Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuzenım akvaryuma böcek zehiri fışkırttı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

_Emre___

Bordo Bereli
Başlıktada belli olduğu üzere sabahtan beri elinde böcek zehiri olan binlerce kere elinden alıp sakladığım halde gene bulan ve sonunda beni kızdırmak için akvaryumumun içine boca etti şimdi hemen aldım kapluşları yıkadım hazır su dolu bir kaba koydum akvaryumu nasıl temizlemeliyim bu zehir çünkü etkili birşey ve kapağını açıp hepsini döktü :( yardım edin lütfen çok fena sinirliyimm :59::59::59:

Cvp: Kuzenım akvaryuma böcek zehiri fışkırttı

o yaptığın şakadan sonra inanmamıştım ama demekki gerçekmiş :O akvaryumu iyice temizle. bitkileri vs. eline bez al. her köşesini iyice ovala.

Ben artık öldüreceğim kendimi yeter kuzenım bile benle uğraşıyo :eek: nasıl temizleyim uf tüm su düzenim mahvolacak gene :'( okadar temizlemiştim tam 1 aydır su tam düzen oturmuştu şimdi gene bozulacak :(

Ya nasıl bir kuzenin var senin Allah aşkına! Kapluşları ılık suda banyo yaptır. Akvaryumu da sirke ve kaya tuzunda beklet sonrada iyice durula.

Cvp: Cvp: Kuzenım akvaryuma böcek zehiri fışkırttı

Jadeite' Alıntı:
Ya nasıl bir kuzenin var senin Allah aşkına! Kapluşları ılık suda banyo yaptır. Akvaryumu da sirke ve kaya tuzunda bekle sonrada iyice durula.

Napabilirim ki olan oldu malesef ağlıyorum yarım saattir kaplumbağalarıma birşey olacak diye akvaryum umrumda değil şu an zavallılar korktu ve kuzenım masa lambam demir benim ampul çok fena ısıtıyor oraya yüzünü tutmuş kapluşumun yüzünde yara var pansuman yaptım :( veterinerime danıştım birdaha odamı klitliycem geldiğinde bu eve :( :(

Nasıl bir düşünceyle yapıyor ki bunları? Yani ne alıp veremediği var hayvanlarla? Aile büyükleri işe el atsın bence artık. Seni dinlemiyor anlaşılan.

Ya hani hayvanlara işkence eden psikopat bir kuzen vardı yanlış hatırlamıyorsam. Kaplumbağaları elinden zor kurtarmışsın. Kuzeni hakkında yazılar yazan senmiydin? Umarım aynı kuzenden bahsetmiyorum?

bişey unuttum. dediklerimi yaptıktan sonrada kuzenini dövmeyi unutma :D

Emre kuzeninin ailesi ile ciddi olarak konuş. O çocuk sorunlu ve acilen yardıma ihtiyacı var. Yaptıkları hiç normal değil çünkü. Bir uzmandan yardım alsınlar. En kısa zamanda bir pedagog'a götürsünler.

Cvp: Cvp: Kuzenım akvaryuma böcek zehiri fışkırttı

Jadeite' Alıntı:
Ya hani hayvanlara işkence eden psikopat bir kuzen vardı yanlış hatırlamıyorsam. Kaplumbağaları elinden zor kurtarmışsın. Kuzeni hakkında yazılar yazan senmiydin? Umarım aynı kuzenden bahsetmiyorum?

Yok onla kavga ettim gelemez zaten bizim ailedeki kuzenlerım hayvanlara düşman nedense :( onları it diye adlandıran cahillerden sadece 2 kuzenımin yoğun ilgisi var ve ailede en çok hayvansever benim kuzenlerımın dalga ve geyik konusuyum :ashamed0006: istediklerini desinler umrumda değil .
ailesi biliyor bunu uyarıyorlar ama artık diyeceğim yaptığı şirkeflikleri bende bıktım sonra suçlu beni ilan ediyorlar bunu yapanda 15 yaşında benden büyük yani :S
Fırat dövemeden kaçtı gitti evine birdahaki gelişinde artık şimdi akvaryumun suyunu boşaltıyorum filtreyide iyicene yıkamam gerek :(

