir parça konabilir. Doğrudan suya temas etmeyeceği için bir süre gider.
Kuru alana çıkmasını nasıl engelleyebilirim bilemiyorum. Suyu çıkamayacağı seviyede azaltırım lakin o zaman filtre maalesef açık kalır o da olmaz gibi. Su da ve su içinde her türlü uyuyor rahat şekilde 1 aya yakındır böyle. Japon yok dediğiniz gibi bizi bile mahvediyor. Bant konusunu bir araştırayım. Silikonu ailem almış yoksa bunu aldırmazdım muhtemelen.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Mukavva kartonu akvaryum eninden 1-2 cm uzun kesip kuru alan tabanının hemen rampa ile birleştiği yere set olacak şekilde sıkıştırırsanız hayvan çıkamaz. Hatta rampada durur. Lambayı sağlam şekilde rampaya çevirirseniz hayvan oradan ısınır. Ama suya kaykılıp düşme ihtimali olursa koymayın.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Tamamdır teşekkür ederim. Ek olarak bir şey danışayım yeni konu açmayayım. Bu yem fiyatlarının artmasından dolayı bir kaç çeşit veremiyorum çoktandır. 3-4 aydır

Sera Profesyonel Sürüngen Yemi Etçil 1000 Ml 330 gr şunu yiyordu.

Bundan öncede sera raffy p 1000 ml almıştım. Şuan hangisi ile devam etmeliyim sizce? Hayvan maksimum kabuk boyutunda erkek.

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Elinizde olan hangisi başka varsa hepsini yazın ona göre ekleme yapayım.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Sera Profesyonel Sürüngen Yemi Etçil 1000 3.5 aydır bunu yiyor bir haftalık kaldı ancak. Başka yem yok elimizde şuan

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Seranın fiyatı yükseldi. Yeni yemleri de hayvanlar pek sevmedi. Şöyle yapalım.

-Omega one adult turtle sticks
-dajana repti sticks
-dajana gammarus sticks
-tetra reptominin fiyatıda uçmuş onun yerine tropical biorept W yada prodac tartafood pellets (bu sera minerale emsal yemdir) yemi olabilir.

Kurutulmuşta en ucuz tropical dried fish bu akvaryem'de varmış tükenmiş. Bunu takip edin gelince alın. Diğer kurutulmuşların fiyatı uçmuş. Prodac tartafood big yazan gammarus var ama boyutu ne kadar bilmiyorum. Kurutulmuş yemlerin acelesi yok.

Bunlar nispeten daha ucuz yemler.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Siz bir kaç alternatif almamı öneriyorsunuz doğru mu anladım hocam? Bu markalar daha uygun gibi baktım lakin bunları severek yiyor mu gerçi siz denemeseniz önermezsiniz. Bu son tropical dried fish balık için gibi ama bilemedim. Yani aslında sormak istediğim kullandığım yemlerin birisi protein ağırlıklıydı diğeri daha çok mineraldi. Proteini 3-3.5 aydır yediği için farklısını alsam diye düşündüm fiyatından ziyade. Tek ürün olarak. Çok şart değilse tek yem üstünden devam edeyim. Nasıl uygun görürseniz

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yok ben denemedim, ben seneler önce bıraktım. arkadaşlara önermiştim bir sorun çıkmadı. Omega amerikan, dajana çek malı. Bunlar ahm ve rotifishten kaliteli yemler. Bu iki marka hariç diğer yemleri kullandım. Omega ve dajanayı ufak kutu alabilirsiniz.

Tek yönlü sağlıklı olmaz farklı yemlerden farklı gıdaları alıyorlar. Eskiden yetişkinler için minimum 6 yem alıyorduk. Fiyatlar böyle olunca azalttık.

Kurutulmuş yemleri katkısız olduğu için her hayvan yiyor. Bunda balık yada kaplumbağa farketmiyor. Dried fishteki balıklar 2-3 cm boyda bu da yetişkin kaplumbağaların rahat yemesini sağlıyor.

