Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Lokum hasta

ozanesk

Gümüş 5 Üye
Uzun süre sonra merhaba, kaplumbağam Çıtır'ı geçen Ekim'de kaybettik 12 yaşında, 1-2 ay geçince de Lokum katıldı aramıza. Başta birbirimize alışamasakta şu an gayet uysal.

Fakat dünden beri hasta sanırım. Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere hıçkırığa benzer sesler çıkartıyor, boğazına birşey kaçmış gibi kusmaya çalışıyor ama çıkardığı birşey yok. Hareketleri çok yavaş değil sadece uyuma süresi arttı biraz. Veteriner bir arkadaşım gribe benziyor dedi, kuyrukta ıslaklık yok en azından. En tehlikeli olan ıslak kuyruk değil diye umuyorum. 

Birkaç veterinere sordum bakmıyoruz dediler, aramaya devam ediyorum.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wrmn5d9taDI[/video]

Su kabına vitamin damlat. Yeşillik ver midesinde kıl tüy varsa çıkarmasını sağlar. Tekerleği yuvası var değil mi ? Ulu orta açıkta durmuyor.

Esen yere koyma sıcak yere de alma. Bu sindirim sisteminden kaynaklı bir probleme benziyor.

Cvp: Lokum hasta

Evet ; tekerleği, boruları var. Yuvası da var fil şeklinde ama boruları tercih ediyor.

Ne soğuk ne sıcak yerde, rüzgar alacak bir yerde değil. 

Suyunu nane limon ile karışıtrdım biraz, uyumayı başardı en azından. Yeşilliği da akşam uyanınca veririm.

Teşekkürler

Problemi kendisi çözdü, midesinden şu şekilde birleşik taşlaşmış yemler çıktı

Hıçkırığa neden olan buymuş  D:

ozanesk' Alıntı:
Problemi kendisi çözdü, midesinden şu şekilde birleşik taşlaşmış yemler çıktı

Hıçkırığa neden olan buymuş  D:

mailto:/qBMJLV.jpg

Geçmiş olsun hocam, maşallah hayvan çok güzel.

Azman' Alıntı:
Geçmiş olsun hocam, maşallah hayvan çok güzel.

teşekkürler, kaplumbağa gibi insanın gözlerinin içine bakmasa da güzel hayvan.

Ah birde ismini öğrense  :ashamed0006:

Bunlar yedikten sonra doyduğunda kalanı yuvasının bir bölümüne depolamak için yanağının iç kısmına doldurur. Bu parçayı da o şekilde doldurmuş. Yuvanın depolama bölgesine boşaltmadan yutmuş olabilir.

Neyse çıkardığı iyi olmuş. Sebze mi balık mı ne olduğunu anlamadım. Balık verme sakın. Eğer balık ise.

ozanesk' Alıntı:
Uzun süre sonra merhaba, kaplumbağam Çıtır'ı geçen Ekim'de kaybettik 12 yaşında, 1-2 ay geçince de Lokum katıldı aramıza. Başta birbirimize alışamasakta şu an gayet uysal.

Fakat dünden beri hasta sanırım. Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere hıçkırığa benzer sesler çıkartıyor, boğazına birşey kaçmış gibi kusmaya çalışıyor ama çıkardığı birşey yok. Hareketleri çok yavaş değil sadece uyuma süresi arttı biraz. Veteriner bir arkadaşım gribe benziyor dedi, kuyrukta ıslaklık yok en azından. En tehlikeli olan ıslak kuyruk değil diye umuyorum. 

Birkaç veterinere sordum bakmıyoruz dediler, aramaya devam ediyorum.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wrmn5d9taDI[/video]

Geçmiş olsun Ozan, iRacinge devam mı Hüsnü ile beraber  :D

Cvp: RE: Lokum hasta

cem' Alıntı:
Bunlar yedikten sonra doyduğunda kalanı yuvasının bir bölümüne depolamak için yanağının iç kısmına doldurur. Bu parçayı da o şekilde doldurmuş. Yuvanın depolama bölgesine boşaltmadan yutmuş olabilir.

Neyse çıkardığı iyi olmuş. Sebze mi balık mı ne olduğunu anlamadım. Balık verme sakın. Eğer balık ise.

Dün geceden beri yine aynı sorun var ve Eskişehir'de bakan bir veteriner bulamadım. Kedi, köpek dışında bir hayvan bakanlar bile sınırlı.