Kaplumbağamın gözü su topladı sanki şişti açamıyor kuzenım olacak insan dışı yaratık yüzünü ısıtma lambalarına tuttu kuzumun çırpınırken yakalım söylediği kadarıyla 1 dakikadan fazla tutmuş mercanın gözü ve yüzü şiş yara da var pansuman yaptım geçmedi napacağım :( çok korkuyorum ona birşey olmasın :(

Bence 2-3 gün başka bir kaba al Emre. Senin bu kuzenlerin gerçekten sorunlu!
Dedigim gibi bence içime suyu doldur çeşme suyunu 2-3 gün kalsın öyle. Bu süredede akvaryum için çeşme suyu dinlendirirsin

Öyle yapıcam bende şimdi akvaryumu küvete götüreceğim orda 2 saat filan temizliycem :( dış filtremde mahvoldu onun yüzünden

2 saat değilde içinde 2-3 gün su kalsa dahaiyi değil mi? Yeni suyu dinlendirirdin hem

Bundan sonra lütfen kuzenlerin eve geldiğinde gerekli önlemleri al odanın kapısını mı kitlersin ya da kapluşları güvendiğin bir arkadaşına emanet mi edersin bilemem. Ama madem böyle kuzenlerin var ona göre önlemlerini alman gerek seninde.

dehşetle okudum nasıl bir insan bu ya çocuk değil artık genç kategorisinde ama beyni kaplumbağa kadar gelişmemiş!!! umarım ufaklıklara birşey olmaz çok üzüldüm gerçekten.

Bence net olarak yapılması gereken şudur;

Önce kaplumbağalar başka kaba alınmalı. Tedavi olması gerekenler belirlenmeli. Diğerleride ayrı bir kapta akvaryumun tekrar düzenlenmesini beklemeli.

Akvaryumda bulunan tüm ekipmanlar, süsler, dekorlar dışarı çıkartılıp tuzlu suda kaynatılmalı. İşlem bitince iyice durulanmalı. Eğer yapay bitkiler kaynar suda deforme oluyorsa direk atılmalı. Filtre ve akipmanlarıda yıkanmalı. Filtre iç malzemeleri yenilenmeli.

Akvaryum önce iyi bir şekilde yıkanmalı. Sonra kaya tuzu ile camları ve silikon bölümleri ovalanmalı. Daha sonra su ile doldurularak 24 saat kaya tuzlu su ile döngü yapılmalı.

Bir gün sonra akvaryum suyu komple boşaltılıp metilen mavisi ile gene komple su doldurulmalı. Gene silikon bölümlerde ovalanmalı ve 24 saat döngü yapılmalı.

Bir sonraki gün komple su tekrar boşaltılıp kaplumbağaların konulacağı hale getirilmeli.

Ben öncelikle
tüm bitkileri büyük bir tencerenin içine koyup kaya tuzuyla birlikte kaynattım hiç bozulmadı sonra suda beklettim
akvaryumu küvete götürdüm ve içini suyla doldurdum kaya tuzunda 3 saat beklettim sonra suyu döküp heryerini en ufak ayrıntısına kadar temizledim sonra metilen mavisinde yıkadım en son içine sıcak su doldurdum ve iç filtreyle döngü oluşturdum sonra süngerle silip soğuk sudan geçirdim
en son dipte kullandığım taşları 5 kere kaynattım tüm bitkileri metilen mavisinden geçirdim ve kuru alanımı değiştirdim sanırım işe yaramıştır :(

Kuzenini dövmek istiyorum kız halimle

15 yaşındaki bir genç den bahsediyorsun galiba lise 1 e gidiyor olsa gerek.Bu yaştaki bi çocuk bunları yapıyorsa gerçekten sorunları var.Seni kapluşlardan kıskanıyor dicemde 15 yaşındaki biride kıskanmaz heralde.Nese geçmiş olsun.Oturmuş bir suyu kirlenmeden bozmak çok kötü bir şey.Bunu bende yaşadım 1.5 ay önce akvaryumun alt camı çatlamıştı benim suyum daha yeni yeni oturuyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri