Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lambalar hakkında

Yağmur_Düzel

Yeni Üye
Merhaba kaplumbağam için tek eksiğim uva uvb lamba. Bir floresan lamba buldum üzerinde UVA lamp yazıyor fakat mor ışık veriyormuş bu konu hakkında bir fikrim olmadığı için takmadım ve sormak istedim bu lamba işe yarar mı veya işe yarayacak lambada aramam gereken özellikler nelerdir?

Cvp: Lambalar hakkında

Floresanlar işe yaramazlar. Kaplumbağaya yeterli uv ışını veremezler.

Halojen soft lambalar kaplumbağanızın uva isteğini karşılar. Önceden jblin uva spotu satılıyordu ama artık Türkiye'de yok. Yani kısaca ya halojen soft alacaksınız ya da eski tip flamenli ampüllerden. 50-75w arası yeterli. Kuru alan 32 derece olacak.

Uvb olarak ise şu an Türkiye'de sadece Exo terra uvb var. Zoomed diye bir marka daha var ama ne kadar iyi bilemiyorum. Repti glo diye birşey satıyorlar yine uvb 5.0 ama ne kadar doğru bilemiyorum çünkü markasız.

Yani uvb de en iyisi Exo terra 5.0 Eğer tek kaplumbağanız varsa 13w lık yeter. 1 den fazla ise 25-26w lara bakmanız lazım.

Exo terranın fiyatları 4 ay öncesine göre %120 arttı. Daha da artıcak gibi.

Eğer kaplumbağanız geceleri kuru alanda uyuyorsa Exo terra night glo bulb alabilirsiniz.

Çubuk florasanlar uygun değildir. Gereksiz alanı gereksiz ışıma yapar. Biz florasan ampul kullanıyoruz. Bunda da uygun olan exo terra uvb 100, 5.0 (%5) uvb oranlı olandır. Bu hem uva hemde uvb içeren kompakt ampuldür. Yalnız ısı vermediği için ek olarak yanında ısıtıcı lamba kullanırız.

Bu uv ampuller ağır olduğu için körüklü lambalar eğiliyor. Uv ampulde ya deveboynu lamba yada sabit saplı mandallı lamba kullanıyoruz. Lamba çanağı geniş olmalı ampulün arka plastiği geniş olduğu için dar çanaklarda duya oturmuyor.

Diğer detayları emre anlatmış.

RE: Cvp: Lambalar hakkında

emre_selvitopu' Alıntı:
Floresanlar işe yaramazlar. Kaplumbağaya yeterli uv ışını veremezler.

Halojen soft lambalar kaplumbağanızın uva isteğini karşılar. Önceden jblin uva spotu satılıyordu ama artık Türkiye'de yok. Yani kısaca ya halojen soft alacaksınız ya da eski tip flamenli ampüllerden. 50-75w arası yeterli. Kuru alan 32 derece olacak.

Uvb olarak ise şu an Türkiye'de sadece Exo terra uvb var. Zoomed diye bir marka daha var ama ne kadar iyi bilemiyorum. Repti glo diye birşey satıyorlar yine uvb 5.0 ama ne kadar doğru bilemiyorum çünkü markasız.

Yani uvb de en iyisi Exo terra 5.0 Eğer tek kaplumbağanız varsa 13w lık yeter. 1 den fazla ise 25-26w lara bakmanız lazım.

Exo terranın fiyatları 4 ay öncesine göre %120 arttı. Daha da artıcak gibi.

Eğer kaplumbağanız geceleri kuru alanda uyuyorsa Exo terra night glo bulb alabilirsiniz.
Yanıtınız için teşekkür ederim dediğiniz ürünlere göz gezdirdim gerçekten fiyatları çok yüksekmiş  :O  şimdilik durumum sadece exo terra night glo bulba yeter gibi görünüyor eğer uvb ihtiyacımızı görecekse şayet alırım :133: .

Hayır uvb ihtiyacı için değil onlar. Geceleri kuru alanın sıcak kalması için. Kaplumbağa geceleri çıkmıyorsa gerek yok.

Uvb alacak durumunuz şu an yoksa devit3 uygulaması yapabilirsiniz.

Kaplumbağanın kabuk boyunu söylerseniz Cem bey miktarında yardımcı olur.

Kuru alanda ısıtma lambası var değil mi?

Night glo yerine 40 W renkli armut ampulde alabilirsin. Bu daha ucuzdur. Gözü rahatsız etmeden ve fazla sıcaktan bunaltmadan hayvan gece kalır. Bunda loşluk derecesine göre önce mavi, bulamazsan kırmızı, bunuda bulamazsan yeşil alırsın.

Ve ısıtma ampulü gibi yedekli al. Bu da her yerde bulunmuyor. Hele ki mavi bulursan kaçırma mavilerin üretimini durdurdular diye duydum.

Bazi ekleme/duzeltmeler yapacagim.

Devit3 uygulamasi, 3 aydan fazla zararli olmaktadir.

Exo Terra Uvb'leri tek isimde Uvb100 olarak satilmaktadir.

13 veya 26(25) olarak iki cesidi; hayvan sayisi degil, kuru alanin genisligine bagli olarak bulunmaktadir.

13 olan ampulun capi daha dar olup, 26 lik icin mutlaka canagi genis lamba gerekmektedir.

Alim satim kisminda benim (26w) ve 13 wattligi satan bir arkadasin ilanlari mevcut eger dusunurseniz.

Geri