Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su kaplumbağam kuru alanda uyuyor

efeyilmazz

Moderator
Yönetici
Arkadaşlar merhaba. Dün su kaplumbağası aldım ve suyun içinde hiç uyurken görmedim. Hep kuru alanda uyuyor. Normal midir?

Tünek yapabilirsiniz hayvan oraya tutunarak uyur . Su yüzeyine paralel vantuzla tutturulmuş bir çubuk olabilir.
Hayvan küçükse henüz akciğerleri gelişmediği için uyumuyordur . Uyusada su üstüne çıkar nefes alır tekrar iner ve bu hareketi devamlı tekrarlar.
Büyük hayvanlar gece boyunca su altında uyuyabiliyor ortanca hayvanlarsa dediğim şeyi daha az sıklıkla yaparak geceyi suda geçiriyorlar.
Yani normal bir şey bir sıkıntı yok.

Tünek yapabilirsiniz hayvan oraya tutunarak uyur . Su yüzeyine paralel vantuzla tutturulmuş bir çubuk olabilir.
Hayvan küçükse henüz akciğerleri gelişmediği için uyumuyordur . Uyusada su üstüne çıkar nefes alır tekrar iner ve bu hareketi devamlı tekrarlar.
Büyük hayvanlar gece boyunca su altında uyuyabiliyor ortanca hayvanlarsa dediğim şeyi daha az sıklıkla yaparak geceyi suda geçiriyorlar.
Yani normal bir şey bir sıkıntı yok.
Şimdi uyandı ve suyun altında sanki yutkunurken zorlanıyormuş gibi hareketler yapıyor

Hayvan uyanıkken hareketli ise halsizlik yoktur . Hayvan ısıtma lambası altında uzun süre kaldıysa ya ağzını esnetiyordur ya da normal su içiyodur.

Hayvan uyanıkken hareketli ise halsizlik yoktur . Hayvan ısıtma lambası altında uzun süre kaldıysa ya ağzını esnetiyordur ya da normal su içiyodur.
Daha yeni uyandı sayılır sanırım tekrar uyudu. Isıtıcı lambası uvb lambası falan herşeyi tam. Dediğiniz gibi uzun süredir ısıtıcı lambanın altındaydı.

3-4 saatten fazla ısıtma lambası altında durursa suya indirin su içsin.
Hayvan küçükse uvb lamba kullanmayın sadece ısıtma lambası kullanın. 8cm kabuk boyu sonrası uvb kullanmaya başlarsınız.

3-4 saatten fazla ısıtma lambası altında durursa suya indirin su içsin.
Hayvan küçükse uvb lamba kullanmayın sadece ısıtma lambası kullanın. 8cm kabuk boyu sonrası uvb kullanmaya başlarsınız.
Kabuk boyu 4-5 cm yaklaşık. Bu arada iç filtreyi ilk taktığımda akvaryumun dibine siyah toz gibi birşeyler indi. Hayvan onları yemeye çalışıyor. Bir sorun çıkarmı?

Birde sabahtan beri uyku halinde biraz halsiz yani. Hasta olmuş olabilir mi acaba?

İç filtre olarak ne kullanıyosunuz?

Hayvan üşütmediyse bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum .
İştahsızlık , yan yüzme gibi belirtiler var mı?

Hayvan üşütmediyse bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum .
İştahsızlık , yan yüzme gibi belirtiler var mı?
Üşüttüğünü sanmam çünkü su ısıtıcısı 26-27 derece civarında. Ayrıca ısıtıcı lambasıda var. İştahsızlık yok herşeyi yemeye çalışıyor 😄

Isıtıcıyı 28 dereceye ayarlayın .
Hayvan hasta değil o zaman.

Geri