Balık değil, annem kokusuna dayanamadığı için balık pişmez bizim evde. Sebzede vermemiştim ama boruları kemiriyor, plastik falan eriyip midesine mi indi bilemiyorum. 2 parça boru değiştirmek zorunda kaldım yaramaz kaçmasın diye  :10:

@tost - Haluk abi iRacing'e devam de farklı bir ekiple  :D

Bir tane küp şeklinde gaga taşlarından alıp koy. Bu hayvanların dişleri sürekli uzadığı için kemirmeye ihtiyacı var. Onunla meşgul olsun. Taze kavrulmamış çekirdekte alıp koy bu da oyalanmasını sağlar.

Boru dediğin nedir. Sulukta metal kullanılıyor.

cem' Alıntı:
Bir tane küp şeklinde gaga taşlarından alıp koy. Bu hayvanların dişleri sürekli uzadığı için kemirmeye ihtiyacı var. Onunla meşgul olsun. Taze kavrulmamış çekirdekte alıp koy bu da oyalanmasını sağlar.

Boru dediğin nedir. Sulukta metal kullanılıyor.
Boru dediğim aşağıdaki gibi, kafesin üst kısmında borular var, orada yatıyor benimki, evi var ama kullanmıyor.

Kemirme oyuncakları var, tuzsuz çekirdeği de bugün koydum. Belki depolarken kusar diye ama olmadı. Su içse belki daha kolay çıkacak ama hıçkırırken bişey içiremiyorum. Ağzına birkaç damla damlatabildim sadece. Marul verdim yeşillik iyi gelir demiştiniz diye. Onu yemiş fakat çıkan birşey yok.
mailto:/308/hamster-kafesi_480449_m.jpg

ozanesk' Alıntı:
cem' Alıntı:

Dün geceden beri yine aynı sorun var ve Eskişehir'de bakan bir veteriner bulamadım. Kedi, köpek dışında bir hayvan bakanlar bile sınırlı.

Balık değil, annem kokusuna dayanamadığı için balık pişmez bizim evde. Sebzede vermemiştim ama boruları kemiriyor, plastik falan eriyip midesine mi indi bilemiyorum. 2 parça boru değiştirmek zorunda kaldım yaramaz kaçmasın diye  :10:

Veteriner en azından ultrason veya röntgen çekebilir ya ne demek öyle bakmıyoruz... Yuh arkadaş  :realmad:

Tost' Alıntı:
ozanesk' Alıntı:

Veteriner en azından ultrason veya röntgen çekebilir ya ne demek öyle bakmıyoruz... Yuh arkadaş  :realmad:
Ayrıca hamsterlar için zararlı değilse patates veya pirinç lapası vererek bağırsaklarının yumuşamasını sağlayabilirsin ama yine de veteriner hekimine sormak lazım...

Tost' Alıntı:
ozanesk' Alıntı:

Tost' Alıntı:
Ayrıca hamsterlar için zararlı değilse patates veya pirinç lapası vererek bağırsaklarının yumuşamasını sağlayabilirsin ama yine de veteriner hekimine sormak lazım...

buldum bakan bir yer ama bir işlem yapmadı. Grip olmuş muhtemelen dedi, duyduğumuz ses hıçkırık değil hapşuruk imiş. İkinci bir ihtimal ise dilinde şişme var, ödem olabilir dedi. Birkaç güne düzelmese yine gel birşeyler yaparız dedi.

Annem ve ben hastaydık, onu ellememize rağmen bulaştı sanırım, hava yoluyla  :ashamed0006:

Haşlanmış patates ve pirinç verilebiliyor abi ama bu şekilde hastayken iştahı olmadığından pek fayda etmiyor.

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]buldum bakan bir yer ama bir işlem yapmadı. Grip olmuş muhtemelen dedi, duyduğumuz ses hıçkırık değil hapşuruk imiş. İkinci bir ihtimal ise dilinde şişme var, ödem olabilir dedi. Birkaç güne düzelmese yine gel birşeyler yaparız dedi.[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Annem ve ben hastaydık, onu ellememize rağmen bulaştı sanırım, hava yoluyla  [/font]mailto:/forum/images/s1/ashamed0006.gif[font=Tahoma, Geneva, sans-serif] [/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Haşlanmış patates ve pirinç verilebiliyor abi ama bu şekilde hastayken iştahı olmadığından pek fayda etmiyor.[/font]

ozanesk' Alıntı:
Tost' Alıntı:

buldum bakan bir yer ama bir işlem yapmadı. Grip olmuş muhtemelen dedi, duyduğumuz ses hıçkırık değil hapşuruk imiş. İkinci bir ihtimal ise dilinde şişme var, ödem olabilir dedi. Birkaç güne düzelmese yine gel birşeyler yaparız dedi.

