Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lambadan ses gelmeye ve ışık artıp azalmaya başladı.

easyinthehood

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar bugün garip bir şey farkettim. Isıtıcı ampulün ışığı artıp azalıyordu, daha sonra UVB ampulüde bu lambaya taktım ve cızırtı benzeri sesler gelmeye ve ışık şiddeti artıp azalmaya başladı. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Duyun etrafında garip şeyler oluşmuş sanırım. Akvaryum suyu buharlaştıkça oksit yapmış olabilir mi lamba? Bu yüzden temassızlık oluyordur belki. Bu sorunu nasıl çözerim?

Lamba 60w kaldırabilecek bir güçte mi?

Eğer değilse kablolar sıcaktan erimiş olabilir. Ya da duy seramik değilse şekli aşırı ısınmadan dolayı bozulmuştur ve temassızlık yapmıştır.

Her iki durumda da duy seramik olarak değiştirilip kablo kalınlaştırılmalıdır.

Lamba 60w kaldırabilecek bir güçte mi?

Eğer değilse kablolar sıcaktan erimiş olabilir. Ya da duy seramik değilse şekli aşırı ısınmadan dolayı bozulmuştur ve temassızlık yapmıştır.

Her iki durumda da duy seramik olarak değiştirilip kablo kalınlaştırılmalıdır.
Duyun şeklinde bir sorun yok. Yanmada yok. ancak sanki duyun içerisinde ufak katmanlar oluşmuş. Sanırım oksitlenmiş. Bu sorunu nasıl çözerim acaba.

Duy içi plakalarda çok pas varsa hafif kazıyıp kulak pamuğunu sürterek temizle. Tabandaki metal plaka fazla eğilmişse ampulün alt kısmına tam temas etmez bunu biraz yukarı doğru kaldır. Çok eğme kırarsın. Şöyle yarım santim kadar yeterli. Büyük ihtimal sorun budur. Lambayı fişten çıkarmayı unutma çarpar.

Sonra normal ampulü takıp dene sakın uv ampulü kullanma yakarsın ziyan olur. Az para değil.

Arka kısımdan koku ve duman geliyorsa kablolar erimiştir, şerare yapıp ampulü patlatır, o zaman elektrikçiye yaptırırsın. Duy plastikse seramiğe çevirtirsin.

Geri