Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuyruk tarafında kabuk yumuşaması

goktug2003

Yeni Üye
Merhaba 4.5 cm kaplumbağam var bu akşam kabuk sertliğine bakmak istedim daha önce kabukları yumuşadığı için 2 tane kaplumbağamı kaybettim ondan dolayı arada kontrol ediyorum kuyruk tarafında hafiften kabuğunun yanlara göre yumuşaması normal mi? Kuru alan yeri 31 derece su sıcaklığı 28 derece sabahlari kurtulmuş karides akşamları normal yem veriyorum 1 gün arayla da vitaminli yem veriyorum akvaryumuda aşağıdaki resimdeki gibi her hangi bir iştahsızlık veya uyuşukluk yok her zamanki gibi kıpır kıpır ama eskiye göre bir tık daha sakin büyüyor diyemi yoksa bişeyimi var anlayamadım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 😊
Şuan ekstra konuylan alakasız ama aklıma geldi bunuda cevaplarsanız sevinirim akvaryumu ayda 1 kez temizlesem yeterlimi ayrıca hemen hemen haftada 1 kez 5 lt su ekliyorum çünkü su eksiliyor (akvaryumda çatlak falan yok)
Ve ayrıca ısıtıcı lambanın yanında uvb lamba zorulumu şuanda yani acil lazım bir şey mi

Ekli dosyalar

• IMG_20230528_000116.jpg
    IMG_20230528_000116.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20230528_000620.jpg
    IMG_20230528_000620.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz.

Yavru hayvanlarda arka taraf esnek olur. Baş tarafı arka kısım kadar esnek ve uç kısımlarda incelmeyle birlikte şeffaflaşma yoksa kemik erimesi yoktur.

Hayvanın kabuğunda bir sıkıntı yok.

Uvb ampul şu an gerekli değil. 8 cm kabuk boyu sonrası alabilirsiniz.

Hayvanda herhangi bir hastalık yoksa haftada bir 1 damla vitamin yeterli. Yemden de alıyor. Fazla gelmesin.

Fazla hareketli olması iyi değildir. Hayvan aşırı hareketli olduğunda fazla enerji harcar. Bu da bünyesini zayıflatır.

Su değişiminin belli bir süresi yoktur. Su sararmaya başladığı anda hemen değiştirilmelidir. İdrara bağlı amonyak seviyesi artmıştır.

Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde ayarlıyoruz.

Yavru hayvanlarda arka taraf esnek olur. Baş tarafı arka kısım kadar esnek ve uç kısımlarda incelmeyle birlikte şeffaflaşma yoksa kemik erimesi yoktur.

Hayvanın kabuğunda bir sıkıntı yok.

Uvb ampul şu an gerekli değil. 8 cm kabuk boyu sonrası alabilirsiniz.

Hayvanda herhangi bir hastalık yoksa haftada bir 1 damla vitamin yeterli. Yemden de alıyor. Fazla gelmesin.

Fazla hareketli olması iyi değildir. Hayvan aşırı hareketli olduğunda fazla enerji harcar. Bu da bünyesini zayıflatır.

Su değişiminin belli bir süresi yoktur. Su sararmaya başladığı anda hemen değiştirilmelidir. İdrara bağlı amonyak seviyesi artmıştır.
Öncelikle teşekkür ederim kuru alanı Max 31 derece yapabiliyorum 1 dereceden bişey olurmu her hangi bir hastalık yok bundan sonra hafta 1 kere ye düşürürüm vitaminli yemi su değişimi her hafta 5 lt su ekleme yaptığım için her hangi bir sararma falan yok suyu temiz

Mesafeden yana sabitse ampul wattını sorayım? Akvaryum kapağı mı kullanıyorsunuz?

28 olmaz. Gece ampulü niyetine bile kullanılmaz. Hayvan ufak 42 Watt halojen olur ama büyüdüğünde 52 W halojen yada 60 W filamanlı armut ampul alacaksınız.

28 olmaz. Gece ampulü niyetine bile kullanılmaz. Hayvan ufak 42 Watt halojen olur ama büyüdüğünde 52 W halojen yada 60 W filamanlı armut ampul alacaksın
En kısa sürede temin edeğim gece ampülü demişssiniz geceleri de acık kalmalı mı ışık yoksa kapalımı genel olarak ben saat sabah 9 10 gibi açıyorum gece 12 1 gibi yatarken kapatıyorum

Hayvan kuru alanda uyumuyorsa gerek yok.

Lamba sabah 7 akşam 7 arası yanacak. En geç 21:00'de uyumalı. Yoksa zamanlayıcı alın. Kendi açılıp kendi kapanır.

Bu tip uygun. Yalnız şu an fiyatları nedir bilmiyorum.

Bu tip uygun. Yalnız şu an fiyatları nedir bilmiyorum.
Tamamdır teşekkürler yardımınız için

Geri