Dajana repti sticks almazsanız. Tropical biorept W kesinlikle olsun.

Dajana gammarus sticks gammarusun stick formu, bu kurutulmuş yemlere emsal. Bunda da seçim yapılabilir.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Teşekkürler bir araştırayım. 4 tane olacak anladığım kadarıyla kurutulmuş olmazsa. Hepsinden 250 ml alsam kafadan 3.5-4 ay gider. Hemde sanırım o önceki ürünlerin 1000 ml sine denk düşer gibi. Hem fiyat hem ay olarak.

Hem söylediğiniz gibi farklı farklı vitamin protein vs. alır.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanın kabuk boyu 20 cm varsa 40 civarı stick götürüyor. Hap yutar gibi.

Tek hayvanda büyük almak iyi değil bekledikçe nemi kokusu gidip sertleşiyor.

Hayvan büyük buna göre hesaplı ise max 500'lük ortaboy kutu olabilir. 1000'lik fazla gelir.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Yok yanlış anlaşıldım sanırım. Şimdi normalde ilk saydığım yemi ve sonrakini 1000 ml alıp 3-4 ay kullanıyordum. Bu sizin saydığınız 4 yeni 250 ml lik alıp deneyeyim dedim. Hem ortalama bunun fiyatına gelir hemde süre olarak 3-4 ay onlarda gider. Demek istediğim oydu yoksa bu saydıklarımız 1000 lik almayacağım

savas_yok

Gümüş 1 Üye
şu 4 ürün elime ulaştı Cem bey. Haftalık bir düzene nasıl oturtabiliriz bunları? Teşekkürler şimdiden

Moderatör tarafında düzenlendi:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Pazartesi omega one adult
Salı tropical biorept W
Çarşamba dajana gammarus sticks
Perşembe dajana repti sticks
Cuma omega one adult
Cumartesi tropical biorept W
Pazar dajana repti sticks

Bu şekilde yapalım. Cumartesi günü elinizde olan raffy P yemi verip bitirin sonra biorept W yeme dönün.

Omega one ve dajana yemleri verdiğinizde severek mi zoraki mi yiyorlar deneyimlerinizi yazın.

Bir arkadaşımız dajana repti sticks çabuk dağılıyor demişti öyle ise yedikçe atarsınız az bir miktar kuma düşmesi iyidir. Yem kokusunu alıp kumu eşeleyerek oyalanır.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Pazartesi omega one adult
Salı tropical biorept W
Çarşamba dajana gammarus sticks
Perşembe dajana repti sticks
Cuma omega one adult
Cumartesi tropical biorept W
Pazar dajana repti sticks

Bu şekilde yapalım. Cumartesi günü elinizde olan raffy P yemi verip bitirin sonra biorept W yeme dönün.

Omega one ve dajana yemleri verdiğinizde severek mi zoraki mi yiyorlar deneyimlerinizi yazın.

Bir arkadaşımız dajana repti sticks çabuk dağılıyor demişti öyle ise yedikçe atarsınız az bir miktar kuma düşmesi iyidir. Yem kokusunu alıp kumu eşeleyerek oyalanır.
Not aldım hocam yarın başlayalım bu dediğiniz şekilde. Çok teşekkürler her şey için. Yemleri yeme durumunu gözlemler aktarırım hem diğer alacak arkadaşlara faydamız olur.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir iki arkadaşa daha söyledim. Hayvandan hayvana da ağız tadı farklı. Ben bıraktım beslemeyi, hayvan olsa alıp deneyeceğim çok yeni yemler çıkmış. Artık sizin önerilerinizden faydalanacağız.

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Tekrardan merhaba yemler hakkında bilgi aktarayım. İlk günden itibaren hiç sorgulamadan her gün yediği yemler gibi saldırdı hepsine :) Dün kuru alanda uyurken kabuk içinde hafif pembe renk gördüm videoya da aldım. Aynısı ama ayak ve arka kısımda da var hafif. Bir kanama yada o tarz bir kırmızılık değil

• Beğen
Tepkiler: cem