Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Gözü kızardı

Ahmed Fehim

Yeni Üye
Kaplumbağanın sol gözünün alt kısmı 2 gün önce kızardı. Gözlerini rahatça açıp kapatabiliyor. İnternette vitamin eksikliğinden kaynaklı olduğunu yazan bir yazı gördüm. Normalden daha fazla vitamin ekledim suyuna.

Kaplumbağanın sol gözünün alt kısmı 2 gün önce kızardı. Gözlerini rahatça açıp kapatabiliyor. İnternette vitamin eksikliğinden kaynaklı olduğunu yazan bir yazı gördüm. Normalden daha fazla vitamin ekledim suyuna.
Vitamiğn eksikliğinden olabilir ama büyük ihtimalle suyu kir ise enfeksiyon kapmıştır.

Vitamini suya damlatmayın. Yemine 2 damla damlatın 2 günde bir. Yavruysa 3 gunde bir.

Eczaneden genta yada gentagut alın gözlerine 1 2damla damlatın.

Hayvanın fotoğrafını atabilir misiniz. Yuvayıda atarsaniz neden kızardıgına bakabiliriz.

Gözündeki kızarıklık iyice azaldı. Akvaryumu yeni kurmaya başladığımdan dolayı her şey yerli yerinde değil. İç filtremde sıkıntı çıktığı için bir süre akvaryumum kirli kaldı, kızarıklıkta o sırada çıktı. Üzerinden 5 gün geçti ve kızarıklık neredeyse bitti. Kabuk boyu 9 cm. Üst kabuğunda bugün bir beyazlama fark ettim. Tam orta noktasında oluşmuş. Bunun sebebi nedir? (Üst kabuk resmindeki kabuğun sağ tarafındaki beyazlık parlamadan dolayı) İlginizden dolayı çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-01 at 15.15.01 (1).jpeg
    * Image 2023-08-01 at 15.15.01 (1).jpeg
    94 KB · Görüntüleme: 8
  • * Image 2023-08-01 at 15.15.01.jpeg
    * Image 2023-08-01 at 15.15.01.jpeg
    94.8 KB · Görüntüleme: 7
  • * Image 2023-08-01 at 15.15.02 (1).jpeg
    * Image 2023-08-01 at 15.15.02 (1).jpeg
    65.8 KB · Görüntüleme: 7
  • * Image 2023-08-01 at 15.15.02.jpeg
    * Image 2023-08-01 at 15.15.02.jpeg
    69.7 KB · Görüntüleme: 9
  • * Image 2023-08-01 at 15.15.02 (2).jpeg
    * Image 2023-08-01 at 15.15.02 (2).jpeg
    89 KB · Görüntüleme: 9
O taşa alternatif bir kuru alan bakın ve suyu yükseltin. Bu konuyu inceleyin.

Kuru alan su içinde hayvan çıktığında ayakları da dahil kuru yerde olmalı. Cam kenarlarına doğru alg bağlamış.

Isıtma lambanız yok. Bir an önce alın. Bu ısıtma yanında kabuğu kurutup gerdirerek plakaların açılıp atılmasını sağlar. Kabukta mantar yosun oluşumunu önler. Bu konuda yazdım.

Hayvanda enfeksiyon mevcut gentagut alıp sabah akşam 10-15 saniye arayla üçer damla damlatın. Göz kapak içi iyice temizlensin.

Şebeke suyu kullanıyorsanız klor gözleri yakar bunu bazı şehirlerde fazla kullanıyorlar suyu petşişe yada damacanalarda kir toz girmeyecek şekilde ağzı açık dinlendirirseniz klor uçar. Tülbent gibi birşey sarın. Oda ısısına da gelmiş olur. İdrara bağlı amonyakta yoğunlaşma olursa göz yakar.

Plaka açılmasına bağlı matlaşma gibi gözüküyor. Plaka atılınca düzelir.

Metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur. Bunu 3 günde bir şu anki su için 1 damla damlatın. Suyu iki katına çıkarınca iki damla bu bakteriyel oluşumları elimine eder.