Annem ve ben hastaydık, onu ellememize rağmen bulaştı sanırım, hava yoluyla  :ashamed0006:

Haşlanmış patates ve pirinç verilebiliyor abi ama bu şekilde hastayken iştahı olmadığından pek fayda etmiyor.

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]buldum bakan bir yer ama bir işlem yapmadı. Grip olmuş muhtemelen dedi, duyduğumuz ses hıçkırık değil hapşuruk imiş. İkinci bir ihtimal ise dilinde şişme var, ödem olabilir dedi. Birkaç güne düzelmese yine gel birşeyler yaparız dedi.[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Annem ve ben hastaydık, onu ellememize rağmen bulaştı sanırım, hava yoluyla  [/font]mailto:/forum/images/s1/ashamed0006.gif[font=Tahoma, Geneva, sans-serif] [/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Haşlanmış patates ve pirinç verilebiliyor abi ama bu şekilde hastayken iştahı olmadığından pek fayda etmiyor.[/font]

Veteriner hekimi değilim ama insandan hayvana grip bulaşacağını sanmıyorum. Solunum yolu enfeksiyonu farklı, dilde ödem farklı şeylerdir. Geçmezse gel ne demek ya? Ya ölürse hayvan iki günde. Hamsterların metabolizmaları çok hızlıdır. Umarım iyi olur ufaklık. Ya burada yazan vet numaralarını bir ara bence sor mutlaka hamster ile ilgilenen birisi vardır  :neydi:

Tüm kaynaklarda insanlardan hastalık bulaştığı yazıyor hamsterlar için, baya hassas hayvanlar.

Doktor korkusu mudur nedir orada pek usluydu  :p eskisine göre daha az ses çıkartıyor, akşam belli olur iyileşip iyileşmediği.

Talaş, yem veya farklı bir ek besin vermediğim halde böyle bir olayın olması garip tabi...

Bu hayvan milleti gariptir veterinere gittiğinde gösterdiği davranışları göstermezler. Eve gelirsin yine başlar.

Yuvasının önüne 3-5 cm'lik temiz bez parçaları koy. Onları alıp yuva içine dizip yer yapıyorlar boş ise yuvada durmak istemeyebilir.

Hekim antibiyotik verdimi yada suluğuna konacak bir ilaç ?

Talaş koyma yerine gazete kağıdı ser değiş sürekli.

Dildeki şişme birşey batmadıysa ya tuzdan yada iltihap kaynaklı birşey olabilir. Bir süre kaşar verme. Kolayca yiyebileceği şeyler iyi olur. Marulu hergün bir parça verebilirsin ama çok da verme ishal olur bu sefer.

Düzeldi abi, haftada 1-2 kez kaşar veriyordum az vereyim

Yeşillik veya taze meyve 2-3 günde bir veriyorum. Mevsim yaz olduğu için kavun, karpuzun tadına bakmaya başladık  :10: 2 gün üşüyormuş gibi kıvrılarak uyuyordu artık sorun kalmadı.

Kaşar rendesi vermende bir sorun yok çok aşırıya gitmedikçe 2 günde bir verebilirsin. Bir veya iki rende tanesi. Fazla yemesinde olacak sıkıntı çok tuzlu değil ise tostluk kaşarlar fazla tuzlu değildir. Trabzon tel kaşarı da tuzsuzdur. Önemli olan hayvana vereceği aşırı enerjidir. Hayvan bunu yakmak için döner durur. Genelde de geceleri döner. Gürültüden uyutmaz. Bu da ayrı mesele.

Konuyla alakalı değil ama sizcede hamster kafesleri küçük değil mi? Hep bakıyorum bana çok küçük geliyor dolaşabilecekleri filan alan kısıtlı veya resimlerden öyle gözüküyor bilmiyorum ama internette hep baktım büyük kafes bulabilecek miyim diye ama pahalıların bile kafesleri küçük :(

Yarın veya Perşembe günü alıcağım hamster kesin :D

Geri