Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lepistes bakımı

gazoz

Bordo Bereli
Lepistesler nasıl bakılıyor,ayrıntılı bilgi istiyorum,bir arkadaşımın lepistesleri var kontrolden çıkmışlar çoğalmak konusunda kimseye vermek istemedi ona yardım edeceğim ama nasıl bakılır bilmiyorum,o da anlatamayacak şehir dışına çıkıyor :( Yardım edin lütfen.. ^^

Cvp: Lepistes bakımı

bildiğim kadarıyla çok narin hayvanlar dikkat etmelisin.

Biliyorum.Hele yavruları çok çok narin,nasıl bakıldığını bilsem iyi olacak :/

1 erkek 3 dişi veya katları olarak bakılması gerekiyormuş, ayrıca bitkili bir akvaryum ve oturmuş su gerekliymiş. Isıtıcı,filtre gibi ekipmanlar zaten gerekli.

Teşekkürler,bitkiler yapay olsa bir sorun teşkil eder mi pekii ?

Lepistesi almadan önce ilk 2 hafta suyu hazırlaman lazım suyu koyacaksın ve içine ilaçları ekleyip hava motoru + filtre çalışacak su döngüsü hazır olunca balıkları koyarsın 2 erkek 3 dişi uygundur daha bir sürü alabilirsin.

Yok bir sürü falan alamam zaten yardım için alıyorum,bide eziyet çekmek istemem :) Yaa bir de ben ne yapacağım bu lepistesleri durmadan ha babam de babam çoğalıyorlar,kontrolden çıkıyorlar,Leo'ya yedireyim diyeceğim nerdeyse :D

LEPİSTES (Poecilia reticulata)

A.Beslemek İsteyenler

Lepistes beslemek isteyenler ilk önce iyi bir ısıtıcı edinmelidirler ve tabi bir termometre.Çünkü canlı doğuranlar ısı konusunda biraz hassastırlar.Lepistesler 26 C dereceden çok hoşlanırlar.Erkekler çok kolay tespit edilirler.3-4 cm boyuta ulaşabilip dişilere oranla çok renkli ve gösterişlidirler.Dişiler ise 6-7 cm olabilmekte ve erkeklere oranla renksiz olmaktadırlar.Lepistesler balık sayısına göre en az 25 lt lik akvaryumlarda bakılmalıdırlar.Dişi erkek oranı, erkek dişiyi sürekli kovalayacağından 1 erkeğe 2 veya daha fazla dişi şeklinde ayarlanmalıdır.Küçük akvaryumda 2 veya daha fazla erkek sürekli kavga edebilir.Lepistesler çiftleşmek için bir bölge istemezler her yerede çiftleşebilirler.Erkek gonoğpod adı verilen üreme organıyal dişye döl verir.dişi kullanacağı dölü alır ve gerisini saklayarak 1 çiftleşmeden sonra 2-3 kez yavrulayabilir.Dişi yumurtaları bir yetre dökmez ve karnında taşır.Yaklaşık 1 ay sonra yumurtalr çatlar ve balığın karnından canlı olarak yavrular çıkar.

Alıntı akvaryum.com

Teşekkürler,sanırım baya zahmetli olacak ama ne yapalım,söz verdik bir kere :) Fazla gelenleri satarım heralde.Turşusunu kuramayacağıma göre ancak elden çıkaracağım.Umarım bu iş sandığımdan zor değildir.

Vee sanırım bu sefer tutacak ^^

Gazoz hangi akvaryuma koyucaksın ? birde faceni açsan :( konuşurduk negüzel sana birkaç lepistes hakkında özel bilgi verirdim

20lt akvaryuma koyacağım.3-4 tane alacağım arkadaşımdan. Kuzenimin facebookundan sana ulaşırım merak etme :)

:D Forum Kuralları ; Özel bilgi paylaşımı yasaktır :D :D Benim özel mesajım ban yedi bu yüzden.

Tamaam ^^ emrede diyor ki burada yasak facede konuşalım :)

Geri