Akvaryum kapağını kaldırın. İçinde buharlaşmaya bağlı nemlenme ve amonyak oluşur bu hayvanı rahatsız eder. Hava almalı.

Yem olarak ne markaları kullanıyorsunuz?

Kuru alanını siparişi vermiştim ama henüz elime oluşmadığı için geçici olarak bir taş koydum. Taşı kuru alan gelene kadar kaldırmam gerekir mi? Lamba olarak hali hazırda sahip olduğum 9W E27 bir lamba var bu lambayı kullanmamda sakınca var mı? Su olarak şebeke suyu kullanıyorum ama şuana kadar dediğiniz gibi suyu dinlendirerek kullandım. Metilen mavisini ve gentagutu en kısa zamanda temin edip kullanmaya başlayacağım. Yem olarak da normalde sera raffy yem kullanıyordum ama yakın zamanda yemim bitti ve yakın bir yerde aynı marka yem bulamadım, sera raffy yemi aldığım yere yakın zamanda gidemeyeceğim için yakındaki bir petshoptan artakuna marka yem aldım. Önümüzdeki günlerde sera raffy yem alıp onunla beslemeye devam edeceğim.

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-01 at 18.06.39 (1).jpeg
    * Image 2023-08-01 at 18.06.39 (1).jpeg
    59.4 KB · Görüntüleme: 2
  • * Image 2023-08-01 at 18.06.39.jpeg
    * Image 2023-08-01 at 18.06.39.jpeg
    72.2 KB · Görüntüleme: 2
Kuru alanını siparişi vermiştim ama henüz elime oluşmadığı için geçici olarak bir taş koydum. Taşı kuru alan gelene kadar kaldırmam gerekir mi? Lamba olarak hali hazırda sahip olduğum 9W E27 bir lamba var bu lambayı kullanmamda sakınca var mı? Su olarak şebeke suyu kullanıyorum ama şuana kadar dediğiniz gibi suyu dinlendirerek kullandım. Metilen mavisini ve gentagutu en kısa zamanda temin edip kullanmaya başlayacağım. Yem olarak da normalde sera raffy yem kullanıyordum ama yakın zamanda yemim bitti ve yakın bir yerde aynı marka yem bulamadım, sera raffy yemi aldığım yere yakın zamanda gidemeyeceğim için yakındaki bir petshoptan artakuna marka yem aldım. Önümüzdeki günlerde sera raffy yem alıp onunla beslemeye devam edeceğim.
9 w ısıtmaz. 42 w veya 52w halojen ampul alın,

9 w ısıtmaz. 42 w veya 52w halojen ampul alın,
Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Birde başka bir forumda gördüğüm kadarıyla kabuk temizleme jeli kullanılmaması tavsiye ediliyormuş. Ben haftada bir üst kabuğa bu jelden sürüyorum. Bunun hayvana bir zararı var mı? Sürmeyi kesmem gerekiyor mu?

Ekli dosyalar

• * Image 2023-08-01 at 18.42.50.jpeg
    * Image 2023-08-01 at 18.42.50.jpeg
    102.5 KB · Görüntüleme: 1
Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. Birde başka bir forumda gördüğüm kadarıyla kabuk temizleme jeli kullanılmaması tavsiye ediliyormuş. Ben haftada bir üst kabuğa bu jelden sürüyorum. Bunun hayvana bir zararı var mı? Sürmeyi kesmem gerekiyor mu?
Evet, kabuk jelleri zararlı. Sürüldüğünde kabuğun nefes almasını önlüyor. Bir nevi cila gibi, sahibine güzel gözükmesi için. Onu çöpe atın.

Kabuk jelleri kabuğu deforme ediyor. Nefes almasını önleyip açılacak plakaları tutuyor.

Elinizdeki led ampul bunlar ısı vermez. Hayvan büyük 52 W halojen armut ampul yada klasik filamanlı 60W armut ampul alın. Soft ampul tercih sebebi ama pek bulunmuyor. Çoğu üretmeyi bıraktı.

Sera almayın. Nature adıyla sattıklarından beri hayvanlar pek ilgi göstermiyor. Tropical biorept supreme young ve dajana gammarus sticks yemlerini alın.

Geri