Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem yememe problemi

ye.

Yeni Üye
Merhabalar, kaplumbağam 2 gündür yem yemiyor. 3.5 yaşında 15 cm. Sera Raffy P kullanıyoruz yem olarak, her gün besliyoruz. Karides vermeyi denedim onu da yemedi. Yüzmesinde, gözlerinde, kabuğunda herhangi bir anormallik yok.
Uv lambası, ısıtıcı, iç dış filtresi var, akvaryum boyutları 100×40 cm. Odada klima yok camları açıyoruz fakat rüzgar akvaryuma gelecek konumda değil.
Yememesi neden kaynaklanıyor olabilir, yemini ya da beslenme rutinini mi değiştirmeliyiz ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Foruma hoşgeldiniz.

Yeme ek olarak dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemi alın.

Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası verebilirsiniz şimdilik.

Hayvan dişi mi erkek mi? Aşırı sıcağa bağlı yemiyor olabilir. Dişi ise yumurta atacak olabilir. Kuru alanda ayağa dikilme kaçma girişimi yada kumda tabana oturma var mı?

Pencere açacaksanız hayvanın su içinde olduğundan emin olun.

Cinsiyeti erkek. Hayır bir kaçma girişimi ya da kuma oturma yok.

Mevsimsel etki olabilir yada yem sıcaktan acımış olabilir. Yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası deneyin. Yerse yem kaynaklıdır. Yemi buzdolabında saklayın.

Tekrar merhabalar dediğiniz gibi et verdim ve geçen hafta yemişti bir süredir şehir dışındaydım bu sürede ara sıra et yemiş ama mama yememiş. Şu an ise eti de çok az miktarda yiyor. Hâlâ bir anormallik gözlemlemiyorum. Hareketleri her zamanki gibi. Başka neler yapmamı önerirsiniz ? Vitamin öneriniz nedir ? Uv lambasını 6 saat açık tutuyorum bu süreçte ne kadar açık kalmalı?
Şimdiden teşekkür ederim.

Tekrar merhabalar dediğiniz gibi et verdim ve geçen hafta yemişti bir süredir şehir dışındaydım bu sürede ara sıra et yemiş ama mama yememiş. Şu an ise eti de çok az miktarda yiyor. Hâlâ bir anormallik gözlemlemiyorum. Hareketleri her zamanki gibi. Başka neler yapmamı önerirsiniz ? Vitamin öneriniz nedir ? Uv lambasını 6 saat açık tutuyorum bu süreçte ne kadar açık kalmalı?
Şimdiden teşekkür ederim.
UV lamba 6 saat çok fazla diye biliyorum belki o zararlı olmuştur

Uv lamba 5.0 bulamamıştım 3.0 kullanıyorum. Fakat doğruluğundan emin değilim tabii genelde 4-6 saat aralığında yanıyor.

Uv lamba 5.0 bulamamıştım 3.0 kullanıyorum. Fakat doğruluğundan emin değilim tabii genelde 4-6 saat aralığında yanıyor.
Çok fazla forumdan bildiğim kadarıyla en çok kuru alana çıktığı saatte 1 saat uvb yeterli diye biliyorum fazlasıda zararlı diye okumuştum Cem bey size gerekli bilgiyi verecektir

Bilmiyordum, teşekkür ederim cevabınız için

Vitamin deep fix reptivit olur. Günde bir damla verin.

Uvb lambası şu an için gerekli değil ısıtma ampulü kullanın metabolizması canlansın. Bu konuda yazdığım şeffaf ampullerden alacaksınız.

Eczaneden gentagut göz damlası alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla ağzına damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün.

Geri